Skocz do zawartości

Budujemy Diodika - pierwszego wspólnego robota!


jamtex

Pomocna odpowiedź

Ok rzeczywiście nie doczytałem ale i tak nie logiczne jest to, że nie

powstał nowy temat a rozmowa toczy się dalej w tym gdyż może to ludzi

wprowadzać w błąd. Nie wszystkim chce się czytać wszystkie posty od początku po kolei. 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Ok, postanowiłem zrobić tak jak było w założeniach, zaprojektowałem nową płytkę główną, jest na niej m16. Mam jeszcze sporo czasu na projektowanie (jestem u brata ciotecznego, czyli nie mam sprzętu), więc mogę jeszcze przerobić/zrobić bardzo dużo. Mam taki pomysł, żeby moduły podłączało się do złącz, ja proponuje 5 pinowe złącza, 3 piny procka, +5V i GND (chyba tyle wystarczy, do czujnika odbiciowego, czujników linii i światłoluba z odbiornikiem podczerwieni na jednej płytce), piszcie swoje propozycje, oczywiście przemyślane, nie wyskakiwać mi tu z programatorem USB jako moduł lub sterowaniem przez Bluetooth, chodzi mi o coś co mogłoby się przydać w takim robocie, żeby był uniwersalny.

Link do komentarza
Share on other sites

Może jakieś serwo z chwytakiem? Wtedy np. jak robot dojedzie do poziomej linii zamyka chwytak i zaczyna wracać.

Równie dobrze może zaświecić diodę po dojechaniu do linii, po co robot ma posiadać coś bardzo skomplikowanego mechanicznie, co ma służyć tylko i wyłącznie do sygnalizacji linii.

Nie przesadzajmy, robot dla wszystkich musi być jak najprostszy i jak najtańszy do złożenia. Ewentualnie można umożliwić rozbudowę robota za pomocą wyprowadzonych złącz o bardziej skomplikowane moduły dla bardziej zaawansowanych w elektronice osób. Kuba z tego co widziałem silniki micromotor'a nie są już dostępne na stronie bajana, aktualnie jest tam jakiś zupełnie inny silnik.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie chodzi o sygnalizację linii, tylko o przenoszenie przedmiotów - na końcu linii może stać np puszka i on ma ją przynieść.

Swiatłolub, linefollower i omijanie przeszkód to chyba najpopularniejsze funkcje. Ew. można by dać podanie za dźwiękiem, ale to może być już bardziej problematyczne do zrobienia.

Link do komentarza
Share on other sites

Uważam że w takim robocie powinny być:

-silniki sterowane PWM

-czujniki oparte na przełącznikach

-czujniki analogowa (np. czujnik lini, światła)

-diody

Przy takim wyposażeniu będzie można napisać całkiem ciekawy program, obsługujący większość peryferiów mikrokontrolera.

Link do komentarza
Share on other sites

-silniki sterowane PWM

-czujniki oparte na przełącznikach

-czujniki analogowa (np. czujnik lini, światła)

-diody

Właśnie tyle jest, tylko czujnik nie jest oparty na przełącznikach tylko na podczerwieni.

Nie wiem tylko, czy m16 to nie za dużo. W m8 mam 3 wyjścia (I/O, I/O, I/O, +5V, GND), tyle wystarcza do czujników, a jeszcze mam 2 piny wolne + ewentualnie piny od wejścia programatora.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.