Skocz do zawartości

Kurs elektroniki II - #7 - scalony odbiornik podczerwieni


Pomocna odpowiedź

Nie wiemy jaki masz odbiornik. Różne typy mają różne wyprowadzenia. Za czego to zasilasz?

SOYER:

"Gdyby diodę zamienić na diodę świecącą w podczerwieni to cały układ mógłby działać jak "przedłużacz" sygnału pilota TV."

Nieprawda, na wyjściu odbiornika IR sygnał jest zdemodulowany i nie ma tam śladu nośnej 36kHz. Nie możesz go wysłać dalej w tej formie, musiałbyś użyć generatora. Nie pisz rzeczy których jedynie się domyślasz, szczególnie w wątkach kursów dla początkujących, bo wprowadzasz niepotrzebne zamieszanie.

Link do komentarza
Share on other sites

No przecież masz tam odbiornik podczerwieni. Produkowanych jest wiele typów tych elementów. Mimo że każdy ma trzy nóżki, różne typy mają różnie wyprowadzone sygnały. Jeden może mieć kolejność "Vcc, wyjście, GND" a inny "wyjście, GND, Vcc" lub jeszcze inaczej. Jeśli źle podłączysz możesz albo zniszczyć odbiornik albo tylko nie będzie on działać. Więc jak nazywa się ten Twój? Bez tego nie wiemy czy jest dobrze podłączony więc jak mamy pomóc?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

ciemny, witam na forum 🙂 Zakładam, że masz odpowiedni odbiornik (z zestawu), wiec... coś jednak masz chyba złożone odwrotnie. Zawróć uwagę na opis odbiornika z kursu: "Patrząc od przodu, po lewej pierwsza jest masa, środkowa nóżka to dodatnie zasilanie, a skrajne prawe wyprowadzenie to wyjście naszego odbiornika". U Ciebie dioda podłączona jest do nóżki środkowej, a powinna być do skrajnej. Podłączyłeś układ zapewne tak jak jest to na schemacie (tam środkowa to wyjście). Pamiętaj jednak, że schemat to jedynie symboliczne przedstawienie całego obwodu. To jak dokładnie rozmieszczone są wyprowadzenia trzeba sprawdzić w nocie katalogowej, co było wspomniane w kursie:

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki Panowie. Zaraz się za to zabieram i dam znać czy się udało. Zmęczony byłem i może faktycznie patrzałem na rysunek a nie na dane z noty katalogowej. Tak, pracuje na zestawie z kursu. Ogólnie jestem mega zachwycony waszą stroną. Od zawsze chciałem zająć się mechatroniką no ale los chciał że zostałem księgowym 😉 Zawsze mówiłem że nic straconego i teraz działam. Świat idzie strasznie do przodu jeśli chodzi o SI i robotykę co mnie zachwyca i nie zdziwił bym się jak za 30 lat obudzę się idąc ulicą obok robotów... Tak trzymać ze stronką i nie mogę się doczekać jak skończę drugi poziom i lecę z Arduino 😃 Nie raz jeszcze będę wam zawracał głowę.

Pozdrawiam.

[ Dodano: 10-12-2017, 21:30 ]

Dzięki Panowie dobra lekcja dla mnie. Nota katalogowa to podstawa. Wszystko działa jak należy 🙂 Działam dalej

Link do komentarza
Share on other sites

Nie masz podłączonego zasilania na odwrót? Lewa nóżka (na zdjęciu) to GND, a patrząc po sposobie podłączenia kondensatora elektrolitycznego masz tam + zasilania.

Link do komentarza
Share on other sites

Racja.

Jeżeli wszystkie połączenia i zasilanie są ok, a w pobliżu nie ma nadajnika odpowiedniego sygnału (może monitor zakłóca pracę układu?), to jedynym wyjaśnieniem pozostaje uszkodzenie układu.

Masz inny układ, żeby przetestować działanie?

Link do komentarza
Share on other sites

Mam nadzieje że się nix nie zepsuło, co mogło by hszkodzić taki układ?

Najczęściej odwrotne podłączenie zasilania lub przekroczenie dopuszczalnego napięcia zasilania.

Link do komentarza
Share on other sites

CyanFox, zacznijmy od tego czy masz odpowiedni odbiornik - korzystasz z naszych zestawów, czy sam kompletowałeś elementy? Pytam, ponieważ nie widzę, abyś miał zarejestrowany zestaw do tego kursu. Źle dobrany odbiornik to pierwszy możliwy powód Twojego problemu 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.