Skocz do zawartości

Kurs elektroniki II - #4 - komparatory napięć


Komentator

Pomocna odpowiedź

kurs_podstaw_elektroniki_mini_4.thumb.png.f0f683f0203e263c96b601813986d2af.png

W tej części kursu zajmiemy się pozornie prostym zadaniem, jakim jest porównanie dwóch napięć. Żeby było trudniej, spróbujemy zrobić to tak, aby odpowiedź dostać w ciągu mikrosekundy! Niezbędny w tym przypadku będzie nowy układ scalony – komparator napięcia. Zajmiemy się też omówieniem pojęcia napięcia różnicowego.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Edytowano przez Gieneq
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

W takim razie można usuwać.

Działanie tego układu można tłumaczyć następująco: jeżeli dioda nie świeci, to napięcie na wyjściu jest wysokie. Przez R6 płynie prąd w stronę wejścia nieodwracającego(ok. 2*10^-6 A), przez co jeszcze bardziej podnosi się jego potencjał
Dlaczego?

Wpinam woltomierz tak jak na poniższym rysunku i mierzę napięcie w dwóch skrajnych położeniach potencjometru, a następnie usuwam opornik R6 i powtarzam pomiar. Zgodnie z tym co zostało napisane na końcu artykułu zmierzone napięcie powinno być odpowiednio wyższe i niższe w czasie pierwszego pomiaru w porównaniu z pomiarem bez opornika R6 a są dokładnie takie same.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jeżeli to Cię nie przekonuje, zmień R6 na powiedzmy 100k albo nawet 51k
Zmieniłem rezystory i efekt jest wyraźny (szeroka histereza). Już nie mam żadnych wątpliwości, dzięki za pomoc.
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Trochę jest namieszane czy mi się wydaje?

Na początku przedstawiania komparatora jest informacja, że jest stan wysoki jak napięcie dla wejścia nieodwracającego jest wyższe, a przy opisie układu różnicowego jest na odwrót i przy opisie działania układu LM311 (dioda świeci, gdy potencjał na wejściu odwracającym jest wyższy).

Link do komentarza
Share on other sites

zdradus, na wstępie przepraszam za późną odpowiedź, ale temat mi umknął. Sprawdziłem na szybko teraz sprawę i wydaje mi się, że wszystko jest dobrze. Jednak możliwe, że popełniłem błąd - jeśli nadal masz problem ze zrozumieniem układu, to opisz dokładniej Twoje rozumowanie.

Zwróć uwagę, że w przykładzie dioda świecąca (LED) jest podłączona katodą do wyjścia komparatora. W związku z tym świeci, gdy na wyjściu jest logiczne 0.

Link do komentarza
Share on other sites

Treker, dzięki! Rzeczywiście nie przyjrzałem się dokładnie tej diodzie 🙂 , czyli opis zgadza się z początkowym przedstawieniem komparatora. Jednak przy przedstawieniu prostego komparatora jest takie zdanie:

Dominuje tutaj potencjał wejścia nieodwracającego, który blokuje otworzenie się tranzystora T2. T3 również jest zatkany i przez wyjście nie płynie prąd

Czyli rozumiem z tego, że przedstawiony prosty komparator (na tych trzech tranzystorach) działa na odwrót. Należałoby chyba tam zamienić miejscami wejście nieodwracające z odwracającym tak, że nieodwracające byłoby przy T1, a odwracające przy T2.

Możliwe, że właśnie tak wyglądał jeden z pierwszych komparatorów i nie potrzebnie szukam dziury w całym, jednak to mi trochę zamotało 🙂. Jeżeli się mylę to prosiłbym o dodatkowe wyjaśnienie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.