Skocz do zawartości

Line follower


mskojon

Pomocna odpowiedź

Akumulatory są przyklejone do laminatu, zrobiłem to trochę prowizorycznie 🙂 Pod laminatem jest jeszcze teflonowy ślizgacz, za który chciałbym także podziękować Jarkowi 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem jakim napięciem kolega mskojon zasila l293D ale wydaje mi się że 6V max (bo chyba ma baterie 1,5V) albo minimum 5V (minimalne napięcie dla L293D a max dla uC jeśli się nie myle) Nie pamiętam gdzie to czytałem ale po daniu na 8 pin 6V, na pinach dla silniczków wychodzi 4,5V czy jakoś tak... Stronę z silniczkami podał gdzieś na 1-szej stronie ale również pisze, że jego są przerobione więc nie wiem. Prędkość średnia to 1,6 m/s (tak na oko obliczyłem że twoja trasa ma 10m a czas okrążenia to ok 16 sekund, więc Vśr=s/t)

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Prędkość średnia to 1,6 m/s (tak na oko obliczyłem że twoja trasa ma 10m a czas okrążenia to ok 16 sekund, więc Vśr=s/t)

Oj i to bardzo "na oko" są twoje obliczenia, ta trasa nie ma więcej jak 5m 🙂.

Kuba użył 2 akumulatorków li-ion z baterii laptopowych więc ma tam 7,2-8,4V.

Link do komentarza
Share on other sites

Prędkość średnia to 1,6 m/s (tak na oko obliczyłem że twoja trasa ma 10m a czas okrążenia to ok 16 sekund, więc Vśr=s/t)

Nawet przy 10 m nie wiem jak Ci to wyszło, bo trasę przejechał w 16 sek. więc podstawiając do wzoru (który znam oczywiście) wychodzi 0,6 m/s. Nie chodziło mi o przybliżoną prędkość robota tylko o obr./min. silnika, a to różnica i to nie mała.

Link do komentarza
Share on other sites

I pewnie myślisz, że każdy ma tachometr w domu? 😉 Sam jestem ciekaw ile te silniki mają po przerobieniu. Czy modyfikacja ograniczała się do wywalenia jednej osi z trybikiem, przesunięcia nieco drugiej oraz "odwrócenia" trybu zamocowanego na osi wychodzącej z przekładni (tej najgrubszej)? Ja w ten sposób je przerabiałem, niestety wybijanie osi z trybu (tego, który chciałem "odwrócić") młotkiem spowodowało pojawienie się na niej zadziorów, problemy z nałożeniem plastikowej osłony oraz pośrednio do jej uszkodzenia (osłony)..

Link do komentarza
Share on other sites

Trasa ma prawie równe 6m, więc 6/16=0.375m/s, prędkość silników też można obliczyć, koła mają 5cm średnicy więc:

0.375m/s * 60sek = 22,5m/min = 2250cm/min

5cm * Pi = 15.7cm

2250cm/min / 15.7cm = 143rpm

Chyba trochę zagmatwałem, może też gdzieś zrobiłem byka, nie wiem, liczyłem z głowy. No i prędkość silników jest przybliżona, na zakrętach przecież hamował.

Przerobienie polegało na usunięciu jednej zębatki, zamienieniu miejsca drugiej zębatki i spiłowaniu plastikowej tulejki która "podwyższała" oś wyjściową.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jam mam pytanie do konstruktora tegoż robot. Otóż napisał pan że robot posiada autokalibrację co to w ogóle znaczy i jak to działa. Chciałbym takie coś zastosowac w moim robocie i mam pytanie czy to należy konstrukcyjnie zastosowac czy w programie.

Link do komentarza
Share on other sites

W prostych robotach najczęściej stan czujników jest odczytywany przez komparator (który "zamienia" sygnał analogowy na cyfrowy), jest to mało wygodne, gdyż czułość trzeba regulować potencjometrem, u mnie stan czujników jest odczytywany przez mikroprocesor, który sam ustala granicę między stanem 0 i 1.

Link do komentarza
Share on other sites

Innymi słowy po zmianie koloru podłoża lub linii przy komparatorach będziesz musiał ustawić próg przełączania ręcznie. Przy autokalibracji wystarczy robota postawić na linii a on już sam znajdzie sobie próg pomiędzy linią a jej brakiem 🙂 .

Link do komentarza
Share on other sites

Aha już rozumie. Ale patrząc na schemat mam jeszcze jedno pytanie co to jest to wyjście Buzzer bo chyba głośnika tam nie ma 🙂

I wydaje mi się że w konstrukcji brakuje dwóch diód LED oraz cewki która była zawarta na schemacie.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.