Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #2 – multimetr, pomiary, rezystory


Pomocna odpowiedź

@otemek zacznijmy od początku - czy niezależne pomiary na jednym i drugim rezystorze pokazuję poprawne wartości i "błąd" jest tylko podczas pomiaru sumy prądu? 

16 godzin temu, otemek napisał:

Czyli dobrze rozumiem, że te obrazki w książce nie do końca pokazują prawdziwe wartości? tudzież "suche" bez obciążenia?

Wartości z książki pokazują prawdziwe wyniki, które były uzyskane podczas wykonywania ćwiczeń podczas pisania książki. Nie uzyskasz raczej dokładnie takich samych wartości (ze względu na rozładowanie baterii, tolerancję elementów itd), ale wyniki powinny być zawsze zbliżone - i u wielu osób są 🙂 Daj znać na wcześniejsze pytanie to będziemy wiedzieli, gdzie szukać błędu. Możliwe, że wykonując jakieś ćwiczenia rozładowałeś już przypadkiem baterię i to zaniża wyniki. Zakładam, że pomiar napięcia z baterii, który podałeś zrobiłeś na "gołej" baterii. Sprawdź jakie napięcie występuje na baterii, gdy podłączysz do niej układ z rezystorami.

@Scooby witam na forum 🙂 Opór jest taki sam, ponieważ masz przed sobą dwa rezystory, które połączyłeś równolegle (za pomocą połączeń wewnątrz płytki stykowej). W związku z tym w każdym z tych przypadków prąd płynie dokładnie tą samą drogą - przez oba rezystory. Różnica to miejsce, w którym przykładasz sondy pomiarowe - przykładasz je fizycznie, gdzie indziej, ale od strony elektronicznej to jest zawsze ten sam punkt. Zastanów się jak wygląda Twój układ biorąc pod uwagę wnętrze płytki stykowej - pomocny będzie ten artykuł: https://forbot.pl/blog/jak-dziala-plytka-stykowa-zdjecia-budowa-przyklady-id21978

Podpowiedź: zastanów się jakby ten układ wyglądał bez płytki stykowej - gdybyś skręcił ze sobą wyprowadzenia obu rezystorów i spróbowałbyś w tych samych miejscach co teraz przykładać sondy miernika.

11 godzin temu, Scooby napisał:

Z kolei w sytuacji przedstawionej na poniższym zdjęciu opór wynosi już 0, jako że prąd wybiera „najkrótszą ścieżkę”. Dlaczego we wcześniejszych przypadkach prąd także nie wybierał „najkrótszej ścieżki” i przykładowo dla pomiaru ze zdjęcia 2 nie przyjął wartości 330 om?

Analogicznie - pomyśl jak wygląda połączenie wewnątrz płytki stykowej. Można powiedzieć, że teraz po prostu połączyłeś ze sobą wyprowadzenia miernika za pomocą blaszki wbudowanej w płytkę stykową. Jeśli chcesz odnieść się do kwestii wybierania "najkrótszej ścieżki" to w praktyce:

  • Na zdjęciu numer 2 miałeś dwie zbliżone do siebie rezystancje (upraszczając) - część prądu popłynęła przez jeden rezystor, a część przez drugi.
  • Na zdjęciu numer 4 masz dwie zupełnie różne rezystancje - połączenie dwóch rezystorów vs. blaszka, co w uproszczeniu można porównać do nieskończenie małej rezystancji (praktycznie 0). Tak naprawdę blaszka ma jakiś niewielki opór, więc w teorii część prądu płynie przez rezystory, a reszta przez blaszkę. Różnica w tym oporze jest tak wielka, że w praktyce wszystko płynie przez blaszkę, a prąd płynący przez rezystory jest pomijalnie mały.
Link do komentarza
Share on other sites

5 godzin temu, Treker napisał:

@otemek zacznijmy od początku - czy niezależne pomiary na jednym i drugim rezystorze pokazuję poprawne wartości i "błąd" jest tylko podczas pomiaru sumy prądu? 

Wartości z książki pokazują prawdziwe wyniki, które były uzyskane podczas wykonywania ćwiczeń podczas pisania książki. Nie uzyskasz raczej dokładnie takich samych wartości (ze względu na rozładowanie baterii, tolerancję elementów itd), ale wyniki powinny być zawsze zbliżone - i u wielu osób są 🙂 Daj znać na wcześniejsze pytanie to będziemy wiedzieli, gdzie szukać błędu. Możliwe, że wykonując jakieś ćwiczenia rozładowałeś już przypadkiem baterię i to zaniża wyniki. Zakładam, że pomiar napięcia z baterii, który podałeś zrobiłeś na "gołej" baterii. Sprawdź jakie napięcie występuje na baterii, gdy podłączysz do niej układ z rezystorami.

...

Ok, chyba już wiem chyba skąd te "połowiczne" ampery na tej płytce, otóż: Bateria której używam ma:

  1. "Goły" pomiar bezpośrednio z baterii pokazuje ˜9.5V
  2. Pomiar z baterią podłączoną do układu momentalnie pokazuje ˜4.5V - dwukrotnie spada i idąc tym tropem od razu amperaż spada o połowę, tj:
    1. przy rezystorze 10kOhm pokazuje ˜0.4mA
    2. przy 1kOhm pokazuje ˜4.5mA

Po wymianie baterii na nową wszystkie pomiary się zgadzają i są książkowe 😄 Ale nadal pozostaje dla mnie to zagadka - Jak to jest, że bateria na sucho pokazuje ˜9.5V na obu bateriach a popodpięciu ta "trefna" traci połowę napięcia a nowa trzyma stabilnie?

