Skocz do zawartości

Druk 3D Otwarta Ankieta - Gdybyś mógł stworzyć prawie wszystko, co by to było ?


dziarski

Pomocna odpowiedź

Zapraszam do wypełnienia Otwartej Ankiety o Druku 3D: Gdybyś mógł stworzyć prawie wszystko, co by to było?

Aktualizowane na bieżąco zbiorcze wyniki będą dostępne wypełniającym po ukończeniu kwestionariusza.

Końcowa analiza będzie udostępniona na personalfactory.tumblr.com - moim agregatorze newsów/blogu o druku 3D, fablabach, open hardware itp.

30 pytań dotyczy między innymi:

- open-sourcowych drukarek 3D

- przyszłości druku 3D

- usług druku 3D

- ekologicznych aspektów druku 3D

- ochrony własności intelektualnej w dobie rozwoju druku 3D

Przykładowe pytania:

5. Które z zastosowań druku 3D jest najbardziej interesujące ?

a) personalizacja przedmiotów

b) tworzenie przedmiotów niewykonalnych lub trudnych do wykonania

przy użyciu innych technologii

c) wykorzystanie do odnawialnych źródeł energii

d) próby drukowania struktur przypominających w działaniu

tkanki i naczynia krwionośne

e) drukowanie/dekorowanie wyrobów kulinarnych

f) drukowanie części/pojazdów mechanicznych

g) drukowanie pomieszczeń i budynków na ziemi/księżycu

h) drukowanie substancji chemicznych (np. leków)

6. Czy słyszał Pan/Pani o tanich drukarkach 3D DIY (które można złożyć samemu) do domowego użytku ?

a) tak

b) nie

7. Kiedy drukarki 3D zagoszczą w większości gospodarstw domowych ?

a) za 5 lat

b) za 10 lat

c) za 15 lat

d) za 20 lat i później

e) nigdy

f) nie wiem

Piszcie śmiało jeśli macie jakieś pytania ?

🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Za dużo tych pytań, i zbyt ogólnikowe.

Drukarka 3D w domu, do czego ?

To takie samo pytanie, na które mi nikt nigdy sensownie nie odpowiedział, do czego mogę użyć Tablet poza przeglądaniem internetu i graniem w Engry Birds ?

To sprzęt dla artystów, inżynierów, konstruktorów, ewentualnie badaczy-naukowców, ostatecznie studentów.

Biorąc pod uwagę ze to technologia raczkująca, komercyjny dostęp do tego sprzętu to najszybciej 10-15 lat. Czy jest to postęp, dla środowiska, jeżeli użyć recyklingowanych materiałów. NIE. Zmniejszanie kosztów druku 3D spowoduje, że tylko bardziej zaśmiecimy ekosystem, bo będziemy drukować wszystko, nawet najbardziej błahe rzeczy, więc wyprodukujemy więcej śmieci, a sam recykling nie jest 100%.

Ogólnie zasada, jest taka, każda nowa technologi, produkuje sumarycznie więcej śmieci i skażenia niż poprzednia, nawet jeżeli w założeniu jest ekologiczna.

Doskonałym przykładem są żarówki energooszczędne. Tak bardzo skupiono się na redukcji emisji CO² do atmosfery że przeoczono całą resztę, w tym to że taka żarówka zawiera toksyczną rtęć, której już lata temu zabroniono do produkcji termometrów, też z pobudek ekologicznych. Ogólnie tzw. ekologia, dzisiaj jest raczej pseudonauką ekonomiczną, niczym wiecej.

Link do komentarza
Share on other sites

czy umieszczanie takiej ankiety na forum technicznym na którym temat drukarek 3D był poruszany https://www.forbot.pl/forum/topics23/reprap-domowa-drukarka-3d-vt6382.htm ma jakiś sens? większość odpowiedzi udzielanych przez forumowiczów będzie podobna co w jakiś sposób pewnie wpłynie na otrzymane wyniki, a charakter pytań wskazuje, że są one skierowane do przeciętnego Jana Kowalskiego.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Już drugie pytanie zniechęciło mnie do dalszej analizy ankiety i odpuściłem sobie jej wypełnianie.

Porównanie tworzenia budynków na Księżycu do dekoracji kulinarnych kładzie na łopatki. W każdej z wymienionych dziedzin druk 3D może wnieść sporo zmian, ale nie da się tego porównać i wybrać najbardziej interesującego wykorzystania.

Link do komentarza
Share on other sites

Temat drukarek 3D przewija się regularnie od jakiegoś czasu, również na Forbocie, więc pomyślałem, że podzielę się hm... ciekawym newsem, który dzisiaj znalazłem.

http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-wystrzelili-z-wydrukowanej-broni-pierwszy-raz-w-historii,nId,963299

Zastanawiałem się gdzie ewentualnie jest miejsce na takiego linka, a ten temat jakoś mi podpasował. Oczywiście absolutny offtop z premedytacją, a ankiety nawet nie otwierałem 😉

Link do komentarza
Share on other sites

A można by zrobić 2 w 1? To znaczy frezarkę cnc tylko, że z możliwością zamiany wrzeciona na dozownik z plastikiem. Jest to sensowne? Bo chciałbym zbudować obie maszyny tylko, że koszty mnie przerażają... Jedną maszynkę bym zdzierżył ale dwie?

Link do komentarza
Share on other sites

Dumałem o tym samym i nie jesteśmy pierwsi. Na forum o CNC generalnie widziałem odradzanie z jakichś tam powodów i z braku doświadczenia w budowie takich maszyn nie umiałem stwierdzić czy to rzeczywiście nie ma sensu. Pomysł nadal wisi mi w głowie.

Link do komentarza
Share on other sites

Musisz zapewnić duże prędkości posuwu, żeby ABS nie "spływał". Tanie maszynki CNC DIY są zwykle robione na śrubach (nawet metrycznych) o małym skoku, przez co osiągane przez nie prędkości są za małe do druku 3D.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.