Skocz do zawartości
Komentator

Kurs elektroniki II - #7 - scalony odbiornik podczerwieni

Pomocna odpowiedź

Dzięki za moje pierwsze piwko 😅 .

Wracając do układu, rozumiem, że każdy pilot działał z inną częstotliwością, inna częstotliwość powodowała inną wartość prądu na zasilaniu buzzera i tym samym inną wysokość dzwięku. Dobrze kombinuję?

SOYER, różnice w częstotliwości raczej nie są duże, bo nasz TSOP reaguje tylko na sygnał zbliżony do 36kHz. Gdyby piloty działały w zupełnie innym standardzie, to układ nie reagowałby na nie. Różnica w dźwiękach wynika zapewne z delikatnych rozbieżności częstotliwości, innemu kodowaniu sygnałów (każdy producent może robić to inaczej), dodatkowo różne klawisze mają przypisane różne kody. Więcej na ten temat znajdziesz w poniższych artykułach:

Różne zastosowania podczerwieni – przegląd rozwiązań

Jak przystosować domowego pilota do własnych celów?

Właśnie te 36kHZ też mnie zaciekawiło, więc dlaczego odbierając naszym układem sygnał z pilota dioda miga (widzialnie)? Czy każde widzialne mignięcie to powtórzenie całego konkretnego sygnału z przycisku pilota i każde to widzialne mignięcie składa się z "niewidzialnych" mignięć (o częstotliwości 36kHz)?

Sorry za moje pytania w kolorze soczystej zieleni 😉

Te widoczne mignięcia to transmisja kolejnych kodów - jest co ok 100ms, więc można zaobserwować prawie gołym okiem. W internecie jest sporo informacji o kodowaniu RC-5 bardzo popularnym w przypadku pilotów, przykładowy opis: http://elportal.pl/pdf/k01/09_08.pdf

• Lubię! 1

Nie rozumiem sposobu podłączenia diody Led 1 dlaczego ona jest w tym miejscu? Co w takim razie jest na wyjściu TSOP31236 że ona jest tak podłączona? Proszę kogoś o uświadomienie mnie.

totek-23 układ ten działa jak tester pilota do TV. Do odbiornika jest podłączone zasilanie więc on odbiera sygnały w podczerwieni wysyłane przez pilota, a następnie sam ten sygnał, już w postaci prądu elektrycznego wysyła dalej, w tym przypadku sygnał idzie przez diodę. Więc dioda miga....

Witam,
Koledzy proszę o pomoc. Dioda świeci mi się cały czas a układ złożyłem zgodnie z rysunkiem i zdjęciem. Wstyd mi a nie wiem czy już jestem śpiący i czegoś nie widzę czy jak...

[ Dodano: 09-12-2017, 22:03 ]

Nie wiemy jaki masz odbiornik. Różne typy mają różne wyprowadzenia. Za czego to zasilasz?

SOYER:

"Gdyby diodę zamienić na diodę świecącą w podczerwieni to cały układ mógłby działać jak "przedłużacz" sygnału pilota TV."

Nieprawda, na wyjściu odbiornika IR sygnał jest zdemodulowany i nie ma tam śladu nośnej 36kHz. Nie możesz go wysłać dalej w tej formie, musiałbyś użyć generatora. Nie pisz rzeczy których jedynie się domyślasz, szczególnie w wątkach kursów dla początkujących, bo wprowadzasz niepotrzebne zamieszanie.

Faktycznie zapomniałem o 36kHz...

No przecież masz tam odbiornik podczerwieni. Produkowanych jest wiele typów tych elementów. Mimo że każdy ma trzy nóżki, różne typy mają różnie wyprowadzone sygnały. Jeden może mieć kolejność "Vcc, wyjście, GND" a inny "wyjście, GND, Vcc" lub jeszcze inaczej. Jeśli źle podłączysz możesz albo zniszczyć odbiornik albo tylko nie będzie on działać. Więc jak nazywa się ten Twój? Bez tego nie wiemy czy jest dobrze podłączony więc jak mamy pomóc?

ciemny, witam na forum 🙂 Zakładam, że masz odpowiedni odbiornik (z zestawu), wiec... coś jednak masz chyba złożone odwrotnie. Zawróć uwagę na opis odbiornika z kursu: "Patrząc od przodu, po lewej pierwsza jest masa, środkowa nóżka to dodatnie zasilanie, a skrajne prawe wyprowadzenie to wyjście naszego odbiornika". U Ciebie dioda podłączona jest do nóżki środkowej, a powinna być do skrajnej. Podłączyłeś układ zapewne tak jak jest to na schemacie (tam środkowa to wyjście). Pamiętaj jednak, że schemat to jedynie symboliczne przedstawienie całego obwodu. To jak dokładnie rozmieszczone są wyprowadzenia trzeba sprawdzić w nocie katalogowej, co było wspomniane w kursie:

• Lubię! 1

Dzięki Panowie. Zaraz się za to zabieram i dam znać czy się udało. Zmęczony byłem i może faktycznie patrzałem na rysunek a nie na dane z noty katalogowej. Tak, pracuje na zestawie z kursu. Ogólnie jestem mega zachwycony waszą stroną. Od zawsze chciałem zająć się mechatroniką no ale los chciał że zostałem księgowym 😉 Zawsze mówiłem że nic straconego i teraz działam. Świat idzie strasznie do przodu jeśli chodzi o SI i robotykę co mnie zachwyca i nie zdziwił bym się jak za 30 lat obudzę się idąc ulicą obok robotów... Tak trzymać ze stronką i nie mogę się doczekać jak skończę drugi poziom i lecę z Arduino 😃 Nie raz jeszcze będę wam zawracał głowę.

Pozdrawiam.

[ Dodano: 10-12-2017, 21:30 ]

Dzięki Panowie dobra lekcja dla mnie. Nota katalogowa to podstawa. Wszystko działa jak należy 🙂 Działam dalej

ciemny, super, miło słyszeć, że kursy się przydają! Powodzenia w dalszej nauce 🙂

Witam, mam problem, dioda cały czas świeci a ja nie wiem czemu, próbowałem różnych rozwiązań ale nic nie zdołałem, proszę o pomoc.