Skocz do zawartości

Sterowanie silnikiem krokowym, sposoby, schemat do sprawdzenia.


czerstwy

Pomocna odpowiedź

Tak jeszcze sobie pomyślałem, że 24V to dość duże napięcie jak na silnik krokowy. Czy przyjąłeś taką wartość z tabliczki znamionowej silnika, jego danych katalogowych czy po prostu zmierzyłeś w układzie drukarki? Bo jeśli to ostatnie, to zmierz jeszcze zwykłą rezystancję uzwojeń i policz prąd DC jaki by płynął przy 24V. Jeśli wychodzi dziwnie dużo, to może zrobiono tam sterowanie przez impulsowe źródła prądowe? Dzisiaj takie coś ma wbudowany prawie każdy sterownik, tzw. choppery miały już kanoniczne L298. W takim wypadku driver ze zwykłych tranzystorów będzie musiał być zasilany z dużo mniejszego napięcia - takiego, przy którym przez fazę silnika płynie prąd ustalony wartością rezystancji uzwojenia. Jeśli chcesz rozkręcać silnik do sensownych obrotów, szybko zatrzymywać i w ogóle mówić o jakiejś dynamice takiego napędu, właściwie jesteś skazany na drivery samodzielnie regulujące prąd uzwojeń.

Nie będę tu wypisywał konkretnych typów bo nie wiem, gdzie kupujesz elementy. Zwróć uwagę na ofertę firmy Allegro MicroSystems - mają dużo różnych propozycji i na pewno coś Ci przypasuje (można ich kupić w Farnellu i TME), Trinamic - to już wyższa półka ale może warto przynajmniej zobaczyć, co w sprawie silników krokowych ostatnio się dzieje albo od biedy użyć wspomnianego L298 wraz z jego nieodłącznym bratem L297 od ST.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak na marginesie - w tym twoim pierwotnym schemacie prawdopodobnie miałbyś także problem zaprogramować procesor poprzez ISP (rozumiem, że w tym celu dałeś złącze SV1) - obciążenie wejść MISO/MOSI/SCK diodami optoizolatora mogło to uniemożliwić.

Z kolei na drugim schemacie masz pomieszane wejścia/wyjścia A/Y.

Link do komentarza
Share on other sites

Napięcie jak i prąd mam z karty katalogowej, jak będę robił coś innego na takim silniku to wtedy taka wiedza faktycznie się przyda. Dla pewności wstawiam link do ów karty:

Karta

Na razie zrezygnuje z tamtego układu, wstawię tam co dostane ze sklepu. No i siadne przy tym jak będę w miarę wypoczęty etc. ale dzięki za uwagę, będzie na przyszłość😉

Link do komentarza
Share on other sites

Hm, właśnie z karty katalogowej do której link zapodałeś nie wynika mi jednoznacznie jaki masz silnik. No bo jak mam rozumieć wiersz w górnej tabelce (Reference Characteristics) zatytuowany Coil Resistance/Phase, gdzie podane są dwie różne wartości: 30 omów dla "stałonapięciowego" sterowania unipolarnego 24V i 5.5 oma dla sterowania z impulsowego źródła prądowego (bipolar chopper). Do tego dwa na tyle różne wykresy momentów, że wyglądają jak dla dwóch różnych wykonań silnika. Pierwszy sensownie zdycha już od początku - bo tak działają cewki coraz szybciej podłączane przez klucze do DC, drugi ciągnie praktycznie do 600 kroków/sekundę i to też ma sens - przy sterowaniu niskoimpednacyjnego uzwojenia ze źródła prądowego mającego w zapasie kilka razy większe napięcie niż to wynika z prawa Ohma dla tego uzwojenia.

Weź zmierz ten swój silnik i będzie wiadomo. Byłoby lepiej, gdybyś w ręku trzymał wersję niskoomową. Wtedy zawsze masz wybór: dajesz dedykowany, chopperowy driver, 24V (lub nawet więcej) zasilania i jedziesz prawie do 1000 kroków/s lub sterujesz MOSFETami z 5V i masz zachowanie jak na lewym wykresie ale układ jakby prostszy. W wersji 30 omowej wystarczą tranzystory lub jakiś prosty scalak (ale za to koniecznie zasilanie 24V) a i tak silnik będzie ledwo ciągnął.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

A ja myślałem że to jest zachowanie się silnika w zależności od sterowania xD nie mam przy sobie miernika, jak zdobędę to zedytuje. W tym czym ten silnik zastosuje nie potrzebuje dużych obrotów. Ba, potrzebuje małych ale za to z jakimś tam momentem znośnym. A może coś powie jeśli dodam że na płytce są zwarte 2 piny? Ja myślałem że to wskazuje na unipolarny.

Sterownik ma teraz taką postać że z procesora idzie bezpośrednio na uln2803 no i dodatkowo wsparłem diodami równolegle do cewek. Jak nie ten silnik to podłącze inny, mam kilka z demontażu, nie wierze żeby żaden nie zaskoczył😋

Link do komentarza
Share on other sites

...

Jakie są sposoby sterowania silnikami krokowymi? Kiedyś trafiłem na fajny opis z obrazkami, pamiętam że w zależności od sposobu sterowania można uzyskać różne prędkości, momenty etc. i chyba różniły się tylko podłączeniem?

...

Na szybko znalazłem 2 linki, z których kiedyś korzystałem przy projekcie na laborkach:

Link1 ,
Link2 .

edit:

no to drugi link już zmieniony, chociaż dużo tam ciekawego nie ma .

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Na szybko znalazłem 2 linki, z których kiedyś korzystałem przy projekcie na laborkach:

Link1 ,
Link2 .

Dzięki, ale tu jest jeden link? 😋 Nie mniej znalazłem coś co mnie też interesuje, prosty opis co zrobić coś i jak to zadziała;)

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.