Skocz do zawartości

Kurs elektroniki II - #4 - komparatory napięć


Komentator

Pomocna odpowiedź

zdradus, zwróć uwagę na fragment, który jest niżej.

Tranzystor podłączony tak, jak T3, czyli z wyprowadzonym kolektorem, nazywa się wyjściem typu otwarty kolektor (ang. open collector – OC). Takie wyjście posiada większość komparatorów. Na ogół, między to wyjście, a dodatni biegun zasilania włącza się rezystor, co pozwala na uzyskiwanie na wyjściu odpowiednich napięć.

Zastanów się, jakie napięcia będą na wyjściu, gdy dodamy ten rezystor. Postaram się w wolnej chwili rozbudować tę część artykułu, aby nie było tutaj dwuznaczności 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Witam wszystkich. Po pierwsze, chciałbym pogratulować Trekerowi strony, super sprawa. Masz dar. Tak trzymaj, dzięki Tobie pojąłem więcej zagadnień z elektroniki niż w szkole. Jednak mam kilka pytań w sprawie komparatorów. Na początku artykuły wyjaśniasz jego działanie, czyli kiedy pojawia się stan wysoki, a kiedy niski. Jednak w Twoich doświadczeniach nie umiem czegoś zrozumieć... Przyjmijmy układ bez histerezy, kiedy zwiększasz rezystancję potencjometru do góry, wówczas napięcie wyjściowe dzielnika na wejściu nieodwracalnym komparatora zwiększa się do momentu, gdy będzie przewyższało napięcie na wejściu odwracającym. Wówczas wg. tego co napisałeś na samym początku, na wyjściu komparatora powinien pojawić się stan wysoki czyli ok 6V. Czyli dioda nie powinna świecić, a jednak jest zupełnie inaczej.

Link do komentarza
Share on other sites

LeOn_85, dzięki za miłe słowa, podkreślam jednak, że autorem kursu jest Futrzaczek, ja tylko redaguje, robię zdjęcia/filmy i odpisuje od siebie niektóre sprawy 🙂

Wszystko się zgadza, jest tak jak mówisz - spójrz jednak, jak podłączona jest dioda do wyjścia komparatora. W takim połączeniu dioda świeci, gdy na wyjściu jest stan niski (0V).

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Z tym się zgodzę, w układzie jest idealnie... Jednak jakby rozpatrywać układ tylko do komparatora to dla laików może to być to niezrozumiałe 🙂 możesz mi również wytłumaczyć schemat wewnętrzny komparatora?? Niezbyt rozumiem czemu gdy U+

[ Dodano: 10-05-2016, 19:07 ]

AAA, jeszcze jedno, może zrobisz artykuł o falownikach?? 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

LeOn_85, kluczowy fragment:

Takie wyjście posiada większość komparatorów. Na ogół, między to wyjście, a dodatni biegun zasilania włącza się rezystor, co pozwala na uzyskiwanie na wyjściu odpowiednich napięć.

Najlepiej sprawdzić, to samemu. Nie mam pod ręką teraz elementów, stąd gif z animacją. Zbudowałem komparator i dodałem wspomniany rezystor. Mierzę napięcie na wyjściu (względem masy). Kliknij w poniższą grafikę i zobacz, jakie są wyniki 🙂

animacja.gif

Link do komentarza
Share on other sites

Witam. Jestem tu nowy i troszku nie rozumię tego:

"Jeżeli napięcie na bazie T1 jest niższe niż na bazie T2, to ten pierwszy otwiera się, a drugi zatyka. Wynika to z własności tranzystora PNP: do jego otwarcia potrzebny jest potencjał bazy niższy niż emitera, w przeciwieństwie do tranzystorów typu NPN. Baza T1 ściągnie potencjał emiterów niżej niż baza T2, przez co T2 zatka się. Cały prąd z rezystora popłynie przez kolektor T1"

Czy nie powinno być odwrotnie?

Drugie. Napięcia mierzone są między Bazą i GND.

Proszę o odpowiedź zwłaszcza na to pierwsze pytanie.

Link do komentarza
Share on other sites

Treker, troszku się zakręciłem.

Jeżeli schemat z rysunku Prosty komparator – droga prądu w pierwszej sytuacji. można potraktować jako wewnętrzny schemat komparatora to na wejściu "+" ma on większe napięcie niż na wejściu "-" wtedy ten koparator powinienie mieć na wyjśiu napięcie 6V? Natomiast jesli prąd popłynie przez tranzystor T1 do masy to czy załe napięcie się nie odłoży tylko na R1.

Proszę o wyrozumiałość...kurs czytam od piątku 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.