Skocz do zawartości

Moduł L293d do sterowania silnikami przez PWM Atmega8


Laik

Pomocna odpowiedź

Chciałbym zrobić moduły sterujące silnikami w moim robocie. Czy posiada ktoś idealny schemat modułu do L293d ? chciałbym zrobić go dobrze a wiele z tych schematów z internetu sporo się różni wiec nie wiem który był by najodpowiedniejszy. A może ktoś miał by jeszcze jakieś rady albo sugestie co do tego jak ten moduł powinien wyglądać

Link do komentarza
Share on other sites

A kto zdecyduje, że dany schemat jest idealny? Ty, który szukałeś w sieci i nie znalazłeś takowego, czy ja, bo powiem Ci, że taki jest? Jakie są Twoje kryteria ideału? Co wg Ciebie odróżnia idealną aplikację tego przestarzałego mostka od średniej lub zupełnie badziewnej? Wartości kondensatorów? Liczba elementów dodatkowych? Sposób podłączenia do procesora? Osiągnięte parametry? Kolor drucików na schemacie? Długość dołączonego opisu? Zdjęcia działającego (lub nie) modelu?

Mógłbyś to wyjaśnić? Wiesz, będzie nam łatwiej podrzucić coś idealnego zamiast - być może - strzelać kulą w płot.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Idealny schemat wg mnie to taki który jest odporny na zakłócenia, ma dobrze dobrane elementy pasywne które pozwalają wycisnąć 100% z tego scalaka. Tak samo jak z atmega8 można ją podłączyć minimalnie a można dorzucić parę elementów do płytki i staje się ona bardziej użyteczna.

Dziękuję za pomoc.

Link do komentarza
Share on other sites

O, to rozumiem - mamy jakieś konkrety. To może zastanówmy się nad nimi chwilę.

"odporny na zakłócenia"

Na jakie zakłócenia ma być odporny Twój driver silnika? Czy chcesz go umieścić blisko silnego nadajnika RF? Nie? Uff, to dobrze, bo to trudna i nierówna walka. To może chodzi o zakłócenia na liniach wejściowych, tych od procesora? Te linie są sterowane przez silne drivery portów, pojawienie się tam zakłócenia takiego, by spowodowało błędną interpretację stanu linii przez mostek jest bardzo trudne, ale nie niemożliwe. Szybkie przełączanie dużych (ale naprawdę dużych) prądów lub szybkie zmiany dużych napięć mogłyby zaindukować w tych liniach bardzo krótkotrwałe zakłócenia impulsowe. Czy to jest niebezpieczne? Dla mostka/silnika raczej nie. Tutaj w niebezpieczeństwie jest raczej inteligencja procesora, spójność jego danych w RAMie itp. A może chodzi o zakłócenia od samego silnika? Cóż, tutaj stosuje się typowe rozwiązania kondensatorowe lub ze wparciem dławików montowanych wprost na silniku - czy to wchodzi w zakres schematu aplikacji mostka? Raczej nie - o silnik musisz zadbać osobno we własnym interesie. W danych katalogowych Texasa prawie zawsze pokazywane są schematy okolic wejść i wyjść układu - to naprawdę bardzo pomocne informacje, bo na tej podstawie można przewidzieć ich zachowanie w różnych sytuacjach. Tutaj widzimy diody od wyjścia do plusa i od wyjścia do masy - hurra, nie musimy ich dawać na zewnątrz żeby wyciąć szpilki od przełączania indukcyjności uzwojeń silnika. O jakich zakłóceniach myślałeś? Podrzuć coś. Moim zdaniem to raczej zespół mostek/silnik DC jest głównym generatorem zakłóceń i to raczej w tę stronę powinieneś myśleć - by to jego wyciszyć. To wcale nie jest proste, a co gorsza nie jest wyrażalne na schemacie ideowym. Tak, kondensatory na zasilaniu, filtr LC na silniku - to jasne, a i tak 50% powodzenia to prawidłowe prowadzenie ścieżek, kabli (ekrany lub skrętki), masy no i samo ułożenie elementów na PCB...

