Skocz do zawartości

Kurs elektroniki, poziom I (podstawy) – #0 – wstęp, spis treści


Pomocna odpowiedź

Dzień dobry witam wszystkich serdecznie, to świetny kurs i daje mi mnustwo satysfakcji z nauki elektroniki.

Jestem bardzo początkującym w dziedzinie elektroniki ale mam pytanie, jestem w trakcie kursu I i robię właśnie ćwiczenie z tranzystorem Mosfet.

Po podłączeniu Drenu do plusa baterii 9V przez rezystor i diodę oraz Sours do minusa baterii, dioda wpieta w ten obwód świeci i byłoby wszystko ok ale nie podłączyłem jeszcze Gate ! Dlaczego tranzystor jest "otwarty" ? Nawet gdy podłączę bazę do + lub - oczywiście też przez rezystor nic sie nie zmienia w kwestii palenia się diody (nie gaśnie).

Pozdrawiam Paweł.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Pablo74 cześć Paweł, witam na Forbocie 🙂 Jest "szansa", że niestety trafiłeś na uszkodzone tranzystory MOSFET. Sprawdź, czy układ będzie działał poprawnie, jeśli obrócisz tranzystor o 180 stopni. Jeśli tak, to znaczy, że element pochodzi z wadliwej serii. Napisz wtedy do Botlandu, a na pewno dostaniesz nowe tranzystory. Jeśli to nie pomoże to pokaż zdjęcie swojego układu - sprawdzimy 🙂 

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam do brnąłem do końca    poziomu #1  kursu i sam siebie chciałem  sprawdzić więc zrobiłem mały układ tylko z elementów  poziomu#1; i o dziwo działa  (potencjometry zastąpiłem polskim  ,są bardziej stabilne na płytce stykowej  ,błędy na pewno jakieś są) . 

Potencjometrem R2 ustawiam napięcie 5V na emiterze T1 (PNP) aby było takie same jak na bazie. Po włączeniu zasilania świeci  D1 (czerwona). po naciśnięciu przycisku P1   tranzystor T2  zaczyna przewodzić i uruchamia przekaźnik dioda  dioda D1 gaśnie a włącza się dioda  D3 (zielona) .Potencjometrem R1   reguluję napięcie na szynie  zasilającej stabilizator napięcia, gdy napięcie spadnie poniżej 7V  ,LM  nie może utrzymać napięcia  5V tym samy załącza się tranzystora T1  i co sygnalizuje dioda D2 żółta. przekaźnik wyłącza się gdy  LM  nie może zapewnić minimalnego napięcia do jego pracy a co za tym idzie tranzystor T2 przestaje przewodzić  gaśnie dioda D3  zielona i zapala się dioda D1 czerwona. Przycisk P2 służy do blokowana tranzystora T2.

Na takim układzie mogę dokonać dużo pomiarów napięcia i natężenia prądu oraz różnych zależności miedzy elementami  .

Podsumowując  poziom #1 dał mi dużo podstawowych informacji więc dzięki za nie  i teraz mogę zacząć czytać   poziom #2 kursu .

 Pozdrawiam 

 

 

.

SCHEMAT.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć. Jestem na etapie pierwszego poziomu kursu podstaw elektroniki. Skończyłem właśnie temat z tranzystorami. Na tym etapie to dla mnie sporo wiedzy, jak na początek. Cieszę się, że autorzy często podkreślają, aby nie martwić się, jeśli na tym etapie nie rozumiem wszystkiego. Dzięki temu pozwala mi to spokojnie przyjmować wiedzę, bez stresowania się, że jak czegoś nie zrozumiem, to już nigdy nie zrozumiem. Podoba mi się, też rozbudowana część praktyczna. Faktycznie na temat teorii jest mnóstwo literatury, forów i stron internetowych, a tutaj fajne jest to, że wszystko jest takie fizycznie namacalne. 

Chętnie będę dalej kontynuował część pierwszą, a potem przejdę do poziomu drugiego i zobaczę czego nowego się nauczę i co mi to daje.

Pozdrawiam serdecznie

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Tulim dziękuję za miłe słowa, cieszę się, że kurs jest pomocny. Podczas drugiego poziomu kursu będziesz miał okazję zbudować więcej praktycznych projektów - na pewno wtedy się wciągniesz jeszcze bardziej. Powodzenia!

Link do komentarza
Share on other sites

Witam. Przed dołączeniem do kursu byłem całkowice zielony w temacie(nie wiedziałem zupełnie nic na ten temat, może jedynie kojarzyłem nazwy komponentów). Dzięki niemu powoli uczyłem się coraz więcej i teraz rozumiem podstawy ekektroniki. Oczywiście sam proces nie był łatwy(na początku miałem problem z multimetrem i musiałem kupować nowy, i też nie rozumiałem zupełnie I prawa Kirchoffa więc dopytywałem się o nie mojego pana od fizyki 🙃) . Ostatecznie jednak udało mi się pokonać przeciwności i nauczyć tego wszystkiego. Mam tylko jedno pytanie. Dlaczego cewki i kondensatory są opisane wcześniej niż diody? Do zrozumienia kondensatorów i cewek były potrzebne, więc powinny być chyba wcześniej. Podsumowując, kurs jest świetny, potrafi nauczyć elektroniki każdego kto tylko ma chęci żeby to zrobić. Mógłbym go polecić każdemu z moich znajomych.

PS: Wielkie dzięki za waszą pracę! Bez tego kursu nie wiem co bym zrobił!❤️❤️❤️

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@bakczysa witam na forum 🙂 Zachęcam do wykonywania ćwiczeń w praktyce - to klucz przy nauce elektroniki!

@Matvete cieszę się, że kurs był pomocny i pomógł Ci wejść w świat elektroniki - zachęcam do nauki z kolejnych kursów 🚀 Jeśli chodzi o cewki, kondensatory i kolejność materiałów w kursie to jest to pewna "zaszłość historyczna". Po prostu na początku przyjęto taką kolejność, kurs później się rozrastał, został przepisany praktycznie od nowa, ale kolejność została "po staremu", aby już nie mieszać w numeracji rozdziałów. (Nie)stety, nie kryje się za tym żaden wielki sprytny cel 😉

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dziendobry. Doszedłem do kursu 7 wszystko jest bardzo ciekawe ale zeby zrozumieć muszę przeczytać jeszcze nie raz No i poćwiczyć. Szacunek dla twórców tego programu i sposobu przekazywania tak skomplikowanej wiedzy. Przy każdym przeczytanym kursie wciskam 5 gwiazdek ale wszystko warte jest 100 gwiazdek. Pozdrawiam.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

19 godzin temu, Tomek46 napisał:

Przy każdym przeczytanym kursie wciskam 5 gwiazdek ale wszystko warte jest 100 gwiazdek.

Dziękuję za miłe słowa i życzę udanych eksperymentów z elektroniką w praktyce 🙂 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Tak, poleciłbym ten kurs. Tak, zdobyłem jakąś nową wiedzę i coś tam zaczynam lepiej rozumieć.

Póki co jest OK, jednak przyznam, że trochę czekam na jakąkolwiek odpowiedź na mój komentarz - chyba po części 5-tej. Wprawdzie pisze się tam anonimowo, jednak przedstawiłem się.

Pozdrawiam.

pankory

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.