Skocz do zawartości

Arduino Bluetooth


lukasq12

Pomocna odpowiedź

No dobra, ale Arduino UNO ma tylko jeden serial, który już jest podłączony przez USB do twojego komputera. Nie da się podłączyć dwóch urządzeń do jednego seriala jednocześnie (to znaczy da się, ale nie jest to takie proste i nie z każdym urządzeniem się uda).

Może spróbuj zamiast tego czegoś takiego: wyciągniej ze swojego Ardunio mikrokontroler, podłącz urządzenie bluetooth tak, żeby RX było do RX a TX do TX, ustaw w serial monitorze w Arduino taką prędkość, jakiej ma używać twój moduł (chyba 9600, nie pamiętam, sprawdź w nocie katalogowej) i spróbuj wydawać komendy.

Link do komentarza
Share on other sites

A jak podlacze pod inne porty zamiast rx i tx i dodam biblioteke ( SoftwareSerial BTSerial(10, 11); // RX | TX) to cos zmieni ? Czy gdy sparuje urzadzenie z telefonem i dioda mruga wolniej jak przed parowaniem to oznacza ze modul jest sprawny ? Czy dioda powinna caly czas sie swiecic. Dodam ze gdy terminal na androida sie polaczy z modulem to modul odbiera sygnaly i moge sterowac np silnikiem dc.. pytanie dlaczego inne aplikacje sie nie lacza

Link do komentarza
Share on other sites

Software serial może działać, jeśli tylko szybkość nie będzie za duża (na 9600 powinno być ok).

Nie pamiętam co oznaczają różne mrugania diody -- na pewno jest to opisane w nocie katalogowej.

Co do parowania, to ten moduł zapewnia wyłącznie komunikację tekstową, jako serial. Nie sparujesz go z aplikacją wymagającą innego typu urządzenia bluetooth, jak zestaw słuchawkowy czy czujnik tętna, albo klawiatura. Istnieją aplikację pozwalające ci po tym serialu wysyłać sygnały z jakichś guzików na ekranie albo wirtualnego joysticka, etc. -- możesz też napisać sobie taką sam, ale ten moduł zawsze będzie widziany tylko jako serial i nadaje się tylko do przesyłania bajtów w obie strony (no, chyba, że wymienisz w nim firmware, ale to jest bardzo zaawansowana zabawa).

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Tak, one są programowalne, podobnie jak 99.9% innych modułów radiowych, łącznie z NRF24L01. Jak się zastanowisz, to przecież coś musi te komendy AT sparsować, zinterpretować i wykonać. Coś musi odczytać te dane, które wysyłasz, powkładać w ramki protokołu i wysłać do radia. Teoretycznie możnaby było to zrobić w sprzęcie, ale to trudne, drogie i ciężkie do testowania. No i bugi trudno poprawić.

W praktyce nie zaprogramujesz sobie takiego modułu sam, bo producent nie udostępnia specyfikacji na takim poziomie. Mają swój własny kompilator i swoje biblioteki i nie udostępniają ich.

Natomiast jak dobrze poszukasz, to są ludzie, którzy zgrywają firmware z droższych modułów o większych możliwościach i wgrywają do tańszych. Oczywiście prawo pozwala ci robić takie rzeczy na własne potrzeby (dozwolony użytek) ale nie udostępniać zgranego firmware-u (tutaj już działa prawo autorskie).

[ Dodano: 26-06-2016, 10:38 ]

Zobacz na przykład tutaj: https://flashandrc.wordpress.com/2014/10/04/hid-firmware-on-hc-06-bluetooth-modules/

Link do komentarza
Share on other sites

No właśnie. Sparowac mogę tylko aplikacje bluetooth terminal bo on wysyła znaki. Aplikacje do sterowania autem rc już się nie paruja. Będę jeszcze walczyc. Może jeszcze muszę podpiąć któryś inny Piniu z bt czy tylko tx i rx wystarczy plus zasilanie?

