Skocz do zawartości
Komentator

Kurs elektroniki II - #7 - scalony odbiornik podczerwieni

Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Do tej pory diody świecące (LED) traktowaliśmy jako elementy sygnalizacyjne. Były one prostą formą komunikacji z otoczeniem.Należy jednak pamiętać, że za pomocą światła możemy przenosić skomplikowane informacje na odległość. W tym zadaniu najlepiej sprawdza się niewidoczna dla człowieka podczerwień, której poświęcona została ta część kursu elektroniki.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

wn2001, faktycznie - wielkie dzięki za uwagę. Poprawione!

Wkradł się chyba błąd w opisie - wysterowanie przekażnika prądem 5mA raczej jest niemożliwe. Pozdrawiam

mroyec, w artykule jest napisane:

Zatem bezpośrednie sterowanie np. przekaźnikiem nie jest niemożliwe.

Chyba, że mówisz o innym fragmencie 🙂?

Nie rozumiem chyba, skoro coś nie jest niemożliwe to oznacza to ze jest możliwe, a wysterowanie przekażnika tak małym prądem raczej jest niemożliwe,,czy jak?

mroyec, no tak racja - tak to jest jak się szybko czyta, o jedno "nie" za dużo. Oczywiście poprawię i przepraszam za zamieszanie 🙂

Nie żebym się czepiał..chodziło mi o to że ktoś może się tym sugerować, ogólnie to odwalasz kawał dobrej roboty.. PS. Nie potrafię tak wkleić czyjegoś tekstu z podświetleniem żeby było wiadomo o co komon , przepraszam za zamieszanie. Pozdrawiam

Cześć. Mam takie pytanie: zrobiłem układ zgodnie ze zdjęciem i schematem a i tak nie działa mi tak jak na filmie. Próbowałem wszystkich możliwości ale dalej jest coś nie tak, tzn u mnie dioda nie reaguje na pilot tylko cały czas świeci albo po podłączeniu zasilania mrugnie i w ogóle nie świeci. Jestem początkujący po pierwszym kursie elektroniki. Stąd moje pytanie co zrobiłem nie tak? Czy może być przyczyną to że użyłem innego odbiornika (używam TSOP4836) lub mniejszego napięcia(4,5 V) ale bez diody zmniejszającej napięcie ? Z góry dzięki :->

patrykgie5, no to zgodnie ze zdjęciem i schematem, czy jednak z innymi elementami? W przypadku większości problemów z kursami, gdy ktoś deklaruje zbudowanie identycznego układu okazuje się jednak, że zrobił go inaczej 😉

Hej !

Mam pytanie co do istoty wpięcia tego rezystora 10k. Piszesz tam, ze wpinamy go aby zapewnić stały przepływ prądu przez diodę - chodzi tylko o to, żeby "sztucznie" znaleźć się w danym punkcie przewodzenia diody na charakterystyce prądowo-napięciowej? Czyli aby zmiany poboru prądu wiązały się z niewielką zmianą napięcia odkładanego na diodzie? Jeżeli tak, to po co robimy taki zabieg, skoro maksymalny prąd na wyjściu odbiornika to zaledwie 5mA i spokojnie mieścimy się w "widełkach" zasilania odbiornika ?

Układ bez tego rezystora zdawał się pracować identycznie

Dołączam link z charakterystyką prądowo-napięciową z 1 części kursu, gdzie tematem były diody

https://www.forbot.pl/forum/upload_img/obrazki/IMG_58aafc344beb15302.png

Z góry dzięki za odp ! 🙂

woitaseczq, witam na forum 🙂 Poniżej umieszczam odpowiedź na Twoje pytanie (bezpośrednio od autora kursu):

Nie mamy zagwarantowanego minimalnego poboru prądu przez odbiornik TSOP. Mogłoby nastąpić takie zdarzenie, że przy świeżych bateriach oraz minimalnym poborze, napięcie na zaciskach TSOPa byłoby przekroczone (max 5,5V), co mogłoby doprowadzić do niestabilnej pracy. Dlatego lepiej jest wymusić jakiś prąd płynący przez diodę, aby mieć pewność, że spadek napięcia na niej jest dostatecznie wysoki. Dalszy wzrost poboru prądu nie spowoduje drastycznego spadku napięcia.

Cześć,

Mam problem ze złożeniem schematu. Z niewiadomych dla mnie przyczyn, rezystor 100 ohm totalnie się grzeje, zaś układ nie działa.

Będę wdzięczny za porady w odnalezieniu błędu.

Kozi, grzeje się, ponieważ układ jest źle złożony. Jeśli dobrze widzę, to w Twoim wypadku cały układ zasilany jest właśnie przez ten rezystor. Zerknij jeszcze raz na schemacie jak to powinno wyglądać. Zobacz np. na rezystor 1k, przez który płynie prąd do diody świecącej. Zerknij na swój układ i na schemat - coś tam nie gra 🙂 Najlepiej będzie chyba złożyć całość raz jeszcze na spokojnie 🙂

• Lubię! 1

Najlepsze było jak oprócz diody podłączyłem buzzer i każdy pilot dawał trochę inną wysokość dźwięku. Dzieciaki wzięły 4 piloty i naciskały wszystkie razem. Odgłos jak nad stawem pełnym żab:-)).

• Lubię! 1