Skocz do zawartości

Projektowanie pcb i przetwornica ST1S10PHR


Mathew

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich robotyków!

Od dłuższego czasu czytam forum i staram się notować potrzebne informacje jednak troszkę tego jest, dlatego z góry przepraszam za pytanie, na które odpowiedź już się gdzieś pojawiła.

Do rzeczy:

1. Jakie grubości ścieżek stosować na pcb dla logiki a jakie dla zasilania? Czy istnieją jakieś ścisłe wytyczne dla jakich prądów jaka powinna być grubość ścieżki?

2. Jaką średnicę powinny mieć przelotki na pcb, znowu w zależności od prądu?

3. Robocika zamierzam zasilać Lipolem 11.1V, logika 5V, chyba przydałaby się przetwornica impulsowej. Tak więc zakupiłem już ST1S10PHR i zaczął się problem w doborze elementów. Znalazłem taki oto kalkulator http://www.masters.com.pl/pl,tools-st1s10-dc-dc-przetwornica . Jeżeli chodzi o logikę pobór prądu jakoś określę ale co z tym prądem tętnień? Rozumiem że na samym wyjściu przetwornicy impulsowej jeszcze przed filtrem LC mamy poszarpane napięcie, za filtrem w miarę stałe. A co z prądem? Chyba zależy od charakteru obciążenia obciążenia? Czyli im mniej rezystancyjny tym większy udział wyższych harmonicznych, jak to się ma teraz do naszej logiki? Czy jest to rezystancja? Zakładając, że tak i mamy ładny stały prąd wyjściowy to nadal nie rozumiem jak zabrać się za określenie "Prądu tętnień L1 jako % prądu wyjściowego".

A co w przypadku gdy obciążeniem są silniki mające charakter indukcyjny? I jak wtedy określić pobierany prąd skoro zależy on od prędkości robota a dławika nie mogę wziąć "z zapasem"? Silniki są na 6-9V więc muszę jakoś obniżyć napięcie, wolałbym to zrobić wydajną przetwornicą impulsową gdyż będzie jeszcze turbina więc liczy się każda mAs. Mam nadzieję że znajdzie się ktoś kto umiałby mi to prosto wyjaśnić.

4.Podczas wytrawiania płytki pcb termotransferem, kiedy chcemy już pozbyć się papieru lepiej wrzucić go do wody z octem, proszkiem do prania czy jeszcze czymś innym? A może nie ma to znaczenia?

5. Jeżeli chodzi o rozmieszczenie elementów na płytce zebrałem parę podstawowych wytycznych:

1. Elementy indykcyjne daleko od scalaków.

2. Kondensatory filtrujące blisko źródła zakłóceń.

3.Ścieżki zasilania z dala od ścieżek sygnałowych

Czy jest jeszcze coś o czym powinienem pamiętać?

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Link do komentarza
Share on other sites

1. Generalnie im tam gdzie są duże prądu ścieżki powinny być jak najgrubsze tu masz odpowiednie tabelki.

2. No myślę, że trzeba użyć tabelki jak dla przewoduhttp://elemarek.republika.pl/tabele.html.

3.

Robocika zamierzam zasilać Lipolem 11.1V, logika 5V, chyba przydałaby się przetwornica impulsowej.

Przetwornica impulsowa dla logiki ? Raczej kiepski pomysł... Taka przetwornica sieje dużymi zakłóceniami po za tym ma gorszą (w porównaniu do LDO) stabilizację. Tak wiec do logiki bym dał LDO a do silników przetwonicę...

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Nie zgodzę się z kolegą Tolo. W przypadku tak dużej różnicy napięć, stabilizator impulsowy wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Wystarczy, że dodamy kilkanaście czujników linii, czujniki odległości i kilka diod i ze stabilizatora liniowego może zrobić się sporo grzałka. Wysoka sprawność przetwornic impulsowych (ok 90%) zniweluje straty mocy. W praktyce nasz robot będzie mógł dłużej działać na jednym ładowaniu akumulatora. Dobrze zaprojektowana przetwornica (zgodnie z zaleceniami zawartymi w dokumentacji) nie będzie sprawiała kłopotów.

W załączniku przesyłam ciekawy kalkulator ułatwiający projektowanie układu z ST1S10PHR. Pamiętaj, żeby elementy rozmieścić wzorując się rysunku w dokumentacji (str. 14) oraz aby dobrze dobrać kondensator C2 (wyjściowy). Powinien on mieć jak najniższa wartość ESR.

Odnośnie ścieżek trochę przydatnych informacji znajdziesz tutaj . Kalkulator do obliczenia szerokości:link.

ST1S10 calculator open office.xls

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo fajny kalkulator jednak czy istnieje jakaś uniwersalna wartość ESR która można przyjąć dla typowych elektrolitów low ESR z botlandu ( http://botland.com.pl/212-kondensatory-low-esr) i czy są one wystarczające? Czy muszę szukać gdzieś w sklepach ze szczegółowymi danymi z katalogów?

A co w przypadku gdy chcę zasilać z przetwornicy również silniki. Jak wtedy określić prąd wyjściowy dla silnika pololu: http://botland.com.pl/silniki/730-silnik-pololu-hp-30-1.html ?

Czy będzie to wartość średnia prądu?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.