Skocz do zawartości

Kurs elektroniki II - #7 - scalony odbiornik podczerwieni


Pomocna odpowiedź

Mam pytanie do tego fragmentu:

Cytat

Parametry przykładowej diody IR mogą wyglądać np. tak:

  • długość emitowanej fali: 940 nm,
  • maksymalna moc ciągła: 100 mW,
  • maksymalny prąd ciągły: 20 mA,
  • napięcie przewodzenia: 1,6 V,
  • kąt świecenia: 20°,
  • rozmiar obudowy: 5 mm.

Bazując na informacji z artykułu opisującego, czym jest moc, możemy szybko obliczyć, że podłączenie diody do stałego źródła zasilania pozwoli na przepuszczenie przez nią prądu nie większego niż:

Imax = Pmax / Uf  = 100 mW / 1,6 V = 62,5 mA

Imax jest obliczony dla stałego napięcia więc jest stałym prądem. W takim razie jeżeli na podstawie mocy możemy uzyskać aż 62,5 mA to czemu producent określa maksymalny prąd ciągły jako 20 mA?

Link do komentarza
Share on other sites

@Dominikzz przepraszam za późną odpowiedź - nie masz zarejestrowanego zestawu do tego kursu, nie dostałem powiadomienia i mi umknęło. Dopiero natrafiłem na to teraz. Pewnie temat już nieaktualny, ale dla formalności odpisuję 🙂 

Masz rację, że to może być mało intuicyjne, dlatego dopisaliśmy tam przed chwilą jeszcze jeden akapit. Cytując: "Są to jednak wartości teoretyczne, ponieważ 100 mW w tym przypadku oznacza maksymalną moc, jaka mogłaby wydzielać się na tej diodzie (biorąc pod uwagę np. wytrzymałość nóżek, struktury diody i jej połączeń). Nie musi to pokrywać się z pozostałymi parametrami maksymalnymi diody. Zawsze należy wnikliwie przestudiować notę katalogową danego elementu".

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Cześć!

Mój pierwszy wpis na forum więc na wstępie podziękowania dla twórców kursu. Bawię się znakomicie ucząc się elektroniki z waszych zestawów :).

Przechodząc do problemu:

Zmontowałem ten pierwszy najprostszy układ do przetestowania samego działania diody IR aparatem z telefonu, sprawdziłem wielokrotnie polaryzację diody, itp, nawet testowałem różne rezystory (trzymając się max limitu prądu 20mA) ale nie byłem w stanie zaobserwować świecenia przez aparat w telefonie. Sprawdzałem różne kable i różne miejsca na płytce stykowej, podpiąłem równolegle zwykłą diodę i świeciła, więc prąd przez układ płynął poprawnie. Pilot obserwowany tym samym aparatem świeci, więc nie jest to też kwestia filtra na aparacie. Oprócz tego próbowałem przetestować diodę IR multimetrem tak jak pokazywaliście to na początku pierwszego kursu elektroniki, ale również nie świeciła.
Zakładam, że to oznacza, że jest spalona prawda? Zdarza się, że są spalone/uszkodzone od nowości? Pytam bo nie przypominam sobie, żebym ją niepoprawnie gdzieś podpiął czy coś, żeby samemu ją uszkodzić.
Diody, które według opisu zestawu dokładacie w pakiecie są już niedostępne w waszym sklepie. Jaką powinienem kupić w zastępstwie za tamtą uszkodzoną? Jakakolwiek 940/950nm będzie działała poprawnie?

Link do komentarza
Share on other sites

@okuligowski witam na forum 🙂 Miło słyszeć, że kurs Ci się spodobał!

A czy jak masz podłączoną diodę przez rezystor do zasilania to układ pobiera prąd? Jest szansa, że Twój telefon ma filtry IR, który wycina tylko wybrane długości fali. Oczywiście może się zdarzyć, że nowy element jest uszkodzony, ale to raczej mało prawdopodobne. Zrób pomiary samego prądu, jaki pobiera dioda zasilana przez rezystor - zobaczymy co to może być 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

44 minuty temu, Treker napisał:

@okuligowski witam na forum 🙂 Miło słyszeć, że kurs Ci się spodobał!

A czy jak masz podłączoną diodę przez rezystor do zasilania to układ pobiera prąd? Jest szansa, że Twój telefon ma filtry IR, który wycina tylko wybrane długości fali. Oczywiście może się zdarzyć, że nowy element jest uszkodzony, ale to raczej mało prawdopodobne. Zrób pomiary samego prądu, jaki pobiera dioda zasilana przez rezystor - zobaczymy co to może być 🙂

😮 Dla rezystora 1k płynie 5mA. Czy to oznacza, że jednak dioda działa poprawnie, a pilot się akurat nie odfiltrował bo ma inną częstotliwość niż ta dioda?

Link do komentarza
Share on other sites

Ten odbiornik podczerwieni na tyle mi się spodobał że postanowiłem go zlutować na stałe. Po kursie lutowanie idzie mi to w miarę sprawnie, ale przydałaby się jeszcze kolejna seria lekcji lutowania na płytkach prototypowych, bo trochę musiałem pokombinować żeby to ogarnąć i w miarę "estetycznie" jak na pierwszy raz połączyć. Ale zabawa przednia 🙂 poniżej mój pierwszy układ na takiej płytce.

 

20210228_141742.jpg

20210228_141732.jpg

Edytowano przez Damian81
Link do komentarza
Share on other sites

Hej,

ja mam takie pytanko. Załóżmy, że dysponuję diodą TSAL6400 i tranzystorem 2n3904. Chciałbym nadawać sygnał z Arduino z maksymalną możliwą mocą. Czy te obliczenia będą poprawne? 0.2A to według dokumentacji maksymalny prąd w piku i słyszałem, że w logice cyfrowej prąd bazy powinien być 15 razy mniejszy od prądu kolektora.

Rezystor kolektora = (5V - 1.6V) / 0.2A ~ 17 Ohm

Rezystor bazy = (5V - 0.65V) / (0.2A / 15) ~ 335 Ohm

Edytowano przez ghost1313
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.