Skocz do zawartości

Enova


Krzema

Pomocna odpowiedź

45 stopni. Właściwie to im większy kąt tym lepiej ze względu na żywotność ostrza a przy starciu liczy się tylko i wyłącznie prostoliniowość (brak wyszczerbień) i przyleganie krawędzi tnącej do podłoża.

Link do komentarza
Share on other sites

Oglądając filmiki z walkami dochodzę do wniosku że ta konkurencja w tej formie jest trochę bezsensu 90% walk kończy się tak że robot się odwraca udzerza w przeciwnika i wygrywa ten który ma lepszą przyczepność i mocniejsze silniki nie liczy się żaden skąplikowany algorytm ani taktyka. Moim zdaniem żeby to jeszcze miało jakiś sens to powinno się zwiększyć rozmiar ringu tak aby roboty miały więcej czasu na reakcje i podjęcie jakiś działań bo no załączonych filmach widać że nawet nie mają czasu się obrócić.

To tylko moje zdanie co o tym myślicie ?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Tolo, ja się nie zgodzę. Program wprawdzie nie musi być zaawansowany, ale też odgrywa rolę i to dużą. Jednakże według mnie większą odgrywa mechanika i elektronika, ale to na marginesie. W każdym razie nawet najlepiej mechanicznie/elektronicznie skonstruowany robot bez dobrego programu niewiele zdziała. Prawdą jest, że najprostszy program jest najlepszy. Taktyki ciężko jakkolwiek zaimplementować np. bez enkoderów, większej ilości czujników, znajomości odległości od przeciwnika. Jasne, możesz to robić na timerach, bawić się z delayami, ale to nie będą taktyki z prawdziwego zdarzenia.

BTW. Przeglądarka nie podkreśla ci błędów? 😋

Link do komentarza
Share on other sites

BlackJack, Dzięki 🙂 Nie dzielimy się dokładną kwotą ale sporo. W przypadku większości osób pierwszy strzał trzeba pomnożyć kilkukrotnie 😋

Tolo, Mechanika w robotach sumo odgrywa podobnie ważną rolę do programu w robotach micromouse. Nie jestem specjalistą ale podejrzewam że w konkurencji sumo dla ludzi zawodnik ważący 150 kg wygrałby ze szczupłym intelektualistą mającym też 150 ale IQ. Zaawansowane taktyki miałyby rację bytu gdyby robot był znacznie szybszy od przeciwnika i dysponowalibyśmy szerszą wiedzą o sytuacji na ringu niż prosty sygnał z kilku dalmierzy. Znacznie szybszym już nie można być bez turbiny lub magnesów - praw fizyki się nie oszuka. Tak jak piotreks-89 napisał, dobry program musi być ale to mechanika i elektronika odgrywa najważniejszą rolę w tej kategorii.

Link do komentarza
Share on other sites

Oglądając filmiki z walkami dochodzę do wniosku że ta konkurencja w tej formie jest trochę bezsensu 90% walk kończy się tak że robot się odwraca udzerza w przeciwnika i wygrywa ten który ma lepszą przyczepność i mocniejsze silniki nie liczy się żaden skąplikowany algorytm ani taktyka.

Tolo, zgodzę się że wiele robotów na to się teraz nastawia, ale nie wszystkie, zobacz np FlyingMamuta .

Wydaje mi się że jest jeszcze dużo pola w tej konkurencji na różnego rodzaju typu innowacje.

Jak dobrze pójdzie to na następny sezon pokażemy kolejny nowy pomysł 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Jestem tu nowy, niedawno zacząłem dopiero bawić się w minisumo i nie mam jeszcze wielkiego doświadczenia ale po przeczytaniu całości nasunęło mi się jedno pytanie. Ile waży Wasze cudo?? Czy dociążacie je dodatkowo żeby miało masę jak najbardziej zbliżoną do 0,5kg?? i jeśli tak to gdzie umieściliście ciężarki żeby uzyskać najlepszy efekt i przyczepność?

zdaję sobie sprawę że piszę w temacie już zeszłorocznym aczkolwiek konstrukcja sprawia wrażenie niestarzejącej się

Link do komentarza
Share on other sites

How can I calculate maxon,faulhaber minimotors(motor+gear) output torque. I find always small value for torque. Such as, in first page there are faulhaber 1717 series,16/7 gear,14:1. How much this torque?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.