Skocz do zawartości

ATtiny2313 + L293D Line Follower


aixI

Pomocna odpowiedź

Witam, mam w planach zrobić line followera na ATtiny2313 (na innym procku na razie nie zrobię bo aktualnie mam ATtiny2313)

Zrobiłem schemat w oparciu o inne schematy i chciałbym, żebyście zobaczyli i stwierdzili, czy ten się nada.

I mam jeszcze jedną prośbę, czy ktoś z was pomógłby mi napisać program do tego line folllowera. Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

AixI.

Link do komentarza
Share on other sites

Bobby jeżeli mówisz, że lepiej byłoby do wyjść pwm mikrokontrolera to tak zrobiłem.

Pin 1 Enable do pin 16 PB4 (OC1B)

Pin 9 Enable do pin 15 PB3 (OC1A)

Schemat:

Czy jeszcze muszę coś zmienić w schemacie??

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1. Stabilizator włączony jest między Vcc a Vcc - to dość dziwne.

2. Co to jest za element "ZASILANIE 5V" podłączony do Vcc?

3. Jeżeli zespół czujników ma być zrobiony na osobnej płytce to jak tam dostanie się zasilanie i masa (na złączach JP3/JP4 są tylko sygnały cyfrowe) ?

4. Co będzie w rzeczywistości komparatorem napięć z czujników? Bo przecież nie TL084.

5. Komparatorom (jakiekolwiek by one były) brakuje histerezy - ale to już typowe i chyba nie do zwalczenia.

6. Dlaczego silniki zasilasz z tego samego napięcia co procesor, skoro masz do dyspozycji (prowdopodobnie) wyższe napięcie przed stabilizatorem? Stracisz mnóstwo mocy na 7805 a i zakłócenia na Vcc będą niepotrzebnie duże.

7. Dołącz do procesora jakieś diodki LED - przydadzą Ci się do obserwacji stanów programu, gdy ktoś Ci już go napisze..

Link do komentarza
Share on other sites

ad1. i ad2. To problem połączony. Element "Zasilanie 5V" to najprawdopodobniej wejście zasilania do podpięcia np. baterii. Problem w tym, że nie można stosować symbolu Vcc na tym wejściu i zarówno wejściu (IN) jak i wyjściu (OUT) stabilizatora 7805, gdyż to oznacza, że piny te są połączone (ZWARCIE). Jeśli mam rację, że element "Zasilanie 5V" to wejście zasilania polecam zrobić tak:

1. Usunąć symbole Vcc z pinu 1 elementu "Zasilanie 5V" oraz pinu 1 (Vi) stabilizatora 7805 i je połączyć

lub

2. Usunąć symbole Vcc z tych pinów i użyć zamiast niego etykiety, nazywając te linie np. "Zasilanie"

Ad.5. Wtedy symbol Vcc podłączony do wejścia VCC1 mostka można również zamienić na etykietę "Zasilanie" i zasilać silniki właśnie z napięcia wejściowego, zasilającego układ.

Co do podłączania czujników jestem jeszcze zielony, więc się nie wypowiadam.

Link do komentarza
Share on other sites

Przemyślałem trochę i jednak zrezygnuję ze stabilizatora, będę zasilał układ akumulatorem z napięciem nie większym niż 5V.

3. Jeżeli zespół czujników ma być zrobiony na osobnej płytce to jak tam dostanie się zasilanie i masa (na złączach JP3/JP4 są tylko sygnały cyfrowe) ?

Poprawione.

4. Co będzie w rzeczywistości komparatorem napięć z czujników? Bo przecież nie TL084.

Niezbyt rozumiem.

7. Dołącz do procesora jakieś diodki LED - przydadzą Ci się do obserwacji stanów programu, gdy ktoś Ci już go napisze..

Zrobione (tylko nie wiem, czy dobrze)

Schematy:

Link do komentarza
Share on other sites

"..akumulatorem z napięciem nie większym niż 5V"

To znaczy jakim? NiMH 4.8V? Ile z tego zostanie dla silników? 2.5V? A może LiPol? 4.2V a po rozładowaniu 3V? Z ilu wtedy bądą się kręcić silniki po "zjedzeniu" przez mostek 2V? Od ilu działa sam mostek? Hm, przemyślałeś mówisz..

