Skocz do zawartości

[Inny] Elise - Worklog


Pomocna odpowiedź

Witam

Będę opisywał postępy nad moim pierwszym robotem z uC. To pierwszy raz, kiedy projektuję sam schemat i płytkę. Dla tego robota wytrawię też samemu płytki 🙂.

Robot będzie wykrywał przeszkody dzięki dwóm Sharpom GP2Y0D810Z0F 10cm.

Dzięki dwóm czujnikom CNY70 umieszczonych lekko przed robotem, będzie mógł on się zatrzymac i zawrócic zanim spadnie np. ze stołu.

Wyświetlacz będzie wyświetlał informacje takie jak: "Wykryłem przeszkodę" itp.

Nie jest on bardzo potrzebny w tym robocie, ale czegoś zawsze się nauczę 😉

Elektronika:

Procesor: Atmega8

Mostek: L293D

Stabilizator 5V: 7805

Wyświetlacz: Alfanumeryczny LCD HD44780 16x2

Czujniki:

➡️ 2x SHARP 10CM GP2Y0D810Z0F [wykrywanie przeszkód]

➡️ 2x CNY70 [czujniki podłoża]

Mechanika:

Przerobione mikro serwomechanizmy. Zastanawiam się nad TG9e. Mają byc tanie.

Robot nie musi byc szybki więc myślę, że to będzie dobre rozwiązanie.

Schemat robota:

PCB jeszcze nie zaprojektowałem.

Jeśli dopatrzycie się jakiegoś błędu w schemacie lub macie jakieś propozycje, to proszę, napiszcie 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Nie lepiej wejść mostka ENABLE podłączyć do wyjść OC1A i OC1B. W ten sposób będziesz mógł sterować prędkością robota.

A jak już koniecznie chcesz na stałe podłączyć, to wejścia 3,4 EN podłącz do 5V, nie do 7.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie lepiej wejść mostka ENABLE podłączyć do wyjść OC1A i OC1B. W ten sposób będziesz mógł sterować prędkością robota.

A jak już koniecznie chcesz na stałe podłączyć, to wejścia 3,4 EN podłącz do 5V, nie do 7.

Dzięki za uwagę 😉 Poprawiłem.

Myślę, że nie potrzeba będzie sterowac prędkością robota, dlatego tak podłączyłem.

Link do komentarza
Share on other sites

Myślę, że nie potrzeba będzie sterowac prędkością robota, dlatego tak podłączyłem.

Teraz tak mówisz, ale gdy zbudujesz robota, będziesz chciał coś nowego w nim. Apetyt rośnie w miarę jedzenia 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Minęło trochę czasu, ale jakoś nie miałem kiedy tego zrobic. Wreszcie jest mały postęp.

Części już skompletowane, czujniki przylutowane do płytek, a PCB zaprojektowana :->

A tu płytka z rozlaną masą:

Jeśli komuś by się nudziło, to mam prośbę o sprawdzenie połączeń na płytce, między stabilizatorem, a mostkiem i mikrokontrolerem. Musiałem popełnic jakiś błąd w schemacie i eagle nie pokazywał sygnałów i sam je doprowadziłem.

No to tyle tych postępów 🙂 Wiem, że to niewiele, ale teraz jest trochę wolnego czasu i chęci to coś się może ruszy.

[ Dodano: 18-07-2012, 22:30 ]

Jeśli ktoś zauważył przecinające się ścieżki pod uC, niech się nie martwi, już naprawione 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Jak rozumiem na czerwone ścieżki mamy nie patrzeć bo będą zrobione tam połączenia kabelkiem>

1. Masz potencjalne zwarcie między 3 nóżką stabilizatora a ścieżką idącą do drugiej.

2. Dużo tego więc znajdź sobie w prawym panelu u dołu funkcję DRC i daj check - wyrzuci ci wszystkie błędu, zwarcia, za blisko poprowadzone ścieżki itp.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki Carpe Diem za zwrócenie uwagi 🙂. Sprawdziłem DRC tak jak mówiłeś i pokazało właśnie zwarcie. Już poprawiłem. Przy okazji powiększyłem rozmiar "drillów".

Czerwone ścieżki, tak jak powiedziałeś to kabelki więc mogą się przecinac 🙂.

Link do komentarza
Share on other sites

Radzę Ci użyć opcji drill aid, by łatwiej trafić w przelotkę wiertłem. W pole tekstowe pod górnym paskiem wpisz : "drill-aid.ulp" i pokaże Ci się okno w którym jest malutkie okienko . Wpisz tam 0.3/0.4 i kliknij ok. Przy termotranswerze zostaw tą warstwę włączoną.

duużo masz tam przelotek 😋

EDIT:

Przelotki zaznaczone na biało da się spokojnie połączyć , zaznaczona na żółto jest niepotrzebna.

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć.

Zwiększ obudowy rezystorów tzn. rozstaw nóżek. Jeżeli będziesz korzystał z tych 0,25W to się nie zmieszczą, chyba że chcesz je montować na stojącą, albo będziesz używał rezystory 0,125W to wtedy ok.

Link do komentarza
Share on other sites

Czerwone ścieżki, tak jak powiedziałeś to kabelki więc mogą się przecinac .
Mimo wszystko lepiej ich nie przecinaj. Przede wszystkim ładniej, do tego czytelnej, łatwo sprawdzić które przelotki połączyć drutem. No i nie ma problemu gdybyś jednak zechciał zrobić dwustronnie.
Link do komentarza
Share on other sites

Radzę Ci użyć opcji drill aid, by łatwiej trafić w przelotkę wiertłem. W pole tekstowe pod górnym paskiem wpisz : "drill-aid.ulp" i pokaże Ci się okno w którym jest malutkie okienko . Wpisz tam 0.3/0.4 i kliknij ok. Przy termotranswerze zostaw tą warstwę włączoną.

Wpisałem to co kazałeś, ale wyskoczył błąd. Powiększyłem rozmiar drillów do 0.0393

Przelotki zaznaczone na biało da się spokojnie połączyć , zaznaczona na żółto jest niepotrzebna.

Już usunięta. Dzięki 🙂

Zwiększ obudowy rezystorów tzn. rozstaw nóżek. Jeżeli będziesz korzystał z tych 0,25W to się nie zmieszczą, chyba że chcesz je montować na stojącą, albo będziesz używał rezystory 0,125W to wtedy ok.

Zwiększyłem. Teraz powinno byc okej 🙂

Są jeszcze jakieś błędy? 😋

Link do komentarza
Share on other sites

klonyyy napisał/a:

Radzę Ci użyć opcji drill aid, by łatwiej trafić w przelotkę wiertłem. W pole tekstowe pod górnym paskiem wpisz : "drill-aid.ulp" i pokaże Ci się okno w którym jest malutkie okienko . Wpisz tam 0.3/0.4 i kliknij ok. Przy termotranswerze zostaw tą warstwę włączoną.

Wpisałem to co kazałeś, ale wyskoczył błąd. Powiększyłem rozmiar drillów do 0.0393

Najmocniej przepraszam powinno być przed tym wszystkim "run" (run drill-aid.ulp).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.