Skocz do zawartości

Wybór zestawu startowego


bmajkut

Pomocna odpowiedź

Witam,
postanowiłem przez wakacje porządnie zabrać się za naukę programowania mikrokontrolerów avr. Mam już wiele projektów za sobą, ale muszę uporządkować wiedzę, może napisać kilka uniwersalnych bibliotek na przyszłość. Nie posiadam zestawu startowego, mam tylko płytkę prototypową( największa możliwa) i z zapasów zostało mi tylko attiny2313. Chcę się przerzucić na większy procek ale niestety w obudowie przewlekanej największa zdaje się jest tylko Atmega32.

Potrzebuję porady co zakupić żeby móc w łatwy i szybko sposób podłączać peryferia bez większych modyfikacji w szczególności zależy mi na gotowym podłączeniu portu USB, ale bez przejściówki FT232. Zastanawiam się nad modułem z Atmega2560 ale wszystkie są przystosowane do arduino i nie wiem czy bez bootloadera będę w stanie ją zaprogramować na przykład przy pomocy USBasp.

Link do komentarza
Share on other sites

Najbardziej "wypasioną" płytką będzie atb pana mirkka http://www.sklep.atnel.pl/pl/c/Zestawy-startowe/4 nieco taniej można dostać mniejsze zestawy np na allegro.

Nie rozumiem natomiast dlaczego chcesz wyzbywać się ft232 pozwala skorzystać ze sprzętowego modułu uart mikrokontrolera, zaoszczędzić pamięć, i znacznie odciążyć alu. Rozumiem, że chodzi Ci o zwykłe podłączenie usb (typowo z diodami zenera i rezystorami 68ohm) i skorzystanie z biblioteki do obsługi bezpośrednio usb choćby v-usb? Nie nazwał bym siebie ekspertem, jednak jakieś doświadczenie w tej dziedzinie mam uwierz, że ft232 znacznie ułatwi pracę, nie tylko jako główny kanał transmisji danych uc-pc ale też jako choćby prymitywny debugger. Jeśli będziesz chciał sie pobawić bezpośrednio podłączonym usb, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić sobie w przyszłości małe pcb z usb i niezbędnymi częściami dopinane na kabelkach do zestawu.

Odnośnie programowaniu arduino-kompatybilnych modułów z avr'kami nic nie stoi na przeszkodzie aby programować przez isp, jednak zauważ, że te płytki nie mają ładnie wyprowadzonego gniazda do programowania. WIELKĄ zaletą arduino jest właśnie ten bootloader, sama część mechaniczna projektu byłaby niczym. Jeśli chcesz bawić się w środowisku nie arduino to nie stoi to tez na przeszkodzie programowani via bootloader.

Link do komentarza
Share on other sites

tak jak kolega wyżej napisał, do nauki programowania tylko płytka z atnela, nie dość że jest bardzo dobrze wyposażona, to w dodatku otrzymujesz pełne wsparcie techniczne. Co jest w tym przypadku największym atutem

Link do komentarza
Share on other sites

Za wsparcie ze strony p. Mirka podziękuję i zostawię go ze swoimi "czarami". Poza tym w zestawie tym jest Atmega32 którą mogę sobie podłączyć na płytce prototypowej i taki zestaw nie przesadzając jest zbędnym wydatkiem. Mnie zależy na zestawie który oparty jest o coś "większego" niż Mega32.

Dla rozwiania wszelkich wątpliwości - nie jestem początkującym programistą ani początkującym elektronikiem. Chciałbym sobie tylko uporządkować sobie wiedzę i napisać kilka bibliotek dla siebie.

Naelektryzowany, jeżeli zaczniesz budować projekty komercyjne, w których urządzeniem będzie miał sterować "zielony" użytkownik to będzie ci zależało na tym by m tym podłączył kabel usb do układu, wgrał sterownik z płyty i działał. Przejściówka podnosi koszta każdego projektu, komplikuje schemat, płytkę. USB to tylko dwie ścieżki danych, trzy rezystory i dwie diody.

