Skocz do zawartości

[Materiały] Odlewanie opon do robotów z silikonu


Treker

Pomocna odpowiedź

Witam. Mam mały problem jeśli chodzi o wyjmowanie odlewów z formy. Do procesu używałem formy wałka i felgi od użytkownika hungrydevil, a silikon ten z poradnika (dokładnie to ten niebieski). Silikon z katalizatorem zmieszałem w stosunku 100:5 i jak zaleca producent odłożyłem go na 24 godziny w ciepłe miejsce (po wcześniejszym zalaniu nim formy z felgą). Jednak po tym wyjęcie go z formy (wraz z felgą i wałkiem) jest prawie niemożliwe. Póki co z 3 prób jedną wyjąłem, ale było to po paru godzinach walki (co sądzę, że tak nie powinno wyglądać). Niestety pod koniec trzeciej (nieudanej) próby wyszczerbiłem wałek, co uniemożliwia wyjęcie felgi z formy. Czy wyjmowanie z form nie powinno być lżejsze nieco ? Może to kwestia ilości katalizatora lub stosowania jakiegoś smaru na formie ?

Link do komentarza
Share on other sites

Zależy od szorstkości formy i przyczepności silikonu. Jak koła są większych rozmiarów to niekiedy jest bardzo trudno wyjąć koła z formy.

Spróbuj oficie spryskać koła WD40 albo podobnym preparatem i poczekaj z kilka godzin aż się wszędzie wniknie i wtedy spróbuj wyjąć.

W moim przypadku (koła do sumo Φ50, l - 50) musiałem użyć prasy hydraulicznej (forma w postaci walca z odczepianą zaślepką na jednym końcu). Tylko że silikon trooochę droższy od tego z allegro.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

legacyguardian, z Twojego opisu wynika, że nie użyłeś rozdzielacza, którym smaruje się formę - jeśli tak było, to pewnie masz odpowiedź na swoje pytanie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

To by wiele wyjaśniało 🙂 A rozdzielacze do form to są w sumie co ? Styczność z silikonem i odlewaniem oponek mam po raz pierwszy, więc przepraszam za tak podstawowe pytania 🙂 Z tego co wyczytałem to jest ich wiele rodzajów, ponieważ są rozdzielacze woskowe, lub w formie cieczy i inne. To który w tej sytuacji byłby dobry ?

Link do komentarza
Share on other sites

legacyguardian, ja niestety też się na tym nie znam - zapytałem o to wtedy sprzedawcę i doradził mi odpowiedni środek w płynie 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,
Ja mam jedno pytanie co do samych form. Czy mogą one być wykonane z tworzywa (np. ABS, acetal, plexi?) zamiast aluminium? Czy podczas procesu polimeryzacji silikonu taka plastikowa forma nie zostanie "zdeformowana"?

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki Chumanista, to dobra wiadomość 🙂

Ja zamierzam robić formy dwu- (lub więcej-)częściowe, żeby łatwiej było wyjąć odlew. Niezależnie od tego spróbuję użyć jakiś np. koncentrat płynu do naczyń jako smarowidło. W przypadku form z tworzywa różne WD40, wazeliny itp. chyba się nie nadają, bo wchodzą z nim w reakcje.

Link do komentarza
Share on other sites

Przypuszczam, że z niektórymi może wchodzić jako mieszanina węglowodorów, chociaż rzeczywiście może nic się nie stanie - też wypróbuję u siebie. Ale już nawet niewiielki oprysk WD40 na pewno powoduje matowienie powierzchni ABS-u i plexi.

Link do komentarza
Share on other sites

pivek303, najprościej można też kupić rozdzielacz do form dedykowany dla silikonów. Jest to preparat w sprayu lub płynie. Ja swój nanosiłem pędzelkiem i nie było problemów 😉 Wydaje mi się, że formy dwuczęściowe wprowadzą tutaj więcej zamieszania niż korzyści - oczywiście, chyba, że Twoje koła mają jakieś bardzo dziwne kształty.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.