Skocz do zawartości

Pojazd gąsienicowy - jakie silniki wybrać + kilka pytań laika.


kojak

Pomocna odpowiedź

Dzień dobry.

Chciałbym zbudować taki pojazd gąsienicowy jak w tym temacie:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1510222.html

Mój problem dotyczy doboru silnika.

Nie chce bawić się w żadne przekładnie. Myślałem, że mogłyby to być 2 serwomechanizmy które przerobię. Nie wiem ile taki pojazd będzie ważyć, na początek chce zrobić sterowanie poprzez mikrokontroler MSP430 (lub avr), 2 stabilizatory 5V i 7V (podłączone do zasilacza) i sterowanie poprzez mostek H L293D (bez zdalnego sterowania). I Tutaj kilka pytań dla was:

1) Jakie silniki (serwa?) wybrać, żebym nie musiał montować dodatkowych przekładni w rozsądnej cenie (podajcie jakieś nazwy)? Nie zależy mi na szybkości tylko na tym, żeby to żelastwo ruszyło oraz było zasilane ze stabilizatora 7V i 5V

2) Rozumiem, że musi to być serwo z metalowymi trybami?

3) Gdzie najlepiej ich szukać? Jakiś sklep może allegro?

4) Z jakimi problemami mogę się natknąć, podczas budowania go? Z częścią programistyczną sobie poradzę, trawiłem parę rzeczy i lutowałem.

5) Mikrokontroler MSP430 jest zasilany napięciem 3,5 V. Rozumiem, żeby obniżyć napięcie ze stabilizatora 5V do 3.5V, musiałbym zamontować diodę zenera, tak? Lub dzielnik napięcia?

6) MSP430 pracuje w innym standardzie niż TTL (obniżonego napięcia - nie pamiętam nazwy). Czy będę mógł sterować przez mostek L293D? Albo lepiej to zrobić na jakiś tranzystorach?

7) Mikrokontroler, zasilacz, 2 stabilizatory (5V, 7V), mostek H + kilka rezystorów powinny mi wystarczyć (z części elektronicznych), żeby pojazd ruszył?

Bardzo dziękuję za wszelką pomoc.

Miłego dnia.

Link do komentarza
Share on other sites

5) Mikrokontroler MSP430 jest zasilany napięciem 3,5 V. Rozumiem, żeby obniżyć napięcie ze stabilizatora 5V do 3.5V, musiałbym zamontować diodę zenera, tak? Lub dzielnik napięcia?

6) MSP430 pracuje w innym standardzie niż TTL

Te 2 punkty ewidentnie sugerują, że lepiej jest użyć AVRa.

2) Rozumiem, że musi to być serwo z metalowymi trybami?

To zależy od masy tego pojazdu.

Link do komentarza
Share on other sites

2) Rozumiem, że musi to być serwo z metalowymi trybami?

To zależy od masy tego pojazdu.

Nie wiem ile będzie ważyć. Łańcuch rowerowy, 4 plastikowe zębatki, aluminiowa obudowa, serwa i troche elektroniki. Lepiej, żeby miało to trochę większy udźwig jak chciałbym tam coś wsadzić.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja uważam że budowanie takich gąsienic to strzelanie z armaty do wróbla. Czemu ? Takie gąsienice mają kiepskie właściwości trakcyjne ponieważ są bardzo cieńkie (no chyba że dasz dwa łańcuchy oddzielone dystansami i na to jakaś guma) ale po trawie i tak sobie nie pojeździsz już lepiej zainwestować te pieniądze w duże pompowane kółka (np. Od wózków dziecięcych) i do tego porządne silniki takie podwozie spokojnie poradzi sobie i w pokoju jak i na trawniku.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Koła od wózka byłyby za duże, na obrazku z elektrody widać że jest to niewielka konstrukcja. Ja proponuje większą wersje gąsienic pololu (30t) lub zestaw od tamiyi (70100). Na napęd dobre będą np.

microserwa TowerPro SG-92R - tanie a mocne i solidne lub przekładnie z silnikami tamiya. Co do sklepów to ja kupuje wszystko w jednym miejscu, bo jak bym miał szukać wszędzie najtaniej to bym za przesyłki płacił więcej niż za części. Lista sklepów: https://www.forbot.pl/forum/portal.php?show=1&utm_source=forbot&utm_medium=link_portal_menu&utm_content=link_sklepy&utm_campaign=menu_1 + mobot.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.