Wykorzystując bibliotekę vusb wcale nie tracimy tak dużo pamięci, można z niej korzystać np. na attiny45.

Dziękuję za propozycje, ale żadna nie przypadła mi do gustu. Czekam na więcej podpowiedzi 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dla rozwiania wszelkich wątpliwości - nie jestem początkującym programistą ani początkującym elektronikiem

To co stoi na przeszkodzie, aby samemu zrobić zestaw startowy pod swoje wymagania np. z atmegą 2560, albo już ze sprzętowym wsparciem USB AT90USB... lub trochę lepsze XMEGA ?

- Pamiętaj, że biblioteka v-usb dla projektów komercyjnych trochę kosztuje zwłaszcza wersja PRO 😉

Cennik:

http://www.obdev.at/products/vusb/license.html

- Używając przykładowego FT232 dajesz użytkownikowi możliwość połączenia się z komputerem i zmiany domyślnych ustawień poprzez np. termianal, dedykowane oprogramowanie np. twojego autorstwa bez grzebania w twoim kodzie.

Link do komentarza
Share on other sites

Też mi się tak wydaje. Skoro tak zależy Ci na zminimalizowaniu kosztów nie ma co się pchać w wielkie avr'y, szczególnie, że wydajność samego rdzenia jest identyczna jak tych mniejszych avr'ków. Stm32 to fajna alternatywa, choć nie trzeba się ograniczać tylko do tego. Z tego co wiem, niektóre mają sprzętowe usb, znacznie większa moc obliczeniowa, mniejszy pobór prądu/Mhz przy czym cena tych mniejszych nie jest większa od jakiejś megi z ogromną pamięcią, czy portami I/O.

Link do komentarza
Share on other sites

Jestem zdecydowany na AVR i najprawdopodobniej padnie wybór na Atmega32 bo to największy procek w DIP.

Przeglądnąłem całą masę różnych zestawów startowych i nie znalazłem nic co by mi pasowało. Zacząłem się zastanawiać czy nie skorzystać z jakiejś płytki uniwersalnej na której mógłbym łatwo zamontować procek i złącza.

Znalazłem coś takiego:

http://kubis-electronics.com/oferta.html

Są fajne i można całą masę złącz zamontować, niestety ta strona jest stara, nieaktualizowana i nie wiem czy uda mi się tam cokolwiek zamówić.

Może ktoś gdzieś widział podobne płytki?

Zależy mi na łatwym montażu złącza KANDA - ISP, USB i może by się trafiła płytka z miejsce na Jack DC bo widziałem takie, ale brakowało im czegoś innego niestety.

Link do komentarza
Share on other sites

Jestem zdecydowany na AVR i najprawdopodobniej padnie wybór na Atmega32 bo to największy procek w DIP.
Ja też dla siebie wziąłem płytkę na Atmega32. Wybrałem AVREVB1 i może nie katuję jej co chwila, ale jestem z niej zadowolony.
Link do komentarza
Share on other sites

Ciekawym mikrokontrolerem jest ATmega1284 z dużą ilością pamięci i JTAG. Cena jest dwa razy większa od ATmega32.

Niestety zestawu startowego - gotowego nigdzie nie udało mi się znaleźć. Oczywiście takiego jaki by mnie zadowolił. Prawdopodobnie podejmę się zaprojektowania własnego i opublikuję go.

Jeśli natomiast ktoś by znalazł zestaw z interfejsem usb bez przejściówki na UART to proszę o info.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja bym na twoim miejscu zrobił płytkę samemu. Koszty będą dużo mniejsze a schematy są udostępniane (przez np. Mirka). Zrobiłem sobie kiedyś płytkę do pierwszych zabaw i teraz pracuję nad drugą już z zegarami itd 🙂

738_69155c8451c9767ed754eb9385438b35.thumb.jpg.1d88567b011a9cc1e44827293ab62191.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.