Skocz do zawartości

Minimalne napięcie zasilania przetwornicy step-down (3,3V)


tomsik

Pomocna odpowiedź

Jako, że jestem tutaj nowy chciałbym serdecznie wszystkich przywitać.

Mam zamiar zbudować małego robota, którego sercem będzie procesor zasilany napięciem 3,3V. Napięcie to chciałbym pobierać z ogniwa akumulatorka li-ion. Do tej pory stosowałem przeważnie stabilizatory liniowe, więc o przetwornicach nie mam bladego pojęcia. Jedno wiem na na pewno, że potrzebuję przetwornicy step-down. Szukałem w internecie informacji na ich temat, ale głownie odnoszą się one do zasady działania. Nie znalazłem nic na temat minimalnego napięcia wejściowego dla przetwornic tego typu, a wydaje mi się, że tak jak w przypadku stabilizatorów liniowych napięcie wejściowe musi być wyższe od wyjściowego o ileś tam woltów (bądź miliwoltów). Więc czy ktoś mógłby mi przybliżyć ten temat? 🙂 Będę bardzo wdzięczny.

Link do komentarza
Share on other sites

Istnieją układy scalone przetwornic, które mogą podnosić lub obniżać napięcie. Wybierasz je chyba odpowiednią konfiguracją rezystorów. Zakres napięć wejściowych jest bardzo szeroki więc na pewno coś znajdziesz. Poszukaj więcej w internecie.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Tutaj znajdziesz najpopularniejsze gotowe moduły przetwornic różnego typu - wszystkie na wyjściu dają 3.3V. Znajdziesz tam również informację o minimalnym i maksymalnym napięciu zasilania: http://www.tme.eu/pl/katalog/moduly-zasilajace/8cfa40a1a196ef19cdf74b210a631b59.html

Link do komentarza
Share on other sites

Warto się zdecydować na to ile chcesz wydać pieniędzy. Np. jeśli wykorzystasz przetwornicę w topologii SEPIC, możesz zarówno podwyższać jak i obniżać napięcie.

Aczkolwiek jeśli zasilasz z pojedynczego ogniwa Li Ion to poleciłbym użyć jedynie samego LDO. Jeśli jest więcej niż 1 ogniwo to właściwie chyba dowolna przetwornica spełniająca parametry napięciowe i prądowe będzie ok.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.