Skocz do zawartości

Budujemy Diodika - pierwszego wspólnego robota!


jamtex

Pomocna odpowiedź

Proponuję połączyć siły i spróbować stworzyć robota. Nie wiem czy warto pakować się w jakiegoś ambitnego androida. Ale stworzenie robocika a'la Elebot czy też Sumo KoNaR, którego mógłby zrobić każdy a jednocześnie byłby naszym WSPOLNYM dziełem, warto rozważyć.

Niech każdy z nas zajmie się tym w czym jest dobry i projekt "Dziecka Diody", musi się udać.

Krótkie założenia:

- poziom wykonania: łatwy

- duża możliwośc rozbudowy

- wykonanie z ogólnie dostępnych części

- koszt wersji podstawowej max 100 zł

- opisanie KAZDEJ czynnosci w łatwy sposob, tak by mógł go wykonać każdy

- możliwość rozbudowy o dowolne czujniki, elementy etc

Wiem, że trudno będzie spełnić te założenia. Ale:

- każdy z nas ma jakieś mniejsze lub większe doświadczenia w budowie robotów

- każdy z nas budując robota preferuje inne rozwiązania

- każdy z nas ma większe doświadczenie w innej dziedzinie

Dlaczego więc, nie zebrać tego wszystkiego "do kupu" i zrobić coś naprawdę interesującego ?

Ok, pomysł stary jak świat, nie wymyśliłem niczego nowego i doskonale o tym wiem.

Proponowałbym powielić ideę klocków Mindstrom, czyli zbudować serce robota w postaci "cegły". Nie idzmy jednak na skróty - budując cegłę zbudujmy ją tak, by była jednocześnie zestawem uruchomieniowym. Tak by można ja było podpiąć do komputera (np via LPT) i ładować program do niej bezpośrednio z np BASCOM'a.

Czy sama cegła stanie się mobilnym robocikiem poprzez wpięcie w nią 2 silników i będzie tylk ojeżdzić wzdłuż zaprogramowanego toru, czy koś doda do niej czujniki i zrobi z tego linefllowera a może sumo, a może labirynciaka, a może zdalnie sterowane ramie - to już będzie zależało tylko i wyłącznie od zasobności "skarbonki" i fantazji.

Ale jedna rzecz: opiszmy to tak, by mógł to zrozumieć każdy.

Budując wspolnie Diodika (wybaczcie tą roboczą nazwę) zostawimy nie tylko coś po sobie, ale też zachęcimy wielu fanów robotyki do aktywnego działania.

Tu każdy będzie mógł wtrącić swoje 3 grosze, nawet jeżeli będzie to tylko kwestia koloru obudowy 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Jestem jak najbardziej za i w miarę swoich możliwości będę wspierał projekt jak będę mógł. Nazwa niech chwilowo zostanie, potem będzie można wymyślić inną gdy się ustali dokładniej co ten robot będzie robił 😉 . Wydaje mi się, że roboty które będą jeździć odpadają, bo o takie same koła trochę ciężko będzie, a serce fajnie by było gdyby się udało, ale chyba będzie trochę za trudne dla początkujących. Według mnie najlepszy był by prosty manipulator, o takie same serwa nie trudno, jednak gorzej z częściami mechanicznymi typu chwytak i tak dalej, chociaż wiadomo laminat i pleksi nie trudno wymodelować. Mam propozycje podawajcie tutaj swoje pomysły i może potem wybierzemy ten najlepszy.

PS Z góry przepraszam jak by to zabrzmiało jakoś władczo starałem się uprzejmie (na prawdę 😅 ) wiadomo każdy chce wrzucić swoje 3 gr 😋. Czekam na wasze propozycje, bo moje stwierdzenia nie muszą być właściwe.

Link do komentarza
Share on other sites

Manipulator odpada, bo jest trudny.

Robot jeżdżący będzie najlepszy. koła można kupić na allegro po 4,5zł

Procek to najlepiej M644.

Do płyty głownej podłączane by były, np. czujniki światła, linii i ścian. Oraz ze 3 wyjścia SPI na różne inne czujniki.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Tak, z góry wytłumaczę wszystkim, że Daniel ma jakąś "fobie" na temat SPI 😃

Uważa, że najprostszy robot dla początkującego musi mieć większość czujników podpinanych przez SPI, ja jestem zdecydowanie na nie

SPI do komunikacji z modułami po pierwsze wymaga sporych zmian w elektronice tzn. każdy nawet najprostszy czujnik wymagał by jakiegoś AVR'ka na pokładzie, a to tylko powiększyło by koszty.