Link do komentarza
Share on other sites

hashpl, nie sparuje się raczej jak korzysta z innego protokołu niż UART.

deshipu, szkoda że nie udostępniają. Gdyby było tak programowalne jak ESP8266 to pewnie byłoby popularniejsze.

Na pewno. ESP8266 też tak naprawdę stało się popularne przez przypadek, bo któś odkrył, że się da programować, a potem firma zwęszyła okazję i udostępniła materiały.

Z drugiej strony, jak sobie porównasz cenę takiego HC-06 z ceną takiego RN-41 i zdasz sobie sprawę, że różnią się tylko firmware-em, to zaczynasz się zastanawiać czy takie trzepanie kasy nie opłaca się im jednak bardziej.

Link do komentarza
Share on other sites

Chumanista czyli to wina aplikacji a nie samego modulu ? Powie mi ktos w tskim razie jak sprawdzic czy dziala ten modul hc-05 poprawnie ? Moze ktos opisac mi co oznaczaja rozne tempa mrugania diody na module ?

Link do komentarza
Share on other sites

Cytując z http://cxem.net/arduino/download/HC%20Serial%20Bluetooth%20Products%20201104.pdf

LED, working mode indicator

Slave device: Before paired, this PIN outputs the period of 102ms square

wave. After paired, this PIN outputs high level.

Master device: On the condition of having no memory of pairing with a

slave device, this PIN outputs the period of 110ms square wave. On the

condition of having the memory of pairing with a slave device, this PIN

outputs the period of 750ms square wave. After paired, this PIN outputs

high level.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli moduł ma zasilanie logiki 3,3V (a nie wiem czy ma stabilizator mimo iż jest na tej płytce niebieskiej) jak za pomocą konwertera napięć podłączyć taki moduł do arduino uno ?? może ktoś podać schemat jak podłączyć ?

konwerter 5V - 3,3V

[ Dodano: 27-06-2016, 21:22 ]

niestety chyba modul hc-05 uszkodzony. podłączyłem go tak jak w linku

schemat

TX do RX a RX do TX (podobno ten moduł posiada stabilizator napięcia dla układu logicznego).

Napisałem aplikacje w app inventor 2 i cały czas wyskakuje błąd gdy chce sparowac "error 507" :/

o to aplikacja na androida

Jaki moduł najlepiej kupić tani, jak go podłączyć żeby działał z aplikacją napisaną w app inventor2 ? chce sterować samochodem przód, tył, na boki, włączyć dźwięk i ledy.

Pomoże ktoś ??

Link do komentarza
Share on other sites

HC-05 jest idealny, jeżeli chodzi o stosunek możliwości do ceny i same możliwości, szczególnie dla początkującego. Sam miałem trochę problemów z uruchomieniem tego modułu, ale pomogły mi te trzy filmy (kanał ElektroMaras, polecam, autor bardzo przystępnie tłumaczy działanie poszczególnym dodatków i modułów do arduino, objaśniając poszczególne, przykładowe programy):

Na sam początek, jak sprawdzić czy moduł działa (wykorzystuje Leonardo, ale dla Uno można wstawić tam SoftwareSerial.h):

Potem, utworzenie aplikacji na AppInventor:

I na koniec, to, co chcesz stworzyć:

Link do komentarza
Share on other sites

"Na sam początek, jak sprawdzić czy moduł działa (wykorzystuje Leonardo, ale dla Uno można wstawić tam SoftwareSerial.h): "

wn2001 co masz namyśli przez to ?? mam dodać po prostu tą biblioteke na początku kodu i to wszystko ??

Czy mój moduł mogę bezpośrednio podłączyć pod arduino czy musze mieć rezystory lub konwerter napięć ?

I tak chyba wydaje mi się że moduł uszkodziłem bo ten co ja mam nie posiada żadnego stabilizatora napięcia dla logiki.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.