Skocz do zawartości

Sprawdzenie schematu i płytki linefollower


mikul

Pomocna odpowiedź

Schemat:

1. Nie musisz zawsze dawać masy w dół, tylko wtedy kiedy można - popraw pin 8/22. Tak samo Vcc nie musi być w górę - pin 7.

2. Rezystor przy resecie daj 10k.

3. Led powinien mieć rezystor od strony Vcc i może być większy.

4. Pin Vcc uC powinien być ściągnięty jeszcze przez 100nF do masy.

5. Przy samym stabilizatorze elektrolity, następnie ceramiki. Elektrolit na wyjście daj 220uF.

6. Po co dałeś tak duży symbol drabinki rezystorów skoro wszystkich nie wykorzystujesz?

7. Jakieś złącze do programatora?

8. Może jakiś przycisk startujący bądź kilka od różnych ustawień?

Plytka:

1. Spokojnie zrobisz o 1/3 mniejszą - masz MNÓSTWO niewykorzystanej przestrzeni.

2. "Schodki" ze ścieżek.

3. Nie prowadź ścieżek między pinami megi.

4. Zwiększ sobie znacznie pady lutownicze po nie powiercisz tego odpowiednio.

5. Daj sobie stabilizator tak byś mógł go wygiąć do tyłu - LF będzie niższy. Po mostku widzę, że silniki nie będą zbyt podrasowane i co za tym idzie prędkości nie będą największe ale warto o takich rzeczach pomyśleć.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Carpe Diem, dzięki za pomoc zaraz się biorę do roboty.

To będzie mój pierwszy linefollower czyli taki edukacyjny aby powoli nabierać wiedzy i doświadczenia.

Jako napęd zastosuje przerobione serwomechanizmy, w następnej konstrukcji będą jakieś lepsze silniki i większa ilość czujników.

edit

Co do złącza programatora to miałem zamiar zaprogramować uC na płytce stykowej.

A drabinki w sklepach internetowych są tylko 8x... chyba że się mylę.

Link do komentarza
Share on other sites

Dodaj złącze do programowania bo uciążliwe będzie wkładanie i wyjmowanie uC przy każdym programowaniu. Więcej błędów nie znalazłem na schemacie, a płytki nie sprawdzałem bo na telefonie jestem.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jeśli uda Ci się napisać program który od razu zadziała w 100% i nie będzie potrzebował poprawek jesteś moim guru 😃

Też tak myślałem dopóki nie urwałem nogi od resetu po którymś z kolei programowaniu.

Link do komentarza
Share on other sites

1. Przyciski daj najlepiej pojedyncze.

2. Jeżeli nie chcesz włączać wewnętrznych pull-up'ów to podciągnij przyciski przez rezystor do Vcc.

3. Nie dajesz kwarcu?

4. Dodawaj do etykiet ramki bo łatwiej je wtedy zauważyć.

Link do komentarza
Share on other sites

16MHz dla M8 jest max. Oczywiście, że będzie dobry, ale zapewniam cię, że nie wykorzystasz w pełni jego potencjału. Tak czy siak ja dałbym te 16MHz 😉 Mógłbyś również dodać kondensator 100n filtrujący zasilanie logiki mostka. Tak samo przydałby się jeszcze jakiś elektrolit (bądź tantal) na VS mostka.

Link do komentarza
Share on other sites

Zapewniam cię, że twoja płytka jest banalnie prosta. Zobaczymy jak przyjdzie ci projektować na prawdę napchaną płytkę 🤣 (mi jeszcze nie przyszło, ale myślę, że kiedyś przyjdzie i na to czas). Tak czy siak projektuj do skutku!

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.