Skocz do zawartości

BEAM: Line follower dla początkujących.


misiek1994

Pomocna odpowiedź

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam! Czy to są wszystkie części potrzebne do zbudowania tego robota? Jestem początkującym i chcę się upewnić że nic nie pominąłem 😋

4 rezystory 330r

4 diody IR

4 fototranzystor

7 Potencjometrów 100k

6 diody

5 rezystoty 30r

4 tranzystory NPN

TL084 / lm324

2 silniki (i tu mam pytanie, jakie powinny mieć parametry żeby go uciągnąć??)

Link do komentarza
Share on other sites

Belaras, myślę żeby Ci się przydała jakaś płytka uniwersalna bo na "pająku" to łatwo o zwarcie.

2 silniki (i tu mam pytanie, jakie powinny mieć parametry żeby go uciągnąć??)

a ile ma on ważyć ? zakładam że 0,5kg to max jak na taki projekt. polecałbym serwa od darekos5 http://allegro.pl/mikro-serwo-hextronik-hxt-900-1-6kg-i1244140719.html

one mogą uciągnąć pojazd nawet do tych 2kg

jeśli je przerobisz jak tutaj jest opisane:

https://www.forbot.pl/forum/topics20/jak-przerobic-serwomechanizmy-vt3902.htm

Link do komentarza
Share on other sites

2 silniki (i tu mam pytanie, jakie powinny mieć parametry żeby go uciągnąć??)

feriar napisał co kupić, a ja powiem wprost dlaczego - same silniki nie zadziałają tak jak powinny. Jeśli robot ruszy, to będzie miał ogólne problemy ze startowaniem lub skręcaniem i uwzględniam tu tylko ruch po gładkich powierzchniach, jak np. parkiet. Na wykładzinie co najwyżej drgnie. Silniki DC z "odzysku" z zabawek i sprzętu RTV mają wysokie obroty, ale za to słaby moment obrotowy - dlatego potrzebujesz przekładni. Czym jest i jak ją zrobić? Zacznij od wpisania "przekładnia" w wyszukiwarce na forum, temat wałkowany dziesiątki razy.

Link do komentarza
Share on other sites

Wiem, że temat jest stary ale chcę zrobić coś takiego więc poproszę o to co potrzebuję. Czy mógłby ktoś zrobić schemat ale bardziej czytelny i zapisany tak, żebym mógł go normalnie otworzyć Bo tego nie mogę:

Ani tego: mietek.zip

Mógłby ktoś jakiś czytelniejszy schemat zapisać w .JPEG albo coś żebym mógł otworzyć

Link do komentarza
Share on other sites

W pierwszym poście masz czytelny schemat wrzucony w formie załącznika graficznego. Sprawdziłem i u mnie Eagle normalnie otwiera schemat z pliku mietek.zip.

Link do komentarza
Share on other sites

7 Potencjometrów 100k

Jakie dokładnie to mają być pottencjometry?

"]Ile poszczególne części kosztują mniej, więcej?

Chodzi mi głównie o cenę potecjometru ale jakby ktoś mógł, byłbym wdzięczny za podanie cen wszystkich elementów. Z góry dzięki.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam.

Chciałbym zrobić LineFollower'a [bEAM]. Wiem, że ten temat występuje już na tym forum lecz jest stary i nikt tam nie zagląda, a chciałbym się zapytać o parę rzeczy. Po pierwsze:

Czy te części mogą być :

-4 rezystory 330r

-4 diody IR(LD274)

-7 potencjometrów 100k

-4 fototranzystor

-6 diody LL-304WC-W2-2BC

-5 rezystorów 33r

-4 tranzystory NPN

-Układ scalony LM324

Czy mógłby ktoś sprawdzić te części

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Scaliłem z oryginalnym tematem, o którym pisał [Herr Qrczak].

Komentarz dodany przez: Bobby

Nie widzę nic złego w interwencji Sabre - nowe posty i tak wybijają tematy na wierzch, jak już wcześniej powiedział KD. Nawet temat był raportowany.

Poza tym, tytuł twojego wątku nie spełnia punktu 3e i 3o regulaminu.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie rozumiem skąd ta dyskusja, przecież misiek1994 wstawił schemat, juras go przerysował, wszystko podane jak na srebrnej tacy, a tu wpada koleś który jak przypuszczam nie zna podstaw elektroniki i wypytuje o wszystko co jest przecież oczywiste nabijając sobie posty i radzę kurczakowi zabrać się za podręcznik do fizyki z gimnazjum a potem po oślą łączkę to może wtedy zacznie rozumieć o co tu chodzi.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.