Skocz do zawartości

Robot "Szukacz 01"


pawel

Pomocna odpowiedź

Robot "Szukacz 01" służy do szukania drogi i omijania przeszkód.

Konstrukcje wykonałem z laminatu.

Elektronika to kontroler AT90S2313 połączony z l298. Więc niema w tym nic trudnego.

Do napędu użyłem serw Tower Pro SG-5010. Koła to zakrętki od słoików z nałożonymi kawałkami dętki rowerowej.

Nad algorytmem nie będę się rozpisywał bo jest bardzo prosty, można go zobaczyć na filmie:

Więcej o mim robocie można przeczytać na mojej stronie

http://www.robotyka.net.pl/index.php?pokaz=p_szukacz_1

szukacz_19.thumb.jpg.d30129258f7c189320ea8139b42288b2.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Kaytec:

Zapewne po to, żeby zmieściła się w nim cała płytka stykowa 🙂

pawel:

Całkiem fajna konstrukcja. Tego typu robot może być świetną zabawką dla dziecka 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Robot jest taki długi ponieważ na początku planowałem trochę bardziej go rozbudować. Niestety ten kontroler nie jest w stanie więcej obsłużyć. Nie chciałem już robić elektroniki od nowa tylko w ziołem się za nowego robota.

Link do komentarza
Share on other sites

Ty nigdy nie widziałeś jak skręca czołg? Jedno koło w jedną stronę a drugie w drugą. Jeżeli ci to będzie łatwiej zrozumieć to jedno koło do przodu a drugie do tyłu.

Komentarz dodany przez: treker:

Popraw błędy 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Cy ty nigdy nie widziałeś jak skręca czołg. Jedno koło w jedną strunę a drugie w drugom. Jeżeli ci to będzie łatwiej zrozumieć to jedno koło do przodu a drugie do tyłu.

Po pierwsze: struny są w gitarze, w drugą, pozatym czołg nie skręca na kołach, tylko na gąsienicach, ruch obrotowy kół jest zamieniany na postępowy gąsienic!

Po drugie: to jest sposób na skręcanie/zawracanie w miejscu, stosowane w zasadzie tylko w pojazdach gąsienicowach .

Po trzecie: skręcać można zmieniając obroty jednego z kół, np. jeśli koło prawe kręci się szybciej niż lewe, pojazd skręci w lewo, ponieważ w tym samym czasie prawe koło przejedzie dłuższą drogę niż koło lewe.

Po czwarte: trzecie koło w tym robocie jest używane do podpierania całości (żeby nie ciągnął podwozia po podłodze), nie służy natomiast do skręcania! Nie jest tu tak jak w rowerze, że gdy skręcisz kierownicą, rower skręca. To trzecie koło samo się ustawia do toru jazdy a nie wyznacza go.

Pablopawel jeżeli nie rozumiesz na jakiej zasadzie działa skręcanie poprzez regulację obrotów, weź np żarówkę (raczej nie masz w domu stożka) połóż ją na podłodze i popchnij. Co się stanie, żarówka zacznie skręcać zamiast toczyć się po prostej. A dzieje się tak dlatego, że żarówka ma dużo większy obwód na bańce niż na gwincie, przez co przy tych samych obrotach całej żarówki, bańka pokonuje dłuższą drogę niż gwint- skręca. Tak samo byłoby w jakiejkolwiek zabawce-samochodziku , gdyby koła z prawej strony były większe niż z lewej, ale prawe i lewe koło było na tej samej ośce-drucie. Samochód po popchnięciu do przodu zawsze skręcałby w lewo.

PS. Usuwane powinny być posty, ale takie jak powyżej, nie mogę poprostu patrzeć na błędy jakie robią niektórzy (i gdzie są teraz moderatorzy?).

Komentarz dodany przez: treker:

i gdzie są teraz moderatorzy?

Ehh człowiek się wyrwie z domu na 3 dni to już go szukają 🤣

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Mi o to chodziło, że jedno koło kręci sie szybciej od drugiego, ale nie rozumiałem jak można skręcać na zasadzie czołgu bez gąsienic ??

Jak wpadniesz na to, że zatrzymując gąsienice czołg skręca i tak samo jest z kołem w robociku to daj znać.

Link do komentarza
Share on other sites

Hmm... mam zrobione takie cacuszko na gąsienicach. Niestety muszę jeszcze dokleić przełączniki krańcowe. postaram się wkleić zdjęcia.

Tyle ze mój robot jest BEAM. Nie potrzebuje programowania.

Gąsienice trochę wymagają ulepszenia, wykonam to lada dzień.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.