Skocz do zawartości

Budujemy Diodika - pierwszego wspólnego robota!


jamtex

Pomocna odpowiedź

Myśle, że projekt częsci elektronicznej oraz oprogramowania, moglibyśmy oprzeć na właśnie rozpoczynającym się kursie AVR C, i zbudować robota niejako przy okazji tego kursu.

Co sądzicie o tym pomyśle ?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ja uważam, że język programowania to najmniejszy problem, najpierw proponowałbym się skupić na części sprzętowej 🙂

Racja, choć z wybranego jezyka wyniknie platforma sprzetowa. Bascom (w wersji demo) ma przecież ograniczenie do 4 kB. Całkiem sporo, ale nie ma sensu dawać wtedy większego procesora.

Jeżeli BASCOM to moja propozycja Atmega 8, jeżeli C to Atmega 64 (jeżeli się myle proszę o korektę) inne propozycje ?

Link do komentarza
Share on other sites

Propozycje układów które powinny być na płytce sterownika:

- Atmega8

- L293D

- układ zasilania

- wyprowadzenia z mikroprocesora dajemy na goldpiny

- złącze do wpięcia programatora

- złącze pod wyświetlacz LCD (goldpiny)

i raczej nic więcej ?

Link do komentarza
Share on other sites

Propozycje układów które powinny być na płytce sterownika:

- Atmega8

- L293D

- układ zasilania

- wyprowadzenia z mikroprocesora dajemy na goldpiny

- złącze do wpięcia programatora

- złącze pod wyświetlacz LCD (goldpiny)

i raczej nic więcej ?

Na wyjściach przetwornika ADC dzielniki napięcia na potencjometrach,przydały by się tez przynajmniej 2 amperomierze,chociażby do pomiaru poboru prądu z silników,MAX232,zamiast M8 dać M16-wygodniejszy rozkład pinów,M16 dysponuje 4 sprzętowymi wyjściami PWM ,do dwóch można dołączyć tranzystory (BC337...),dwa pozostałe na l293D...To co kolega przedstawił to zwykła płytka startowa,prototypowa czy jak to się tam zwie...

Pozdrawiam Mictronic!

Link do komentarza
Share on other sites

Propozycje układów które powinny być na płytce sterownika:

- Atmega8

- L293D

- układ zasilania

- wyprowadzenia z mikroprocesora dajemy na goldpiny

- złącze do wpięcia programatora

- złącze pod wyświetlacz LCD (goldpiny)

i raczej nic więcej ?

A ja się nieśmiale odezwę..

Po jaką cholerę lcd skoro to ma być prosty robocik.

Widzę że niektórzy mają tu wielkie ambicje, a weźcie pod uwage że czym bardziej to będzie skomplikowane to będzie miało mniejszą szanse odniesienia sukcesu. Jeżeli wyjdzie wspólne budowanie (w co wątpię nawet w niezbyt skomplikowanej konstrukcji-taki jest los większości takich projektów) to jeśli to będzie skomplikowane to nie będzie powielane przez początkujących (bo chyba taki jest cel by pokazać, że jest to łatwe i fajne) więc zastanówcie się co chcecie zrobić.

pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Proponuje umieścić:

-atmega8

-l293D

-stabilizator napięcia

-wyjścia sygnałowe

Też uważam że wyświetlacz LCD niema sensu. Można umieścić na płytce kilka diod i łączyć je z kontrolerem za pomocą zworek.

Link do komentarza
Share on other sites

A ja się nieśmiale odezwę..

Po jaką cholerę lcd skoro to ma być prosty robocik.

Widzę że niektórzy mają tu wielkie ambicje...

Ale ja proponuje wstawienie ZŁĄCZA pod wyświetlacz, a nie wlutowanie wyświetlacza.

Listwa goldpinów do 1,00-1,50 zł, koszt niwielki a pozostawia dodatkową alternatywę.

Pomysł z "zworkowanymi" diodami uważam, za jak najbardziej trafiony!

Nie chodzi o ambicje, a jedynie o stworzenie w miarę uniwersalnej płyty głównej.

Link do komentarza
Share on other sites

Staram się nie udzielać w tym temacie ponieważ wiem, że nie będę nic takiego robił, ale podzielę się z wami moimi uwagami dotyczącymi wyświetlacza LCD i konieczności umieszczenia złącza na tej płytce. Otóż gdy robiłem Psotka, każdy wolny pin procka, który mi pozostał, wyprowadziłem w postaci złącza. Tak się złożyło, że starczyło ich akurat do podłączenia LCD za pomocą kabelków z wtykami. Okazało się to nieocenione podczas testów softu do Psotka. Niestety w większości przypadków przy problemach z uruchomieniem naszych robotów, potrzebna nam jest informacja zwrotna od robota, a nie da się przekazać wszystkiego za pomocą błyskających diod led czy brzęczyka. LCD w Bascomie bardzo szybko i w bardzo prosty sposób staje się sprzężeniem zwrotnym pomiędzy robotem a jego twórcą. Biorąc pod uwagę to, że chcecie wykorzystać procesor z dość dużą ilością wyprowadzeń, nic nie stoi na przeszkodzie aby przeznaczyć kilka z nich na złącze do wyśw. LCD, nie musicie go umieszczać na stałe na płytce, wystarczy, że umieścicie złącze, tak jak ja zrobiłem to w moim Psotku. Na koniec dodam, że w moim najnowszym dziele opartym o ATMega168V (nowsza wersja ATMega8) będzie na stałe zainstalowany wyświetlacz LCD 2x8 oraz brzęczyk (będzie to nowy linefollower oparty o przerobione podwozie Psotka2).

Link do komentarza
Share on other sites

Jak to często bywa z takimi inicjatywami, do teorii ludzi tłum, a do praktyki ludzi brak.

Daniel przepraszam bardzo, ale gdybym miał modka to za taki tekst dostałbyś ode mnie ostrzeżenie, sam nie napisałeś powyżej niczego co wnosiłoby cokolwiek do teoretycznych rozważań nad sensownością konkretnych rozwiązań. Wszędzie normalnym jest, że przed każdym przedsięwzięciem jest burza mózgów. Skoro na forum możemy jedynie rozważać pisemnie wyższość jednych rozwiązań nad innymi, to normalnym jest, że trochę czasu i postów zajmą dywagację nad konkretnymi rozwiązaniami. Projekt ma być wspólny, więc dopóki wspólnie nie zostanie ustalona zawartość płytki, dopóty będą trwały "rozmowy". Jeśli tak ci się spieszy to proszę cię o większy wkład, ale bardziej merytoryczny.

Żeby nie było offtopa, według mnie płytka powinna zawierać:

-złącze ISP do programowania

-złącze do wyśw. LCD

-mostek H

-diody LED służące jako kontrolki: zasilania, oraz np równolegle do mostka, aby weryfikować jego stan pracy

-conajmniej wyprowadzone złącze procesora z przetwornikami ADC, lub gotowe czujniki linii wraz z niezbędnymi rezystorami

-kilka przycisków typu switch do zmieniania różnych nastaw np.

-wszystkie wolne piny lub całe porty procesora powinny zostać wyprowadzone w postaci złącz

Alternatywnie płytka może zawierać:

-brzęczyk

-gniazdo pod odbiornik podczerwieni (możliwość zdalnego sterowania z pilota TV)

To według mnie wszystko co wystarczy do zrobienia naprawdę dobrego, uniwersalnego robota (pewnie zapomniałem o czymś oczywistym).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.