Zapytałem po prostu jakiego układu zamierzasz użyć do komparacji napięć z czujników. Której części nie rozumiesz? Zanim odpowiesz, obejrzyj dane katalogowe TL084 w części "Common mode input voltage range" i porównaj z zakresem napięć, jakie serwujesz z czujnika. I przy okazji znajdź tam, w jakimkolwiek kontekście słowo "comparator".

Diodki LED na płytce czujników są niezasilane.

Czy coś w sprawie pkt. 5?

Link do komentarza
Share on other sites

"..akumulatorem z napięciem nie większym niż 5V"

To znaczy jakim? NiMH 4.8V? Ile z tego zostanie dla silników? 2.5V? A może LiPol? 4.2V a po rozładowaniu 3V? Z ilu wtedy bądą się kręcić silniki po "zjedzeniu" przez mostek 2V? Od ilu działa sam mostek? Hm, przemyślałeś mówisz..

Nie przemyślałem tego : ( To jednak zastosuję stabilizator, układ będę zasilał 6x RL6 aa (paluszek 1,5V)

Zapytałem po prostu jakiego układu zamierzasz użyć do komparacji napięć z czujników. Której części nie rozumiesz? Zanim odpowiesz, obejrzyj dane katalogowe TL084 w części "Common mode input voltage range" i porównaj z zakresem napięć, jakie serwujesz z czujnika. I przy okazji znajdź tam, w jakimkolwiek kontekście słowo "comparator".

Wydaje mi się, że nie znalazłem tam słowa "comparator"

Diodki LED na płytce czujników są niezasilane.

Poprawione

5. Komparatorom (jakiekolwiek by one były) brakuje histerezy - ale to już typowe i chyba nie do zwalczenia.

Nie rozumiem

Poprawiony schemat:

Link do komentarza
Share on other sites

Czy nie naszła Cię myśl, że brak słowa komparator może oznaczać, że komuś znacznie mądrzejszemu od nas obu razem wziętych, komuś kto projektował układ TL084 (albo przynajmniej pisał jego kartę katalogową) nie przyszło do głowy użycie tego elementu jako komparatora? Owszem, jest to wzmacniacz operacyjny i teoretycznie można go zmusić do porównywania napięć ale akurat w Twoim układzie pracował na pewno nie będzie. Możesz mi wierzyć na słowo lub zabrać się do roboty. Szukanie słowa komparator miałeś zrobić tylko "przy okazji" znalezienia czegoś znacznie ważniejszego. Znalazłeś wielkości o które Cię prosiłem? One wszystko wyjaśnią. Jeśli nie masz ochoty na samodzielne drążenie tego tematu, napisz wprost.

"Komparatorom ... brakuje histerezy"

Co w tym jest niejasnego? Słowo komparator? Raczej nie, w końcu o nim dyskutujemy. "Brakuje" też jest ogólnie znanym słowem. Histereza? Oto drugie lub może trzecie trafienie googla na zapytanie "komparator histereza":

w819.wrzuta.pl/sr/f/6H78f6TGLpC

Polecam Ci stronę 6 i 7 ale lepiej zacznij od początku.

EDIT: Zasilanie 9V podpięte jest wprost do Vcc 😐

Link do komentarza
Share on other sites

Czy nie naszła Cię myśl, że brak słowa komparator może oznaczać, że komuś znacznie mądrzejszemu od nas obu razem wziętych, komuś kto projektował układ TL084 (albo przynajmniej pisał jego kartę katalogową) nie przyszło do głowy użycie tego elementu jako komparatora? Owszem, jest to wzmacniacz operacyjny i teoretycznie można go zmusić do porównywania napięć ale akurat w Twoim układzie pracował na pewno nie będzie. Możesz mi wierzyć na słowo lub zabrać się do roboty. Szukanie słowa komparator miałeś zrobić tylko "przy okazji" znalezienia czegoś znacznie ważniejszego. Znalazłeś wielkości o które Cię prosiłem? One wszystko wyjaśnią. Jeśli nie masz ochoty na samodzielne drążenie tego tematu, napisz wprost.

