Skocz do zawartości

Minisumo Haker2- worklog


Pomocna odpowiedź

Wybacz. Jakimś cudem wytworzyłem sobie wyraz "dwie" w twojej wypowiedzi 🤣 .Już nie chodzi mi o te zasilanie logiki z +7V, a zasilanie silników z +5V. Poza tym, to maksymalne napięcie logiki L298 wynosi 7V, więc jeśli zasilasz ją z Li-Pol'a 2S to mogłeś ją zabić 😖

Link do komentarza
Share on other sites

To już kurczę nie wiem co jest źle tyle razy sprawdzałem połączenia a czasami okazuje się że błąd był taki oczywisty...

Idę szukać dalej.

[ Dodano: 23-04-2012, 06:39 ]

Dziś wylutuję mostek i sprawdzę go w Hakerze (1) może to coś da, wczoraj już się przestraszyłem że mostek dałem na top'ie, ale sprawdziłem i okazało się że jest na bottomie.

[ Dodano: 23-04-2012, 12:19 ]

Już wiem ( a raczej podejrzewam że to to ) pomylilem logikę mostka z zasilaniem. Nie wiem jak to zrobiłem ale raczej o to chodzi ( dobrze że dałem kondenstator na te +5v to teraz podłącze tam +7v i będzie ładnie filtrowało, o ile nie uwaliłem mostka).

Ja już nie wiem co jest źle 😥 Sprawdziłem :

mostek w Hakerze (1) - jest dobry

program na tym mostku również w Hakerze-też dobry

diody-dobre

zostają połączenia które sprawdzałem dziesiątki razy, posprawdzam je ale na cud nie liczę.

Może macie jakieś pomysły co może być źle bo ja jestem już na skraju z tym mostkiem.

Link do komentarza
Share on other sites

Problem chyba rozwiązany - okazało się, że coś złego dzieje się z megą - tam gdzie powinien być stan niski nadaje wysoki ( jeden input ) i na jednym enable nie chce dać wysokiego. Podstępne stworzenie 😋, zobacze może jakoś da się ją uratować, jeśli nie to tylko hot air i do roboty...

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Wylutowałem jedną megęwlutowałem drugą i dalej to samo tylko teraz siedziałem dwie godziny na pomirach, bo ta sytuacja mnie naprawdę wkurzyła. okazało się że w programie daje na portc.2 stan niski,a na portc.3 stan wysoki a mimo to na obu jest stan wysoki. Nawet podniosłem nogi procka myśląc że to wina połączeń, ale nawet w powietrzu oba piny dawały 4.23v.Czym to może być spowodowane ??

Link do komentarza
Share on other sites

klonyyy, a wyłączyłeś JTAGa w fusach? Jeśli nie to jest to przyczyną ciągłego stanu wysokiego na tym pinie. Standardowy błąd, w nowych mikrokontrolerach JTAG jest zawsze włączony.

Link do komentarza
Share on other sites

No właśnie czytając posty na forach coś obiło mi się o uszy. Zaraz sprawdzę, jak bym źle ustawił JTAG to mogę zablokować procka ?

[ Dodano: 07-05-2012, 16:15 ]

czy w bascomie będzie to fusebit enable JTAG ? Mam tam 0 .

Link do komentarza
Share on other sites

jak bym źle ustawił JTAG to mogę zablokować procka ?

Nie

czy w bascomie będzie to fusebit enable JTAG ? Mam tam 0

Prawdopodobnie tak, ale nie znam wszystkich fusów i ich nazw na pamięć.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

O taaak działa! Dzięki po raz kolejny Sabre !!!

Teraz to już nie rozumiem, przecież napisałeś, że ten fuse ma 0, co sugerowałoby, że JTAG jest już wyłączony.

Link do komentarza
Share on other sites

Ustawienia bitów konfiguracyjnych możemy dokonać w wielu programach, takich jak: BASCOM, PonyProg, ISPProgrammer, AVRDUDE itp. W opisie będę używał zapisu takiego jak w karcie katalogowej, czyli "0" będzie oznaczało bit zaprogramowany a "1" - niezaprogramowany. Zamieszczone przykłady konfiguracji są zrzutami z programu Burn-O-Mat (nakładka na AVRDUDE), zaznaczony "ptaszkiem" bit oznacza ustawienie jego wartości na "0".

Cytat z http://mirley.firlej.org/fuse_bity_w_mikrokontrolerach_avr

[ Dodano: 07-05-2012, 16:38 ]

Fusebity 0-zaprogramowany 1-niezaprogramowany

cytat z elektrody

Link do komentarza
Share on other sites

klonyyy, według mnie mylisz pojęcia. Co innego bascom i logika 0/1 a co innego wpisywanie wartości 0/1 do odpowiednich rejestrów celem włączenia/wyłączenia pewnej funkcjonalności.

Normalnie 1 oznacza, że coś włączasz, 0, że wyłączasz i to jest logiczne. A to, że aby coś wyłączyć, trzeba wpisać 1 do rejestru to już inna sprawa.

Najważniejsze, że pin już działa 🙂, a to jak wyłączyć JTAG to inna sprawa, nie będę się kłócił bo nie mam bascoma przed oczami i nie pamiętam jak to wygląda w bascomie, najważniejsze, że chyba wyłączyłeś.

EDIT:

Rzeczywiście, znalazłem screena z fusami z megi16, ale wyraźnie jest tam napisane 1:Disable JTAG 🙂 więc wyłączenie JTAGa było banalnie proste niezależnie czy była tam 1 czy 0, bo był opis słowny.

Link do komentarza
Share on other sites

Ostatnio miałem dość mało czasu z powodu szkoły i komunii brata, ale przez to prace nad Hakerem 2 nie ustały. Dzisiaj skończyłem mocowanie łożysk w zębatkach, oraz robiłem koła. Są to dwie złączki pcv do środka których wbiłem laminatowe krążki. Postaram się dodać zdjęcia, ale uważam że wyszły nieźle. Zabieram się za montowanie przekładni na płytce, a potem moja ulubiona część czyli programowanie.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.