Skocz do zawartości

[Linefollower] [Worklog] lf-4 (Maxim37) - worklog


Pomocna odpowiedź

Mechano, Sterownik budowany od zera to jedno z założeń 😉

wziąć taki gotowy modelarski ESC, doskrobać mu enkoder czy halle i czujniki prądu

Myślałem nad czymś takim. Ale to jest proszenie się o problemy, musiałbym dolutować całkiem sporo kabelków do pinów mikrokontrolera. A te tranzystorki są malutkie (i mogą być bo mają śmiesznie małe Rdson).

na elementach dyskretnych

No nie jest tak źle. Samo sterowanie będzie zaimplementowane w FPGA, do tego driver, 6 tranzystorów, 2 malutkie hallowe czujniki prądu, ADC i enkoder.

Bibliotece się przyjrzę, dzięki.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Chumanista, tak z ciekawości, w czym gp2s60 jest lepszy od KTIRa? Ja patrząc w dokumentację tego pierwszego widzę jego ogromną wadę (według mnie). Chodzi o optymalną dla niego odległość od podłoża, która dla gp2s60 wynosi zaledwie 0,7mm, a jak patrzę na wykres (Fig.10) to wydaje mi się że przy odległościach powyżej 2mm ten czujnik się już nie nadaje do lfra. Ten sam parametr dla KTIRa jest o prawie 15% lepszy dla 2mm. Chyba, że patrzysz na czas narastania zbocz, czy inny parametr, którego nie porównywałem.

Link do komentarza
Share on other sites

Sabre, Właśnie czas narastania jeśli dobrze pamiętam. Posprawdzam jeszcze i zrobię testy w praktyce. Pamiętam że coś był lepsze, musiałbym sprawdzić notatki. A co myślisz o reszcie?

EDIT: OK. Wczytałem się w datasheety i już wiem w czym rzecz. Patrzałem na liniowość stanu na krawędzi białego i czarnego mam wrażenie co miało sens w poprzedniej wersji. Zmienię chyba na SFH 9206.

Link do komentarza
Share on other sites

Chumanista, przejrzałem pobieżnie dokumentacje pozostałych czujników, dla mnie w KTIRach najważniejsza rzecz to powtarzalność parametrów poszczególnych egzemplarzy dająca rozbieżności poniżej 1%. Ja odczyty z czujników wrzucam do ADC i nie traktuję jako 0 i 1 jak przy komparatorach i nie jestem przekonany czy czas narastania zboczy mają w naszym przypadku aż takie znaczenie.

Jedyne co na co możesz zwrócić uwagę to umiejscowienie diody i fototranzystora w obudowie czujnika. Każdy ma to dość dziwnie rozmieszone, niesymetrycznie, co ma spory wpływ na ilość padającego odbitego światła przy różnych odległościach od powierzchni i różnym ułożeniu w stosunku do linii względem płytki czujników. Chociaż z drugiej strony Kingbright w ogóle nie podaje umiejscowienia fototranzystora w obudowie.

Link do komentarza
Share on other sites

Sabre, Ponieważ chcę odczytywać 3 zestawy 2000 razy na sekundę suma czasów musi być poniżej 166us a to pomijając czas na pomiar i jakiekolwiek obliczenia. Może faktycznie KTIRY to dobra opcja...

Wrzuciłem już wyjaśnienie do postu powyżej.

A chodziło mi o resztę robota 😉

Myślałem nad ADC ale 8 kanałowe z sensownym samplowaniem robią się drogie i trudne do połączenia z FPGA jak się przyglądałem. Myślisz że stany pośrednie dają istotną przewagę?

Link do komentarza
Share on other sites

Chumanista, stany pośrednie dają precyzyjniejszą informację o położeniu na linii, szczególnie jak się ma tylko 8 czujników jak w moich lfrach. Może ta informacja to niewiele bo ta różnica to powiedzmy 4mm pomiędzy czujnikami (od środka jednego do środka drugiego), ale zawsze to większa precyzja. W pewnych momentach się przydaje np. do płynniejszego skręcania. Od kilku lat mało bywam na zawodach, w zasadzie tylko gdy są Warszawie na Robomaticonie, ale w sumie jak się popatrzy na prędkości i precyzję jazdy zwycięskich robotów to chyba stany pośrednie nie mają aż takiego znaczenia przy 16 czujnikach.

W sumie to nawet nie wiem czy w tym roku wystartuję, Tsubame nadaje się już do muzeum bardziej niż na zawody a nowego lfra nie mam czasu zrobić, prace zatrzymały się na felgach.

Link do komentarza
Share on other sites

Chumanista, przejrzyj dokładnie dokumentację przy tych wykresach bo nie można ich porównywać tak po prostu. Zajrzałem ponownie do dokumentacji czujników i np TCNT2000 Vishaya, który wygląda identycznie jak KTIR0711S, ma bardzo dobrą czułość bo jego prąd kolektora dochodzi do 80% przy 2mm, ale co się okazuje na wykresie podają, że jest tak dla prądu diody 50mA. KTIR0711S ma prąd kolektora około 45% ale uwaga dla prądu diody tylko 4mA !

Na wykresie SFH 9206 nie jest podane dla jakiego prądu jest ta czułość, choć wydaje mi się, że dla 10mA.

Na dobrą sprawę to KTIR wcale nie musi być taki kiepski. Jedyna opcja to kupienie po 1 sztuce każdego i przetestowanie ich samemu. Może niedługo sam zrobię taki test niektórych czujników ale będzie to dość kosztowne.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak sobie myślę że przy stałej odległości od podłoża to ma zero znaczenia. Bo ważne jest to żeby była różnica pomiędzy białym a czarnym, dokładne napięcia dobiorę rezystorem podciągającym, nie?

To jest i tak względny stosunek do prądu maksymalnego a nie prąd bezwzględny.

Dobrze myślę?

Link do komentarza
Share on other sites

Chumanista, dobrze myślisz, ale przy zmianie rezystora podciągającego zmienia się czas reakcji i jest on tym mniejszy im mniejszy jest rezystor podciągający.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.