Skocz do zawartości

Kurs lutowania - #3 - pierwszy raz z lutownicą, częste błędy


Pomocna odpowiedź

@omarsalloum witam na forum 🙂

13 godzin temu, omarsalloum napisał:

Generalnie już mam za sobą kurs podstaw elektroniki I oraz II, STM'ki też były.

Sporo tych kursów, tak trzymaj 💪

Dziękujemy za miły komentarz, przyda się w poniedziałkowy poranek 🙂 Płytka porządnie zlutowana, tylko nie zapomnij o golpinach - elementy THT choć łatwe do przymocowania do PCB to żeby były ładnie przylutowane trzeba poćwiczyć.

Link do komentarza
Share on other sites

29 minut temu, modok340 napisał:

A oprócz tego, to chciałem zapytać czy podczas pracy z lutownicą trzeba zachować odpowiednie zasady BHP typu zapewnienie odpowiedniej wentylacji czy coś podobnego?

[Sarkazm] Nie, wcale... Mozesz dotknac grota podczas pracy lutownicy, przeciez to taka mala temperatura [/Sarkazm]

A tak na serio - BHP w warunkach hobbystycznych dziala w inny sposob - ustawiasz tak, by bylo bezpiecznie. Dzisiaj mieszalem kwas solny (stezony) z woda, gdybym robil to w pomieszczeniu to bym sie udusil... Tak wiec... Srodki ostroznosci dobierasz tak, by samemu czuc sie bezpiecznie. Osobiscie mam wentylacje do lutowania, ale czasami nie chce mi sie siegac do wlacznika (kawalek jest), wiec lutuje na szybko bez niej (strasznie szumi i skupic sie nie mozna).

Link do komentarza
Share on other sites

Jak ktoś lubi oddychanie izopropanolem to wentylacja jest nawet niewskazana - ja tam wolę tlen 🙂

A przestrzeganie zasad jest zawsze ważne - nawet głupią miniwiertarką można sobie gustowną dziurkę w palcu zrobić. 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Pierwsze koty za płoty, jakoś poszło, płytka bez poprawek prosto po lutownicy. Dysponowałem cyną 1mm, jak na pierwszy raz to trochę za dużo, próbowałem też pożyczoną od sąsiada 0,56mm z dodatkiem miedzi (te matowe luty), ale faktycznie nie ma sensu się pałować, z dodatkiem ołowiu idzie znacznie lepiej. I oczywiście pierwsza randka ze stacją lutowniczą + zabawa z wypróbowaniem grotów zabiera trochę czasu ale podoba mi się ta zabawa. Kurs jest świetny, na pewno będę go polecał zainteresowanym znajomym. 

lutowanie.jpg

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Wortan większość wygląda bardzo dobrze 🙂 Widać, że trochę trudniej szło z polami, które ciężej rozgrzać, ale taka specyfika tego przykładu - grunt, abyś w przyszłości wiedział, że różne miejsca na płytce mogą wymagać trochę dłuższego rozgrzewania. Powodzenia przy dalszych eksperymentach 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

To teraz ja, ale najpierw trochę wstępu.

Skusiłem się kiedyś na kurs elektroniki. Przerobiłem cały I i prawie cały II. Prawie, bo przy moich potrzebach i braku wielu okazji do praktycznego wykorzystania, kilka odcinków (na razie?) odłożyłem. W związku z tym, że mam kilka pomysłów, gdzie coś czasem trzeba przylutować, stwierdziłem, że trzeba się nauczyć. Nigdy nic nie lutowałem, więc to debiut. Prosta lutownica kolbowa 60W. Efekt na zdjęciu.

Górny rządek był pierwszy - widać. Za mało cyny w wielu miejscach. Czego efektem są takie ciemniejsze obwódki na płytce (np. na górze 4. od lewej pola w tym rzędzie)? W rzędach dolnych chyba lepiej. Dolne środkowe... no faktycznie trzeba było bardziej nagrzać. Górne środkowe już chyba znośnie.

1662456726941.jpg

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

IMG_20220914_120907.thumb.jpg.7a0ed005f7309ff451d4224e973420a9.jpg

Dużo błędów w 3 etapie. Kilka odrobinę za mało lutu. W drugim etapie skoro odrobinę za wysoko, a za mało na brzegach. Pierwszy raz coś. Jak na kompletnie pierwszy raz to i tak nieźle, z początku nawet ręka się trzęsła. 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.