Skocz do zawartości

Kurs lutowania - #3 - pierwszy raz z lutownicą, częste błędy


Pomocna odpowiedź

1 godzinę temu, moriraaca napisał:

A jak sie ma sprawa z tym mosieznym drucikiem ktory non stop sie widuje wszedzie, jak na zdjeciu nizej?

@moriraaca to wygodne i bezpieczne rozwiązanie. Ostrzeżenia przed ostrymi narzędziami dotyczą raczej noży lub np. papierów ściernych. A jeśli chodzi o Twoje pierwszy luty to spróbuj podkręcić trochę temperaturę i/lub podgrzewać dłużej pola lutownicze.

 

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dzieki za odpowiedz! Jesli chodzi o luty, ciekawe bo wiekszosc z nich jest zrobiona miedzy 300 a 320C, wiec zdawaloby sie ze az nadto. Moze rzeczywiscie zbyt krotko podgrzewane pola. Poczekam na lekcje ktora uczy uzywac pompki, odpompuje wszystko i sprobuje jeszcze raz 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@moriraaca nie ma co przywiązywać się aż tak bardzo do "cyferek" wskazujących temperaturę. Oczywiście muszą być punktem wyjściowym, ale jeśli lutowanie nie idzie to można podnosić temperaturę. Trzeba też pamiętać, że lutownica lutownicy nierówna - nie każda będzie mierzyła poprawnie swoją temperaturę.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@BlackWraith67 super, wygląda bardzo dobrze 🙂 Ewentualnie minimalnie mniej cyny, ale w tym ćwiczeniu nie ma to większego znaczenia - będzie to ważniejsze przy kolejnych przykładach, gdy będziesz lutował konkretne elementy. Wtedy na pewno sam szybko zauważysz, czy są problemy z nadmiarem cyny. Powodzenia!

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć. Moje pierwsze dzieło w lutowaniu ! Eksperymentowałem z temperaturą i czasem kontaktu grota z lutowanym polem (padem). Dobry efekt daje przytrzymanie grota po skończeniu dodawania cyny na około 2 sekundy. Wtedy cyna lepiej rozpływa się po powierzchni pada (pola lutowanego).

IMG_20230315_140324.jpg

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Trochę widzę "sprzeczność" jeśli chodzi o to 'cynowanie grotu'.

Bo z jednej strony zawsze słyszę "nie dajemy cyny na grot, a potem skapujemy tę cynę na elementy łączone", a tu przy tym 'cynowaniu' to przecież jest otulenie grotu cyną? I co, potem gdy lutujemy elementy, ta cyna się nie roztapia i nie "ścieka" na elementy łączone?

I jeszcze brakuje mi takich konkretów jak np. przy treningu 😉 gdzie podaje się ile powtórzeń, ile serii, ile razy w tygodniu itd. :)

Tak tutaj brakuje mi konkretów np. jak często "cynujemy"? W jakich momentach? Po czym stwierdzamy, że trzeba znowu 'cynować' grot?

Link do komentarza
Share on other sites

Cynowanie grotu lutownicy to proces, który ma na celu ochronę grotu przed jego zniszczeniem oraz poprawienie przenoszenia ciepła. Grot cynuje się, aby ułatwić proces lutowania, ponieważ czysta cyna na grocie umożliwia lepsze przewodzenie ciepła do elementów, które są lutowane. Co do częstotliwości cynowania grotu:

  • Cynuj grot przy pierwszym użyciu. Gdy grot jest nowy, należy go oczyścić i pokryć cienką warstwą cyny.
  • Cynuj grot podczas pracy, gdy to konieczne. Jeśli zauważysz, że grot zaczyna tracić swoją srebrzystą powłokę, oznacza to, że potrzebuje ponownego cynowania. Jeśli grot zaczyna wyglądać matowo lub pokrywa się czarnym nalotem, to znak, że potrzebuje czyszczenia i cynowania. Problemy z przewodzeniem ciepła: Jeśli zauważysz, że ciepło nie jest efektywnie przenoszone na lutowane elementy, to może być to spowodowane brakiem odpowiedniej warstwy cyny na grocie.
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

1704999791393.thumb.jpg.75510804ce2ec00b5cdca2463bc581a1.jpg1705000127863.thumb.jpg.4d62d4e9ee3694d049d651d2626c16dd.jpgWitam .Zrobiłem pierwsze lutowanie.Przy tych wyższych środkowych padach musiałem podkręcić lutownicę do 350 bo grot kleił się do lutu i padów

Edytowano przez Piotr66
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Mam nadzieję, że jak na pierwszy raz w miarę ok, teraz tylko widzę, że na padach "średnich" po lewej trochę za dużo a po praej trochę za mało cyny, ale następnym razem po prostu bym dał mniej/więcej 😊 i oczywiście jak na początek to kurs super, coś się tam lutowało na studiach ale jakość była nie ważna, gdyż chodziło głównie o zlutowanie układu i późniejsze pomiary, poznanie zasady działania układów. A tutaj świetne wprowadzenie, to już mój 3-ci kurs z Forbotem obok elektroniki i techniki cyfrowej, tworzenie takich materiałów ma ogromną wartość i oby tak dalej, polecam kursy komu mogę 😊

20240205_130022.jpg

Edytowano przez namasie
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

@namasie wygląda to dobrze i sam już widzisz, gdzie jest za dużo, a gdzie za mało cyny - to dobry znak 🙂

22 godziny temu, namasie napisał:

A tutaj świetne wprowadzenie, to już mój 3-ci kurs z Forbotem obok elektroniki i techniki cyfrowej, tworzenie takich materiałów ma ogromną wartość i oby tak dalej, polecam kursy komu mogę 😊

Miło słyszeć, dziękuję!

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.