Skocz do zawartości

Line follower


mskojon

Pomocna odpowiedź

Mam takie pytanie: z schematu wyczytałem, że czujniki linii "zabierają" napięcie z ADC. Dobrze myślę? Jeśli tak to czy robot widząc linię ma odczyty na ADC raczej wysokie, czy raczej niskie?

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Fototranzystor z rezystorem tworzą dzielnik napięcia, dalej idzie to do ADC, nie rozumiem jak może mieć odczyty wysokie lub niskie, po prostu im więcej światła wróci do fototranzystora, tym większe będzie napięcie, więc odczyt będzie wyższy.

Link do komentarza
Share on other sites

A nie odwrotnie? Przepraszam, że zadaje takie pytanie, ale sam robię line followera i szukam inspiracji w innych projektach. W końcu kto pyta, nie błądzi.

Dodam, że robiłem symulację w CrocClipie3 i wyszło mi tak jak myślałem - im więcej światła wraca do fototranzystora, tym niższe jest napięcie na ADC.

Link do komentarza
Share on other sites

Troche dziwne, skoro rezystancja na fototranzystorze sie zmniejsza to napięcie powinno być większe a nie mniejsze :O

Zależy skąd bierzesz to napięcie i jaki masz układzik (gdzie jest rezystor wsadzony).

Link do komentarza
Share on other sites

Rzeczywiście, masz rację, pomyliłem się, w tym układzie im więcej światła wróci do fototranzystora, tym mniejsze będzie napięcie i odczyt, ale wystarczy zamienić miejscem rezystor z fototranzystorem i będzie dokładnie odwrotnie. Przepraszam za pomyłkę.

Link do komentarza
Share on other sites

witam możesz podać ile cię to kosztowało i dać program(dawno nie robiłem nic w kierunku robotyce wiec myśle ze wiesz o co mi chodzi z tym programem) 😳😳😳😖😖😖🤣🤣

Link do komentarza
Share on other sites

Co to za akumulatory? I co jest lepsze jako zasilanie robota: kupić kilka ogniw od laptopów (3,7 V, 2200 mAh) czy jakiś pakiet modelarski z podobnymi parametrami? Ogniwo kosztuje do 10 zł za sztukę, a pakiet powiedzmy około 100-200 zł, ale o pieniądze nie chodzi.

Link do komentarza
Share on other sites

To zależy - pakiety modelarskie są lekkie i drogie, ale ogniwa z laptopów są wiele tańsze i cięższe. Chociaż wydaje mi się (domyślam się, że chcesz zbudować przegubowca 🙂 ), że w przegubowcach waga nie jest aż tak ważna jak w zwykłych, dwukołowych robotach. Ja w swoim przegubowcu miałem 3 ogniwa z laptopów, ale nawet z nimi radził sobie całkiem nieźle.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.