Skocz do zawartości

Prośba o sprawdzenie schematu LineFollowera


bukrain

Pomocna odpowiedź

Zastanawiam się czy potrzebne jest to podciąganie do czujników, skoro idzie do atmegi to może warto wykorzystać wew podciąganie, ja tak robiłem przy CNY70, ale nie wiem jak z tymi czujnikami ale pewnie to samo.

Link do komentarza
Share on other sites

Takie rozwiązania z dzielonymi zasilaniami muszą być dobrze przemyślane i umotywowane, bo można zrobić masę głupich błędów wynikających najczęściej z faktu niedopasowania napięć. Przede wszystkim nie wolno wprowadzać na wejścia procesora sygnałów wyższych niż jego własne zasilanie. Skoro Twoja ATmega ma 3.3V to każdy sygnał 5V jest do poprawki. Ja widzę TSOP i wszystkie czujniki, ale może coś jeszcze. Jeśli już zdecydowałeś się na tak niskie zasilanie procesora to akurat zarówno odbiornik podczerwieni jak i KTIRy mogą być podciągane do 3.3V.

Na przyszłość próbuj trzymać się zasady, że zasilanie jest na schemacie wyżej niż masa. Ułatwia to czytanie schematu i pozwoli uniknąć takich kwiatków jak przy TSOPie, gdzie elektrolit jest odwrotnie tylko dlatego, że plus zasilania odbiornika masz na dole.

Diody IR w KTIRach też są odwrotnie.

Równoległe łączenie dwóch mostków w TB6612 chyba tak nie wygląda. Przyjrzyj się tabeli prawdy w danych katalogowych a potem zastanów się co zrobiłeś z wejściami.

Co to jest REG1118?

Dziwnie małe oporniki szeregowe diod LED. Na jakie prądy je liczyłeś?

Złącze programatora zasilasz z 5V. Jak myślisz, jakie sygnały (o jakiej wysokości) przyśle programator gdy włożysz wtyczkę? Czy procesor to przeżyje?

Po co kwarc? Przecież w tym układzie nie masz absolutnie żadnych wymagań czasowych, bo cenny UART zmarnowałeś na jakieś statyczne sygnały sterowania kierunkiem a z 3.3V procesor i tak szybciej niż 8-10MHz nie pociągnie.

Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję Wam za odpowiedź.

Zmieniłem zasilanie atmegi na 5V i poprawiłem te różne błędy. Zdecydowałem również, że do czujników użyję wewnętrznego podciągania.

REG1118 to to samo co REG1117, jedyną różnicę jaką znalazłem to oznaczenie wyjść (dwójka zamieniona z jedynką).

Oporniki liczyłem dla napięcia 3.3V (wyczytałem, że V na pinach jest równe Vin ±0.5) spadek napięcia na diodzie zielonej to 2.0V - 2.3V, a na czerwonej 2.1V - 2.4V i I=20mA. i rzeczywiście się trochę pomyliłem w obliczeniach bo powinno mi wyjść ok 60ohm na oby dwie diody. Dla 5V wyszło mi teraz po 140ohm, 142ohm więc rezystor pójdzie 150ohm.

Jeśli złącze programatora zasilam z 5V to sygnały wysyłane też będą miały napięcie 5V (przynajmniej tak mi się wydaje 😃) .

Tylko do czego miałbym użyć UART? Z komputerem nie będę się za pomocą niego komunikował, z innymi urządzeniami raczej też nie. Sterowanie kierunkiem silnika podłączyć do innych pinów?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

"..do czujników użyję wewnętrznego podciągania"

Przecież te oporniki nie są podciąganiem w sensie cyfrowym, tylko częścią analogowego układu zamiany prądu fototranzystora na napięcie. Skąd wiesz jakie oporniki będą w Twoim egzemplarzu procesora i czy czułość detektora będzie przy nich odpowiednia - ani za mała ani za duża?

Coś pokręciłeś przy prawym silniku (PGND/A01)

Ulżyj stabilizatorowi poprzez szeregowe połączenie kilku diodek IR w KTIRach, bo to poważny odbiornik energii z +5V. Na moje oko mogą one pobierać ponad 2.5 raza mniej prądu.

Za to TSOP może z powodzeniem korzystać z podciągania wewnątrz portu procesora, bo to sygnał cyfrowy.

O wykorzystaniu UARTa podczas pisania i uruchamiania programu wspominaliśmy tu wiele razy. Jeżeli to Twój pierwszy poważniejszy program, to spróbuj przeszukać Forum pod kątem pytań typu "Moje czujniki nie działają, co robić?" albo "Co mierzy mój ADC, jak to sprawdzić? lub "Co się dzieje w funkcji regulatora PID do silników, nie mam pojęcia co może być nie tak, jakie są wartości wejściowe i wyjściowe a na płytce wstawiłem tylko diodkę LED, pomóżcie", itd..

Link do komentarza
Share on other sites

Poprawiłem schemat i odblokowałem UART, jednak nie wykorzystam go na razie, ponieważ nie posiadam portu szeregowego w komputerze (a konwertera USB=>RS232 jak na razie nie kupię) oraz nie mam pomysłu na połączenie innego urządzenia (jednak nie znaczy to, że go nie wykorzystam, może wpadnę na jakiś pomysł).

Jednak nie będę używał wew podciągania(tzn dla TSOP), ponieważ jak wyczytałem w dokumentacji to wartości rezystorów to min 20 - max 50kOhm i nie wiedziałbym za bardzo jak to ogarnąć tzn. od czego to zależy ile tam jest tej rezystancji, bo jeśli dobrze to zrozumiałem to pull-up rezystor może przyjmować wartości od 20kOhm do 50kOhm (czy to jest jednak tak, że każdy pin ma ustalony pull-up rezystor?).

Link do komentarza
Share on other sites

No nie, te rezystory w czasie pracy aż tak się nie zmieniają. Natomiast rozrzut sztuka do sztuki procesora a nawet pin do pinu mogą różnić się w granicach podanych przez producenta.

W praktyce tak źle nie jest. ATMEL gwarantuje sobie tak szeroko po to, by pokrywało to wszelkie rozrzuty technologiczne i odchyłki materiałów i procesów. W jednym procesorze (i w wielu układach tej samej partii) wartości będą podobne, choć nadal nie wiesz jakie. I właśnie nieprzewidywalność wartości wyklucza moim zdaniem stosowanie tych pull-upów jako oporników obciążenia dla czujników analogowych typu fototranzystor.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.