To układ TL084 mogę zamienić na LM358 x2?

O tej histerezie czytałem na wikipedii. :>

EDIT: Zasilanie 9V podpięte jest wprost do Vcc

Poprawione.

Link do komentarza
Share on other sites

"To układ TL084 mogę zamienić na LM358 x2?"

Możesz. Mam nadzieję, że robisz to świadomie i wiesz dlaczego jeden nie będzie działał a drugi owszem tak. Choć dużo lepiej byś trafił, gdybyś zaproponował jakiś rasowy komparator. Czy czesto używasz samochodu osobowego do przewożenia worków z ziemniakami?

Czy w kwestii histerezy (po doczytaniu tematu, jak rozumiem) podjąłeś jakieś decyzje?

Link do komentarza
Share on other sites

Mam nadzieję, że robisz to świadomie i wiesz dlaczego jeden nie będzie działał a drugi owszem tak

Wiem, jeden lm358 na 2 wzmacniacze 3 będą używana a jeden będzie "bezrobotny"

Czy czesto używasz samochodu osobowego do przewożenia worków z ziemniakami?

Na razie nie mam samochodu bo uczę się w gimnazjum :->

Czy w kwestii histerezy (po doczytaniu tematu, jak rozumiem) podjąłeś jakieś decyzje?

Niestety jeszcze nie.

Link do komentarza
Share on other sites

"Wiem, jeden lm358 na 2 wzmacniacze 3 będą używana a jeden będzie "bezrobotny"

No to brawo, rzeczywiście (2*2)-3 = 1, czyli jeden wzmacniacz nie będzie miał zajęcia ale ja pytałem czy wiesz dlaczego TL084 nie będzie działał a LM358 tak, tzn. czy strzelasz na oślep czy jednak jakoś tam celujesz.

W gimnazjum nie łapie się jeszcze analogii czy jednak z zastanawiającym uporem nie chcesz odwrócić strony w katalogu do zakładki pt. Komparatory? Bo żaden z dotychczas zaproponowanych przez Ciebie układów komparatorem nie jest i do porównywania napięć nadaje się jak osobówka do ziemniaków, owszem - da się, tylko po co?

Link do komentarza
Share on other sites

Czy teraz temu schematowi nic nie brakuje??

Jeszcze spróbowałem napisać program. Nie wiem, czy dobrze go napisałem więc spójrzcie na to swoim okiem.

$regfile = "attiny2313def.dat"
$crystal = 1000000

'Konfiguracja sterowania PWM
Config Timer1 = Pwm , Pwm = 8 , Compare A Pwm = Clear Down , Compare B Pwm = Clear Down , Prescale = 64

'Konfiguracja portów
Config Portd = Output
Config Portb = Output

Silnik_lewy_a Alias Portd.2
Silnik_lewy_b Alias Portd.5
Silnik_prawy_b Alias Portd.3
Silnik_prawy_a Alias Portd.4
Dioda Alias Portd.0

'Granica reagowania na linię
Const Granica = 455

'Deklaracje zmiennych
Dim Czujnik_lewy As Single
Dim Czujnik_srodkowy As Single
Dim Czujnik_prawy As Single
Dim W As Word

'Blok instrukcji
Set Dioda
Set Silnik_lewy_a
Reset Silnik_lewy_b
Set Silnik_prawy_a
Reset Silnik_prawy_b

Do
Gosub Wczytaj_stany_przetwornikow
If Czujnik_srodkowy > Granica Then
'Silnik lewy - maksymalna prędkość
Pwm1a = 255
'Silnik prawy - maksymalna prędkość
Pwm1b = 255
Elseif Czujnik_lewy > Granica Then
Pwm1a = 0
Pwm1b = 255
Elseif Czujnik_prawy > Granica Then
Pwm1a = 255
Pwm1b = 0
Else
Pwm1a = 255
Pwm1b = 255
End If
Loop
End
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.