"dobrze dobrane elementy pasywne które pozwalają wycisnąć 100% z tego scalaka"

Problemem tego scalaka jest prehistoryczna konstrukcja. Prymitywne stopnie wyjściowe pożerają dużo napięcia i przy zasilaniach Vcc2 < 12V stosowanie tego typu drivera nie ma sensu. O jakich elementach pasywnych myślisz? Mi przychodzi do głowy jedynie porządny radiator. No fakt - jest pasywny, choć po dodaniu wiatraczka może nieźle się uaktywnić. Jeśli nie lubisz rzeźby w blasze, to chociaż zapalnuj na swojej płytce po 10cm² folii miedzianej po każdej stronie tego układu a z robisz mu naprawdę dobrze. Tak, dobrze przeczytałeś, w sumie 20cm² lub więcej - dopiero w takich warunkach rezystancja termiczna Θ(j-a) spada poniżej 40°C/W i możesz spróbować przepuszczać te zapowiadane 600mA/kanał. Nie masz tyle miejsca? No to źle trafiłeś z wyborem układu. Wszystko jest w danych katalogowych, to żadna filozofia. Nie masz tu wpływu - jak w nowszych konstrukcjach - ani na czas martwy przełączania kluczy ani na zmniejszenie spadków na nich, bo to tranzystory bipolarne. Nic tu nie podłączasz z zewnątrz by ustawić ograniczenie prądowe czy sposób reakcji na zmianę prądu. Jedziesz PWMem w ciemno (zwykle na granicy kiepskich możliwości tego drivera) i modlisz się, by prąd który przepuszczasz do silnika nie zmiótł tego scalaka do krainy wiecznego wyłączenia. Tutaj znów pomogą jedynie solidne obliczenia lub choćby estymacje obciążeń prądowych, rezystancji termicznych i temperatur struktury niż jakieś mityczne elementy pasywne.

Może pokaż schematy które znalazłeś i powiedz co Ci się w nich nie podoba lub czym Cię zachwyciły. Możemy o tym pogadać - jeśli wciąż masz ochotę.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

marek1707, bardzo dziękuję Ci za udzielenie tak obszernej odpowiedzi która w bardzo dużym stopniu rozjaśniła mi niektóre luki w mojej wiedzy na temat elektroniki. Bardzo ciesze się że są tacy ludzie jak Ty.

Napisałem ten wątek po to aby upewnić się że nie popełnię jakiegoś podstawowego błędu gdyż chciałbym zbudować platformę mobilną którą z biegiem czasu i zdobytej wiedzy będę udoskonalał / modyfikował. Chciałbym aby raz zrobiony moduł był w pełni sprawny we wszystkich aplikacjach. To co chodziło mi po głowie to fakt że chciałbym dodać jakieś sterowanie bezprzewodowe aby móc odczytywać dane z platformy na komputerze czy androidzie. A jak mi wiadomo silniki generują zakłócenia - nie wiem na ile są poważne i jak wpływają na pracę układu stąd te pytanie.

A więc skoro podane schematy w internecie są w porządku taki też układ wykonam. Powstaje pytanie czy ten filtr LC umieścić na płytce modułu czy dolutować "na pająka" do wyprowadzeń z silnika. I jakie wartości skutecznie by tłumiły te zakłócenia.

PS. Skoro ten mostek ma prehistoryczną konstrukcję to czy mógłbyś podać jakiś odpowiednik w rozsądnej cenie ? Wybrałem go ponieważ parametry pasowały do posiadanych przeze mnie silników.

Będę zasilał nim takie dwa silniki:

http://botland.com.pl/silniki-dc-hl149-z-przekladnia/515-silnik-dc-micromotors-hl149-z-przekladnia-21-1.html

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.