Skocz do zawartości

BEAM: Line follower dla początkujących.


misiek1994

Pomocna odpowiedź

BEAM? Czy czasem BEAM-y to nie są roboty omijające przeszkody? Nie wiem czy dobrze szukałem, ale kursy Nawyka, to znaczy żeby zbudować jakieś proste roboty na mikrokontrolerach? Na początku chciałbym zbudować na zwykłych scalakach operacyjnych, bo jeszcze nie zrobiłem płytki do programowania, ale w najbliższym czasie ona powstanie.

Link do komentarza
Share on other sites

Masz tu inny schemat (mój) jest dosyć prosty, zrobiłem robota na nim i jest dosyć fajny.

Zamiast dwóch tranzystorów (i łączyć ich w układ Darlingtona) możesz od razu kupić tranzystor Dralington.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dzięki wielkie 😉 Płytke do tego układu na LM 324 już sobie zaprojektowałem ręcznie, więc może najpierw spróbuje odpalić robota na tym LM 324, a gdyby jakoś źle działał, czy jakby wogóle nie działał to wtedy zbuduje na LM 339 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Witam serdecznie, mam zamiar zrobić line followera, jednakże wolę beama, poniewaz uważam że lepiej zrobić prostego robota, a zrozumiec jak on działa w 100%, niż trudnego, i zaprogramować atmege hexem zrobionym przez kogoś innego, nie rozumiejąc jak on działa. A na razie, nawet programatora nie mam, więc pozostaje mi beam.

Chcę go zrobić wg. tego schematu http://robotyka.net.pl/pliki/line%20follower%20beam%20schemat.pdf

Lecz mam pytanie, jak podłączyć 4 cny70 zamiast 2ch, i jak to zrobić aby uzyskać większą precyzję skręcania robota?

Autor tego beama, tj użytkownik "pawel" nie był na forum od 4 miesięcy, więc pytam Was, bo mała szansa ze wejdzie na forum, i mi pomoże.

A może taka przeróbka nie ma sensu?

Myślałem nad układem czujników, że na samym przodzie były by 2 cny70, i 2-3cm dalej następne 2 cny70.

Tyle że, jak na moje oko, to nie da się podłączyć więcej niż 2 czujniki, co wywnioskowałem z noty katalogowej. http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/texasinstruments/l293.pdf

Strona 7 i 8 (fig 2,3).

Coś mi mówi, że bez użycia mikrokontrolera, nici z linefollowera z którym można iść na jakieś zawody bez "obciachu" :/

Największy problem z tym, że z $$$ u mnie cienko, i na programator mi nie starczy..

Pozdrawiam Was serdecznie 🙂

PS:

Chyba że ktoś ma jakiś inny pomysł jak ulepszyć ten schemat, to wszelakie propozycje mile widziane.

Aha, mam takie pytanie.

Bo tutaj http://www.robotyka.net.pl/line-follower-beam/ jest płytka w eaglu.

Pytanie, jak idą elementy, tj dobra, wydrukuję na laserowej, przeniosę na laminat, i mam ścieżki.

Ale elementy idą po przeciwnej stronie niż ścieżki, i jakby tylko nóżki elementów są po stronie ścieżek tak?

2gie pytanie, w którą stronę zamocować cny70? Tj z której strony ma być fototranzystor (jak rozumiem to jest to niebieskie, nie czarne w cny?)

Aaa, jeszcze jedno.

Mam L293DNE, może być, czy musi byc L293D? w nocie jest napisane:

"The L293D is designed to

provide bidirectional drive currents of up to

600-mA at voltages from 4.5 V to 36 V"

Ale jak "ustawić" napięcie? Mam silniki na 5v.

W sumie to co mi przychodzi do głowy, to to że po prostu napięcie dawane na silniki = napięcie zasilające l293, a że jest napisane że od 4.5v do 36v to dam 5v.

Aha, jeszcze jedna sprawa 😋

Gdzie jest + do silnika z l293? na schemacie tego nie ma, a jak podłącze odwrotnie to albo silnik nie ruszy, albo będzie w drugą stronę kręcił. Silniki to zwykłe szczotki, model DE2025-3 (dc 5v firma wobit)

Link do komentarza
Share on other sites

Możesz użyć l293dne.

Silnik możesz podłączyć do mostka jak Ci się podoba, tzn. jak jeden silnik podłączysz na odwrót to będzie kręcił w drugą stronę.

W tym układzie musisz zasilać układ 5V, ponieważ nie sterujesz PWM'em i masz te nóżki podłączone do 5V jak i zasilanie logiki mostka, i zasilanie silników. Nie wiem, czy można podawać wyższe napięće dla silników, może można - ja nie sprawdzałem.

Link do komentarza
Share on other sites

Ok, dzięki wielkie aixI za pomoc 🙂

A co z tymi dwoma pytaniami

Bo tutaj http://www.robotyka.net.pl/line-follower-beam/ jest płytka w eaglu.

Pytanie, jak idą elementy, tj dobra, wydrukuję na laserowej, przeniosę na laminat, i mam ścieżki.

Ale elementy idą po przeciwnej stronie niż ścieżki, i jakby tylko nóżki elementów są po stronie ścieżek tak?

2gie pytanie, w którą stronę zamocować cny70? Tj z której strony ma być fototranzystor (jak rozumiem to jest to niebieskie, nie czarne w cny?)

Link do komentarza
Share on other sites

Nie podam Ci wszystkiego na "tacy" - jak chodzi o CNY70 to zobacz w DS (Datasheet) i innych projektach - (google).

Z tego co widzę jak chodzi o płytkę w eaglu to przy wydruku nie musisz robić odbicia lustrzanego (bodajże MIRROR). CNY70 podłączysz sobie kabelkami do odpowiednich padów w płytce.

PS Jak pomogłem kliknij "Pomógł" 😃

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Tak tak, rozumiem że nie muszę robić lustrzanego odbicia, lecz pytanie jest inne.

Jak wydrukuję tą płytkę http://robotyka.net.pl/pliki/line%20follower%20beam%20plytka.pdf

naniosę na laminat wytrawie etc, to elementy mam montować tak aby ścieżki były pod nimi, czy jakby lementy na ścieżki? Chodzi mi o to, czy po stronie ścieżek mają być nóżki elementów, czy elementy?

Link do komentarza
Share on other sites

Z tego co widzę i co mi się wydaje, że tą płytkę jak wydrukujesz i położysz na laminat i ect. to ścieżki będą pod elementami, czyli będzie to montaż THT, a nie SMD - czyli powierzchniowo.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.