P.S. @Treker dzięki za podpowiedź z tym pomiarem napięcia po podpieciu - w życiu bym nie pomyślał, że niby "dobra" bateria traci tak drastycznie volty po podpięciu do układu 🙂 Myślałem, że jak bateria traci napięcie to tak na dobre...

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 24.02.2024 o 19:05, otemek napisał:

Po wymianie baterii na nową wszystkie pomiary się zgadzają i są książkowe 😄 Ale nadal pozostaje dla mnie to zagadka - Jak to jest, że bateria na sucho pokazuje ˜9.5V na obu bateriach a popodpięciu ta "trefna" traci połowę napięcia a nowa trzyma stabilnie?

Na tym etapie nauki możesz w uproszczeniu po prostu zapamiętać, że im bardziej rozładowana bateria tym ma niższą wydajność. Jeśli chcesz pobrać z baterii więcej niż jest to możliwe to zacznie spadać napięcie. Jeśli chcesz to bardziej zrozumieć to zwróć większą uwagę na informację o oporze wewnętrznym baterii w kolejnej części kursu: https://forbot.pl/blog/kurs-elektroniki-prawa-ohma-i-kirchhoffa-id3986

Link do komentarza
Share on other sites

Przy mierzeniu oporu rezystora 1k mam ustawiony multimetr na 20k a wynik - 0,96. Czy jest to ok? Bo niby pasowałoby, gdyby przesunąć przecinek. Mam trochę problem z interpretacją jednostek na wyświetlaczu. Zastanawiałem się, czy coś nie stało się samemu miernikowi, bo początkowo szalał przy pomiarze rezystora 100R. Potem po rozplątaniu kabli, które się zawinęły jeden wokół drugiego - jest ok. Ale ten zakres 20k jednak mnie trochę tu myli.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Rezystory - cały rozdział bez najmniejszych zakłóceń  😁

Zgodnie z zaleceniem na koniec rozdziału wstawiam też miejsce w którym przyswajam wiedzę z kursu 😄

Na chwilę obecną wrażenia i zadowolenie 10/10. ✔️

1709589320666.jpg

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

10 godzin temu, Kems napisał:

Na chwilę obecną wrażenia i zadowolenie 10/10. ✔️

@Kems super, miło słyszeć, że jesteś zadowolony - oby dalsze eksperymenty przebiegły równie pomyślnie. Powodzenia!

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

@Treker

Dnia 24.02.2024 o 00:28, Scooby napisał:

Z kolei w sytuacji przedstawionej na poniższym zdjęciu opór wynosi już 0, jako że prąd wybiera „najkrótszą ścieżkę”. Dlaczego we wcześniejszych przypadkach prąd także nie wybierał „najkrótszej ścieżki” i przykładowo dla pomiaru ze zdjęcia 2 nie przyjął wartości 330 om?

W tym poście

Wygląda na to, że kolega miał ustawiony omomierz na 2000. Przy 200 ta wartość już nie będzie wynosić 0. W takim ustawieniu mój wynik wyniósł 0.6. Podobny wynik uzyskuję, gdy stykam ze sobą końcówki sond. Czy można założyć, że to co Scooby robił na zdjęciu nr 4 to to samo co zetknięcie ze sobą sond?

Edytowano przez Endix
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 23.03.2024 o 21:42, Endix napisał:

Czy można założyć, że to co Scooby robił na zdjęciu nr 4 to to samo co zetknięcie ze sobą sond?

@Endix tak, to praktycznie taka sama sytuacja - tylko zamiast bezpośredniego zetknięcia sond zetknięcie następuje przez jedną z blaszek wbudowanych w płytkę stykową.

Link do komentarza
Share on other sites

Bawiąc się rezystorami 330R i 100R trafiłem na taki układ.

20240327_193126.thumb.jpg.eb01893dc101e6822c03688edf3b8a60.jpg

Rozumiem zasadę wpinania dla połączeń szeregowych i równoległych na płytce, więc wiem że to nie jest żadne z nich. To co mnie zaciekawiło to dlaczego przy pomiarze uwzględniany jest tylko rezystor 330R. Moje pytanie to czy przy pomiarze prąd zignorował rezystor 100R i popłynął po najmniejszej linii oporu czyli blaszce?

Link do komentarza
Share on other sites

Rezystor 100R nie zamyka tu żadnego obwodu, prąd płynący między sondami spotyka na swojej drodze tylko 330R. 🙃

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

12 godzin temu, Endix napisał:

Moje pytanie to czy przy pomiarze prąd zignorował rezystor 100R i popłynął po najmniejszej linii oporu czyli blaszce?

Tak właściwie to przyłożyłeś miernik tylko do jednego rezystora (330R), aby w pomiarze brany był pod uwagę drugi rezystor to czarna sonda miernika musiałaby dotknąć drugiego wyprowadzenia rezystora 100R.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam. Chciałbym żeby ktoś mi pokazał na płytce stykowej połączenie szeregowe i równoległe, ale nie w schemacie ideowym. Chodzi mi o pokazanie tego w układzie z baterią. Chodzi mi o po połączenie rezystorów.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.