Po drugie SPI nie jest w cale takie proste, i wątpię, że początkujący, który nie potrafi sam zaprojektować sobie prostej płytki do robota będzie umiał oprogramować taki zestaw.

Robot powinien być prosty w budowie, tu się zgodzę, z Danielem, że manipulator jest za trudny, a o koła nie trudno, w ostateczności można polecić komuś pokrywki od słoików.

Podstawowe funkcje to oczywiście podążanie za linią i omijanie przeszkód, ale może byśmy wymyślili coś nowego 😃 ?

A co do mechaniki, gdybyśmy wybrali laminat, można by przygotować szablony, które można wydrukować i przetransferować na laminat za pomocą papieru kredowego, a następnie ładnie powycinać i polutować razem 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Robot musi być prosty, ale dlaczego nie przyjąć założenia, że może również sterować "ręką"? Pomysł ciekawy, ale do realizacji w kolejnych etapach rozwoju.

Podając pomysł budowy tego robota, chciałbym by powstawał na zasadzie opesource.

Oczywiście pomysł Trekera, by obudowa była z laminatu jest chyba najbardziej trafny, łatwo go obrabiać a łączyć poprzez lutowanie i łatwo i tanio.

Myśle, że możemy porzyjąć wykonanie obudowy z łaminatu - czyli pierwszy pomysł już mamy.

Ja dorzucę pomysł na funkcjonalność: a może podążanie za wskaźnikiem laserowym z jednoczesnym zapamiętaniem przebytej drogi ?

Link do komentarza
Share on other sites

Treker:

Nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi:

Do płyty głównej podłączane by były, np. czujniki światła, linii i ścian. Oraz ze 3 wyjścia SPI na różne inne czujniki.

Czyli czujniki dla początkującego będą normalnie, a 3 wyjścia SPI są dla innych modułów.

Link do komentarza
Share on other sites

(mozna nawet pokusić się o syntezator głosu).

🤣

Z takim podejściem raczej go nie zbudujemy 😉

Musimy zaprojektować podwozie. Dobry będzie laminat, albo plexi. Do tego serwa i koła z allegro, oraz koło wolne, którego nie wiem jak zbudować, żeby było łatwe ;/

Link do komentarza
Share on other sites

Wolne koło można kupić za parę złotych w OBI. Niema sensu go robić.

Co do podwozia to lepszy będzie laminat niż pleksi, łatwiej się go tnie, i łączy.Sam już zrobiłem dwa roboty na laminacie i jestem bardzo zadowolony z tego rozwiązania.

Link do komentarza
Share on other sites

Podsumujmy:

- podwozie z laminatu

- koła np wyciete z spienionego PCV

- napęd na 2 koła + koło wolne

Z uwagi na założony budżet proponuję by, laminat użyty do budowy podwozia nie przekraczał wymiaru kartki A5, czyli max 210 mm x 148 mm.

Będę konkretny 🙂 i postaram się zaprojektować podwozie, ale jedno pytanie: z czego robimy napęd?

Z przerobionych serw czy też inne rozwiązanie ?

Link do komentarza
Share on other sites

Napęd wydaje mi się że będzie najlepiej zrobić z przerobionych serw. Nie jest to zbyt trudne, każdy sobie z tym poradzi. Do to do serwa można łatwo dostać dwa takie same i mają niską cenę.

W celu zmniejszenia kosztów można by wykorzystać elektronikę jako element konstrukcyjny, płytka elektroniczna jako część podwozia.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie zgadzam się!!! Czy czasem nie było, że mamy się zmieścić w stówce?? Serwa to koszta rzędu 50zł (2 sztuki) w wersji super extra dziadostwo, przy którym pękają orczyki i się po prostu wszystko pier***i. Czy wy wiecie jakie silniczki idzie kupić za 50zł?!

Link do komentarza
Share on other sites

Ja wiem jakie silniczki można kupić za 50zł, ale tylko i wyłącznie okazyjnie. Nie jest tak, że za 50zł wszyscy kupią jednakowe silniki z przekładnią wbudowaną i będzie to stałe źródło tych silników. Niestety jeśli robi się coś co ma być uniwersalne to trzeba iść na pewien kompromis. Tych co będzie stać mogą przecież kupić lepsze serwa.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.