Skocz do zawartości

Enova


Krzema

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Ja mam pytanie nie co do samego robota, a do zasad walki, czy jeśli robot przeciwnika sam wypadnie z ringu, tzn. nasz robot nawet go nie dotknie, to czy walka uznawana jest za rozstrzygniętą na naszą korzyść?

Bo jeśli tak to można by pokusić się o budowę robota który byłby na tyle szybki by ustawiać się przy brzegu ringu i w ostatnim momencie zrobić unik przed przeciwnikiem który by z tego ringu wypadał 😃

Oceniał Waszego robota nie będę, chyba wystarczającą opinią są wyniki jakie osiągnął na zawodach 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

@tomek127pol

Ciekawy pomysł. Jeśli przeciwnik zechce cię w niedługim czasie zaatakować to nie ma przeciwwskazań w regulaminie. Może zobaczymy się niedługo na ringu 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jeszcze raz gratuluję świetnej konstrukcji. Z mojej strony szczególne uznania za część mechaniczną.

Co do elektroniki, dlaczego nie zastosowaliście mikrokontrolerów w innych (mniejszych) obudowach? Otwór na środku płytki, rozumiem, że pod tajną broń - turbinę 😉?

Co do oprogramowania. Czy macie zaimplementowane coś w rodzaju "układu współrzędnych", który pozwoliłby na zbliżone określenie pozycji Enovy/przeciwnika względem całego ringu?

Link do komentarza
Share on other sites

@Mechano

W planach było umieszczenie czujników z tyłu i nawet jest na nie fizycznie miejsce w obudowie, jednak na pewnym etapie rozwoju zaczęliśmy upraszczać wszystko co się dało, żeby zmniejszyć opóźnienie projektu.

@Treker

Dzięki 🙂 Otwór jest ewentualnie na magnes, gdyby zaczęto stosować metalowe ringi.

Link do komentarza
Share on other sites

Robiliście jakieś testy, czy magnes umieszczony tak blisko procesora i ścieżek nie resetowałby układu?

Link do komentarza
Share on other sites

Treker, a niby dlaczego stałe pole magnetyczne miałoby resetować procesor czy wpływać w jakikolwiek inny sposób na resztę elektroniki robota. Może jedynie wpływać na silniki.

Link do komentarza
Share on other sites

@Treker, co do układu odniesienia, obecnie nie mamy zaimplementowanego dosłownie czegoś takiego. Przede wszystkim dlatego, że jak widać nie jest to potrzebne - robot dobrze radzi sobie bez tego. Zastosowane rozwiązanie jest dziecinnie proste, a skuteczność w naszej sytuacji jest niewiele gorsza niż odometrii z prawdziwego zdarzenia. Myśleliśmy kiedyś o zastosowaniu czujników rzeczywistego przesunięcia i położenia kątowego (na bazie samych odczytów z enkoderów byłoby ciężko, chociażby przez spore i nieregularne tarcie na oponach podczas obrotu), ale koniec końców projekt został mocno uproszczony i póki co wyszliśmy na tym na plus.

Co do pola magnetycznego - słabo się na tym znam, ale w/g mnie stałe pole magnetyczne nie powinno zakłócać pracy elektroniki. Dopiero przy zmiennym polu coś mogłoby się dziać. Choć szczerze mówiąc jeszcze nie testowaliśmy jak robot jeździ z magnesem 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

A czy siła Lorentza nie wpływa przypadkiem na elementy elektroniczne? Mielibyśmy pole magnetyczne, mamy i przemieszczające się elektrony. Więc muszą działać i siły na ten układ.

Link do komentarza
Share on other sites

Z tego co mi wiadomo, dopiero zmienne pole magnetyczne indukuje ewentualne zakłócenia. Ale tego nie sprawdzaliśmy, dohyo minisumo zazwyczaj wykonane są z drewna 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Kiedyś dyskutowaliśmy o tym ze znajomymi. Stałe pole magnetyczne (nawet z silnych magnesów) nie ma wpływu na pracę mikrokontrolerów ani na jakikolwiek rodzaj pamięci.

Link do komentarza
Share on other sites

ARM na płytce odpowiadającej za interfejs z użytkownikiem znajduje się około 2 mm od korpusu silnika. Nie stwierdziliśmy problemów z tym związanych.

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.