Skocz do zawartości

Kurs elektroniki, poziom I (podstawy) – #0 – wstęp, spis treści


Pomocna odpowiedź

@FTNewbie dziękujemy za komentarz 🙂 

7 godzin temu, FTNewbie napisał:

Trochę poczytałem w necie, trochę tutaj po forum i na pewno nie rozumiem tego na poziomie eksperckim, ale mysle, że obecny stan mojego zrozumiena tematu jest na razie wystarczający, aby wykorzystać tranzystor

Tak, do wykorzystania powinno być wystarczające to czego się nauczyłeś. Teoria tranzystorów jest dość skomplikowana i musi minąć sporo czasu, wiele pomiarów i przeczytanej teorii żebyś dobrze się w tym temacie odnalazł. Dlatego na spokojnie, wszystko przyjdzie z czasem 🙂 

7 godzin temu, FTNewbie napisał:

Btw. nie wiem jak u innych, ale u mnie nie łądują się komentarze pod kursami

Ale właśnie jakiś napisałeś 🙂 Co masz na myśli? Na blogu nie ładuje Ci komentarzy czy na forum?

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Gieneq napisał:

Ale właśnie jakiś napisałeś 🙂 Co masz na myśli? Na blogu nie ładuje Ci komentarzy czy na forum?

hej,

Doprecyzuje - nie ładują mi się komentarze na blogu pod kursem elektroniki I. W sumie to na każdym temacie z tego kursu. Na dole strony mam tylko informację o tym, że "ładujemy komentarze" i tak sobie może to wisieć przez długi czas. 
Ale teraz widzę, że to chyba problem u mnie lokalnie w sieci domowej (teraz jestem we firmie i komentarze się ładują). Poszperam u siebie i sprawdzę 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

@tommo1982 witam serdecznie i dziękujemy za pozytywny komentarz 🙂 motywuje to do dalsze pracy. Powodzenia w nauce, a jakby pojawiło się coś co sprawia trudności śmiało pytaj na forum.

Edytowano przez Gieneq
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Kurs jest znakomity. Podoba mi się bardzo. Jak ten zakończę, na pewno zacznę jakiś następny. Polecił bym każdemu! (PS. Nawet 1 z mych kolegów wasz zestaw zakupił z mego polecenia heh)

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Skończyłem pierwsze cztery rozdziały i po potencjometrach wpadłem na pomysł. Skoro można regulować napięcie potencjometrem, a w zestawie są diody, to ustawię sobie na 5V i zobaczę jak świecą. Działa! Dają radę nawet przy 6V. Przy wyższych napięciach nie widać wielkich różnic w jasności.

Podłączyłem dwie diody naraz i "1" straciła znacznie na jasności a "2" świeciła prawie normalnie. Skąd taka różnica. Załączyłem taki uproszczony schemat jak diody były wpięte na płytce i gdzie podłączyłem zasilanie.

Sprawdzałem też pobór prądu kręcąc potencjometrem. Przy podpiętym zasilaniu kiedy dotykałem nóżek diod, próbując zmierzyć pobór prądu, przestawały świecić. Normalne? Odbierałem im zasilanie? Miernik pokazywał większy pobór prądu niż wpinając go szeregowo (3,5mA, a szeregowo 2,1mA).

diody.png

Link do komentarza
Share on other sites

@tommo1982 Radziłbym jednak dojść do działu 6, działu o diodach. Bo w tym co napisałeś jest wiele problemów. A i powtórzyć materiał o pomiarach, bo z Twojej wiadomości można wnioskować, że próbowałeś zmierzyć prąd nieprawidłowo, w sposób na dłuższą metę grożący uszkodzeniem miernika, aczkolwiek tu go ratowało istnienie potencjometru wcześniej. Bo miernik w trybie pomiaru prądu jest w dobrym przybliżeniu zwarciem. Prąd lepiej płynie tam, gdzie jest mniejszy opór. Jeżeli robisz zwarcie nad diodą, to prąd płynie przez zwarcie, nie przez diodę. I nie mierzysz wtedy w ogóle prądu płynącego przez diodę, a prąd w obwodzie, w którym tej diody w ogóle by nie było, a jedynie sam potencjometr.

Edytowano przez trainee
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 22.05.2022 o 21:51, trainee napisał:

@tommo1982 Radziłbym jednak dojść do działu 6, działu o diodach. Bo w tym co napisałeś jest wiele problemów. A i powtórzyć materiał o pomiarach, bo z Twojej wiadomości można wnioskować, że próbowałeś zmierzyć prąd nieprawidłowo, w sposób na dłuższą metę grożący uszkodzeniem miernika, aczkolwiek tu go ratowało istnienie potencjometru wcześniej. Bo miernik w trybie pomiaru prądu jest w dobrym przybliżeniu zwarciem. Prąd lepiej płynie tam, gdzie jest mniejszy opór. Jeżeli robisz zwarcie nad diodą, to prąd płynie przez zwarcie, nie przez diodę. I nie mierzysz wtedy w ogóle prądu płynącego przez diodę, a prąd w obwodzie, w którym tej diody w ogóle by nie było, a jedynie sam potencjometr.

Sprawdzam co działa. Lepiej teraz coś popsuć niż potem jak będę miał droższy sprzęt 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Cóż tu duzo mówić. Kurs działa skoro ja cos rozumiem i umiem powtórzyc oraz uruchomic układy podane w ćwiczeniach 😉 POLECAM WSZYSTKIM!!!

thanks-awesome.gif

Edytowano przez pvo
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Za półmetkiem kursu jestem pozytywnie zaskoczony,  pomimo że znaczyłem zupełnie zielony, zrozumiałem większość materiału.

Nie sądziłem, że w dzisiejszych czasach można znaleźć tak dopracowany kurs, bez abonamentu lub/i (natrętnych) reklam. 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.