Skocz do zawartości

Budujemy Diodika - pierwszego wspólnego robota!


jamtex

Pomocna odpowiedź

Daniel przepraszam bardzo, ale gdybym miał modka to za taki tekst dostałbyś ode mnie ostrzeżenie, sam nie napisałeś powyżej niczego co wnosiłoby cokolwiek do teoretycznych rozważań nad sensownością konkretnych rozwiązań.

Jak najbardziej rozumie Twoje uwagi. Chciałem tylko zauważyć, że posta ludzie sobie piszą, ale coś zrobić konkretnego, to już się nie chce(bez urazy dla nikogo). Po prostu taka jest ludzka mentalność.

-złącze ISP do programowania

-złącze do wyśw. LCD

-mostek H

-diody LED służące jako kontrolki: zasilania, oraz np równolegle do mostka, aby weryfikować jego stan pracy

-conajmniej wyprowadzone złącze procesora z przetwornikami ADC, lub gotowe czujniki linii wraz z niezbędnymi rezystorami

-kilka przycisków typu switch do zmieniania różnych nastaw np.

-wszystkie wolne piny lub całe porty procesora powinny zostać wyprowadzone w postaci złącz

Alternatywnie płytka może zawierać:

-brzęczyk

-gniazdo pod odbiornik podczerwieni (możliwość zdalnego sterowania z pilota TV)

-Jako mostek H oczywiście L293D

-jako gotowe czujniki: linii, światła i jakiś prowizoryczny do przeszkód

-jako przyciski to najlepiej klawiatura 5-przyciskowa(góra, dół, prawo, lewo i OK/menu)

-brzęczyk jest zbędny - bo jest LCD

-odbiornik podczerwieni można podpiąć przez uniwersalne gniazda

-do tego z 3 wyjścia SPI jako złącza do komunikacji z modułami

-Jako procesor ATMega16

Aktualna lista:

-uC - ATMega16

-złącze ISP do programowania

-3 złącza SPI jako uniwersalna komunikacja

-złącze do wyśw. LCD

-mostek H - L293D

-diody LED służące jako kontrolki: zasilania, oraz np równolegle do mostka, aby weryfikować jego stan pracy

-w miare możlwiosci pozostawienie wolnych wejść ADC

-gotowe czujnik: linii, światła i przeszkód

-klawiatura 5-przyciskowa

-wszystkie wolne piny lub całe porty procesora powinny zostać wyprowadzone w postaci złącz

Teraz zgłaszajcie modyfikacje do tej listy.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wytrzymam, muszę to napisać, daniel według mnie ty sobie po prostu jaja robisz z całej tej idei budowy wspólnymi siłami robota, albo nie masz zielonego pojęcia jak przebiegać powinien cały proces projektowania czegokolwiek przez grupę ludzi, osobiście obstawiam tą drugą opcję. Nic kompletnie nie zrozumiałeś z tego co napisałem we wcześniejszym poście.

Jak tylko zostanie ustalona końcowa zawartość płytki, podejmę się przerzucenia tego do Eagle'a.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie wytrzymam, muszę to napisać, daniel według mnie ty sobie po prostu jaja robisz z całej tej idei budowy wspólnymi siłami robota, albo nie masz zielonego pojęcia jak przebiegać powinien cały proces projektowania czegokolwiek przez grupę ludzi, osobiście obstawiam tą drugą opcję. Nic kompletnie nie zrozumiałeś z tego co napisałem we wcześniejszym poście.

Raczej widziałem na kilku forach projekty grupowe i zazwyczaj na mówię się kończyło - stąd moje wnioski. Ale OK, nie przesądzajmy.

To ma być robot dla początkujących, ja bym z powyższej wersji wykreślił złącza SPI oraz klawiaturę, wystarcza z 2, 3 przyciski.

To miał być żart, czy na prawdę uważasz,ze jedno złącze i 2 dodatkowe przyciski skomplikują elektronikę? 🙄

Proponuje rozważyć mikrokontroler, o którym pisałem , chyba, że znajdziemy jakąś bardziej popularną, ale zarazem nowoczesną(przerwania z każdego I/O) konstrukcje, co by było dużym ułatwieniem, bo 64KB to jednak chyba za dużo na potrzeby tego robota.

Link do komentarza
Share on other sites

Jako że moge to sie wypowiem 😃

Nic z tego nie wyjdzie, powoli zaczynaja sie spory, i jak narazie mimo że temat istnieje długi czas nikt nic sęsownego do niego nie wniósł od długiego czasu 😃

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Zbliża się wekeend, może wykorzystajmy ten wolny czas i spróbujmy zamieśćmy propozycję elektroniki w postaci gotowych schematów?

Chyba już najwyższa pora na coś konkretnego 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Jako że zaczynają sie spory to ja też sie pokłuce 😅

Dlaczego L293D a nie L298??? Przecież jest mocniejszy i w przyszłości można dać bardziej prądożerne silniki a 4 dodatkowe diody też nie skomplikują elektroniki...

Link do komentarza
Share on other sites

Dlaczego L293D a nie L298??? Przecież jest mocniejszy i w przyszłości można dać bardziej prądożerne silniki a 4 dodatkowe diody też nie skomplikują elektroniki...

Nie 4 tylko 8 😋

Powoli zaczynają się kłótnie, ja z mojej strony proponuje:

-ATmega8 -tani, łatwo dostępny, optymalna ilość pamięci i pinów

-L293D -prosty w użyciu, wystarczy do małych robotów, jeśli ktoś będzie potrzebował większej wydajności może w to samo miejsce umieścić np. SN754410 (1A na kanał)

Kolejne elementy można ustalać, jak już się zatwierdzi ostatecznie µC i mostek 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Musimy ustalić kto co zrobi, bo inaczej się nie da.

Ja mogę zrobić PCB, jak będzie już schemat.

Ale kto zrobi schemat?

Kto wykona prototypową PCB?

kto zrobi prototyp podwozia?

Moze zaczniemy od poczatku a nie od konca ??

Proponuje podzielic na moduły kazdy zrobi po troche.

Moze zaczniemy od schematu ideowego. Kto jest w stanie zrobic cos z powyzszej listy niech napisze!

Link do komentarza
Share on other sites

Ja mogę w weekendy poświęcić spokojnie z godzinkę. W tygodniu znacznie gorzej, ale w poniedziałek i ewentualnie środę dał bym radę coś wcisnąć. Gorzej z tym, że mam teraz mało dostępu do komputera, bo w moim starym złomie się coś spaliło, ale nowy dostane raczej przed 10 października. Też wiedzą jeszcze nie grzeszę, ale mam jakieś tam umiejętności modelarskie (dawniej warhammer i modele samolotów). Jak coś się dla mnie znajdzie to pomogę 😋.

Link do komentarza
Share on other sites

A ja wam powiem że l293d jest o kant tyłka rozbić.

Ostatnio chciałem przetestowac silniczki które bez obciążenia przy 12V pobierają 0.13A. Po obciążeniu ich ok. 670g zaczęły pobierać 4.7A.... ktoś chce coś jeszcze powiedziec??🙂

Proponuje wykonac prosty mostek na MOSFETach

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.