Skocz do zawartości

Robot + kamera


adrian

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich forumowiczów,

mam kilka pytań, aby ktoś doświadczony w temacie pomógł mi od czego zacząć,
Mam zamiar zbudować robota, który będzie reagował na widok z kamery, jeżeli w kamerze pojawi się jakiś obiekt, robot odpowiednio reaguje (jedzie do przodu lub do tyłu) pobierając przy tym jednocześnie współrzędne przedmiotu,
pytanie brzmi czy to da się zrealizować w ten sposób co ja opisałem?

prosiłbym tylko o odpowiedzi od czego zacząć, co czytać, jakie części mniej więcej będą potrzebne,w kwestii pracy robota z kamerą nie mam doświadczenia, dlatego proszę Was o pomoc

Link do komentarza
Share on other sites

Podstawowe pytanie to jakiej wielkości robota planujesz?

Jak ma to być duży robot to najlepiej wsadzić tam miniaturowy komputer PC i użyć na nim biblioteki OpenCV. Biblioteka ta pozwala w prosty sposób przejąć obraz z kamery i obrabiać go na naprawdę wiele sposobów. Z komputera wtedy wystarczy wysyłać komendy sterujące do silników i elektronika/programowanie prawie gotowe.

Można też wszystko robić na mikrokontrolerze, ale to już jest z wielu powodów dużo trudniejsze, a koszty znacznie się różnić nie będą. Zdecydowanie nie polecam na początek.

Mając PCta z kamerą możesz ściągnąć bibliotekę OpenCV i przejrzeć przykłady - będzie to dla Ciebie dobry wstęp.

Link do komentarza
Share on other sites

Doczepię się do tematu bo nie chcę tworzyć nowego. Ostatnio znalazłem taki projekt który zakładał podłączenie sensora z myszki optycznej, arduino uno i pc. Jak się okazało sensor ten to tak naprawdę czuła kamera o rozdzielczości 18x18. Pomyślałem sobie w tedy-Gdyby tak założyć jakiś sensowny obiektyw, podpiąć pod to atmegę128 i silniki to uzyskał bym całkiem fajnego robota bez wielkich nakładów finansowych. Oczywiście była by do tego podpięta karta SD z wgranymi szablonami .txt przedmiotów oraz nazwami ich w formacie .wav.

Kolejne piksele były by ładowane do tablicy i two żyły by obraz z kamery ,następnie można by porównywać wartości te z szablonami. Inna opcja to wzięcia do obróbki trzech pasów pikseli np 6,9,12 i stworzyć Line followera. Co wy na to??? Wiem że temat trochę nierealny ale takie podłączenie do AVR rozwiało by wszystkie sceptyczne rozważania odnośnie tego "jaki kontroler mam ładować do robota aby mi wystarczył" bo niema sensu wydawać kroci na np. Raspberry Pi

Link do komentarza
Share on other sites

jezeli chodzi o rozmiary, to robot nie będzie wielki ok 20 cm x 30 cm i wstępne założenie jest takie, że kamera nie bedzie na platformie robota, tylko umieszczona w pomieszczeniu np. na ścianie, chciałbym aby kamera wysyłała sygnał do robota gdy coś się pojawi, myślałem o kamerze bezprzewodowej, tylko teraz jak z kwestia przesyłania obrazu ten mini komputer pc miałby być na robocie umieszczony tak? i kolejne pytanie jak z kamery odczytać współrzędne obiektu, aby robot mógł podjechać w zadane miejsce? (robot musiałby być wyposażony w np żyroskop elektroniczny żeby można było kontrolować jego jazdę? Nie wiem czy to co myśle ma w ogole prawo działać...

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

adrian, widać, że nawet nie wiesz do końca sam co chcesz zrobić. Skoro kamera ma patrzeć na pomieszczenie i na robota jednocześnie to robisz to co napisał MirekCz. Dodajesz na robota jakiś znacznik, np dajesz mu cały wierzch w jakimś specyficznym kolorze dodajesz w tym programie na PC jego rozpoznawanie i masz sprzężenie przez kamerę. Tzn. wysyłasz robota w jakieś miejsce i jednocześnie program widząc go pozycjonuje go w pomieszczeniu w tym odpowiednim miejscu.

Do robota nie musisz wysyłać obrazu z kamery bo i po co? Obróbką obrazu zajmuje się PC, który wysyła tylko komendy do robota, chociażby po bluetooth, dokąd ma jechać.

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć.

Jeżeli dobrze Cię rozumiem. W pomieszczeniu masz kamerę. Z niej otrzymujesz obrazy, na podstawie, których robot ma wiedzieć gdzie się poruszać.

Ja bym to widział tak. Mamy kamerę połączoną przez usb z mini komputerkiem np. Raspberry Pi. Też jest specjalna kamerka do RasPi stosunkowo małych rozmiarów. RasPi przetwarza obraz i na tej podstawie wysyła za pomocą fal radiowych np. bluetooth (komunikacja po uarcie ) informacje, gdzie ma robot się poruszyć. Robot jest prostej konstrukcji. Pytanie czy tylko na tym chcemy skończyć budowę robota ( systemu? ).

Kolejną opcją jest, że mamy robota z RasPi na pokładzie. On jest połączony w jakiś sposób z kamerą. Tu się nasuwa moje pytanie, czy są takie kamery bezprzewodowe zgodne z RasPi.

Taka by była moja wizja. Poniżej podam jeszcze przydatne linki z info do RasPi.

Kamerki pod usb zgodne z RasPi

http://elinux.org/RPi_VerifiedPeripherals#USB_Webcams

Kamera zaprojektowana specjalnie do RasPi

http://www.kamami.pl/index.php?productID=204716

http://pl.farnell.com/raspberry-pi/rpi-camera-board/raspberry-pi-camera-board-5mp/dp/2302279

Polecam przeglądać społeczność na google+, są tam ciekawe pomysły i projekty pisane przez ludzi.

https://plus.google.com/communities/113390432655174294208?utm_source=chrome_ntp_icon&utm_medium=chrome_app&utm_campaign=chrome

Link do komentarza
Share on other sites

hmm dzięki Sabre, fakt moja niewiedza może trochę mieszać, a taki mini PC na początek jakie musi miec parametry, aby to w miarę działało, jeżeli chodzi o kamerę to zameirzam kupić jakąć bezprzewodową do ok 200 zł😉

Dzięki lukas.ch, na początku chce zrobić prostą komunikacje robota z kamerą, dopiero jak zobacze "z czym to się je" to wtedy będe rozbudowywał to, dzięki za jakis punkt zaczepienia, oczywiście, że szukam przykładowych rozwiązań w sieci, jednak chciałem też od kogoś doświadczonego w temacie uzyskac przydatne info;)

Link do komentarza
Share on other sites

jeżeli chodzi o kamerę to zameirzam kupić jakąć bezprzewodową do ok 200 zł😉

Zmartwię cię, ale te kamery do 200zł (chodzi zapewne o te mini i mikro z allegro) są z odbiornikiem AV, więc żeby w ogóle wprowadzić obraz do komputera potrzebujesz karty TV, odbiornik USB albo konwerter. Każde z tych rozwiązań wyjdzie cię około 400zł.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.