Skocz do zawartości

Line follower


mskojon

Pomocna odpowiedź

Witam,
Chciałbym przedstawić mojego nowego line followera, przygotowałem go głównie na zawody w Rybniku.

Podwozie tego robota to laminat, wszystko oprócz diod LED i czujników jest w montażu przewlekanym. Zastosowałem 5 czujników. Procesor to Atmega8, do odczytywania linii używam przetwornika AD. Robot posiada autokalibrację, dzięki której mogę odczytywać linię nawet gdy jest mały kontrast między linią i podłożem. Znalazło się nawet miejsce na odbiornik podczerwieni, dzięki któremu nie muszę latać za robotem, żeby go złapać i wyłączyć 🙂 Mostek H to L293D, napęd to dwa przerobione silniki z przekładniami micro motors, (jednak i tak po przerobieniu są za wolne :/ ) które są tanie i łatwo dostępne. Koła są z lego. Program pisany w Bascomie i zajmuje ok. 25% pamięci. Zasilanie to 2 akumulatory Li-Ion.

Za pomoc przy robocie bardzo chciałbym podziękować Jarkowi (Sabre).

Schemat:

I parę fotek:

https://www.youtube.com/watch?v=XUCc3Ye_wFk

Na filmiku widać jakby robot się co chwilę zatrzymywał, ale to jest wina aparatu.

Proszę o pytania i uwagi.

100_3262.thumb.jpg.7020355fef1c4a779619d944ef7b88b9.jpg

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Kuba, cała przyjemność po mojej stronie, to już twój trzeci linefollower i widzę, że każdy kolejny jest coraz lepszy. Nie chcę nawet myśleć jaki będzie kolejny. Co do silników to prawda jest taka, że w naszych warunkach bardzo trudno o naprawdę dobre silniki z przekładniami i wszyscy o tym wiedzą, jeśli się nie da nigdzie upolować jakiejś okazji to zakup nowych praktycznie odpada ze względu na ich cenę.

Zrób zdjęcie swojego robota i dodaj jako załącznik żeby go było widać na głównej stronie.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Kodu nie udostępnie, mogę jedynie powiedzieć, że sposób kalibracji i odczytywania linii zaczerpnąłem z tej strony (i tutaj także chciałbym podziękować Jarkowi za wytłumaczenie tej autokalibracji). Schemat mogę zamieścić, ale muszę go trochę przerobić (nie było bibliotek niektórych elementów w Eagle i dałem tam jakieś inne w takiej samej obudowie).

Już planuję następnego robota, jednak największy problem stanowi napęd.

Link do komentarza
Share on other sites

Co jest potrzebne do takiego sterowania robotem z pilota?

Ja bym coś takiego chciał zrobić w swoim FLR, ale nie na podczerwień tylko na fale radiowe. Co z tych dwóch wymienionych rzeczy jest trudniejsze do zrobienia i jak to wychodzi cenowo?

Robot wygląda i jeździ świetnie. Przydałoby się zdjęcie, żeby lepiej podziwiać Twoje dzieło 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Żeby wykonać sterowanie na podczerwień, wystarczy odbiornik podczerwieni np.TSOP1736 i polot do telewizora, który nadaje sygnał o częstotliwości 36KHz(jest to większość pilotów). Jednak w przypadku fal radiowych musiał byś wykonać i odbiornik i nadajnik. Są gotowe moduły radiowe, ale to jednak kosztuje.

Polecam podczerwień.

Link do komentarza
Share on other sites

Ok, dzięki. A co z zasięgiem podczerwieni i fal radiowych? A podczerwień (z tego co wiem z doświadczeń przy przełączaniu kanałów na telewizorze) trzeba wycelować w odbiornik. Nie istnieje ryzyko, że robot załapie po 3-4 razie?

Link do komentarza
Share on other sites

Odbiornik (mój jest na TSOP1136) reaguje na sygnał z pilota nawet z ponad 10m, z odbiorem nie ma żadnego problemu, robot reaguje bardzo szybko. Dodam, że odbiornik jest na tyle czuły, że gdy w pokoju skieruję pilota w drugą stronę to i tak robot odbierze sygnał.

Polecam takie rozwiązanie, ja chyba będę je stosował we wszystkich moich robotach, nie trzeba dawać w robocie żadnych przycisków, a na pilocie mamy ich bardzo dużo.

Link do komentarza
Share on other sites

Co do wł/wył na podczerwień to masz jakiś dodatkowy wyłącznik w robocie?? Bo to przecież zjada prąd...

Tak żartem: Jak by to określili w TV: ,, Nie zostawiaj urządzeń w trybie czuwania, to zjada okolo 50% energii i jest nie ekologiczne" 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Mam włącznik i wyłącznik na podczerwień, ale to włączanie i wyłączanie dotyczy tylko silników. Mam jeszcze przełącznik na pokładzie, który odcina zasilanie.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.