Skocz do zawartości
Grzesieq94

Krystalizacja B327

Pomocna odpowiedź

Witam

Jestem na etapie składania wytrawiarki i dwa dni temu wytrawiłem pierwsze płytki. W akwarium było dużo wody i pod wpływem działania napowietrzacza trochę kropli znalazło się na bokach akwarium, szafce na elementy i na biurku. Dziwi mnie trochę to, że wszystkie krople po chwili się skrystalizowały i wyglądały jakby sól. Tak więc moje pytanie, dlaczego tak się dzieje? Na opakowaniu B327 pisało 100g/0,5l wody. Ja dałem 600g na 3,5l (tak wiem, strasznie duże akwarium, ale tu nie o tym 😋) więc nie powinno być zbyt dużo. Temperatura też była odpowiednia. Dziś jak trawiłem poprawione płytki (na tamtych miałem błędy) to nawet na płytkach powstał białym twardy osad który ostatecznie zmyłem mleczkiem do czyszczenia. Nawet gdy po trawieniu przelewałem roztwór z akwarium do karnistra zauważyłem, że momentalnie trochę roztworu w wannie od razu zamieniło się w biały proszek. Nie mam pojęcia dlaczego, więc proszę o oświecenie mnie 😋

Udostępnij ten post


Link to post
Share on other sites

Zapewne twój roztwór na początku, w temperaturze tych 40* był roztworem nasyconym, w momencie, gdy jakieś krople poszybowały w powietrzu gdzieśtam (btw, uważaj na ubrania, bo niszczy pzeokropnie), ochłodziły się i tym samym okazało się, że za dużo masz rozpuszczonego nadsiarczanu w takiej a takiej objętości i takiej temperaturze - wykrystalizował. Poczytaj o nasyceniu roztworów (im wyższa temperatura rozpuszczalnika, a tym samym roztworu, tym więcej substancji rozpuszczanej się rozpuści). Taka jest moja teoria na ten temat 😉

  • Pomogłeś! 1

Udostępnij ten post


Link to post
Share on other sites

Jeszcze co do ubrań, to najgorsze jest to, że jak chlapniesz to na początku nic nie widać, ja już dobrze wyschnie to zostają taka miedziana plama, która po X praniach przeobraża się w dziurę.

Możesz zrobić test, odlej kapkę roztworu do osobnego naczynia i rozcieńcz go trochę. Później możesz go spróbować jakoś zagrzać, kapnąć gdzieś i zobaczysz czy dalej tak mocno się krystalizuje. Bobby ma rację co do teorii, natomiast ja pakuję 100g często na mniej niż 0.5l i nic mi się takiego nie dzieje, a ty masz przecież więcej niż na 0.5l.

Udostępnij ten post


Link to post
Share on other sites

Nadsiarczan sodu to przecież sól. Jeżeli gdzieś nachlapiesz roztworem to woda odparowuje pozostawiając sam wytrawiacz w formie krystalicznej.

Udostępnij ten post


Link to post
Share on other sites

Naelektryzowany, tak, ale bez przesady, że gdzie nie kapnie to masz skrystalizowany. Jak już na płytce zostaje osad, to wiedz, że coś się dzieje.

Dziś jak trawiłem poprawione płytki (na tamtych miałem błędy) to nawet na płytkach powstał białym twardy osad który ostatecznie zmyłem mleczkiem do czyszczenia.

Jak mnie się wyleje to zostaje niebieskawa plama, ale żeby zrobić kryształy to musiałem utopić spinacz w roztworze przez przypadek.

Udostępnij ten post


Link to post
Share on other sites

Nie mam zdjęć teraz, ale jak następny raz będę trawił to zrobię zdjęcia płytek i wrzucę na forum...

Udostępnij ten post


Link to post
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »

×