Skocz do zawartości

Mostek H - małe pytanko


Elektryk0

Pomocna odpowiedź

Czy mógłby mi ktoś powiedzieć po co dokładnie są te rezystory 10k i 1k na poniższym schemacie :

Mostek jest skonfigurowany pod 8051 dlatego sterowanie mostkiem przez bazy PNP.

W każdym razie to schemat z artykułu o robotach z EdW.

Wydaje mi się że gdy baza emiter jednego z tranzystorów PNP przewodzi to rezystory

np. 3,3k i 10k tworzą dzielnik napięcia przy czym napięcie emiter - baza ok 0,65 V gdy w stanie przewodzenia z tego prąd płynący przez rezystor 10k = 65 mikro amperów.

Więc nie wielki. Proszę więc o odpowiedź po co się stosuje ten rezystor łączący baze do emitera wiem że przy spięciu bazy z emiterem maleje prąd zerowy kolektora ale czy to o to chodzi przecież ten prąd i tak jest niewielki i raczej nie wywołałby obrotów silnika w stanie zatkania tranzystora.

Link do komentarza
Share on other sites

Te rezystory powodują, że gdy na wejściach sterujących nie ma sygnału bądź jest stan wysokiej impedancji (stan wysoki w 8051) to tranystory są zatkane i nie przewodzą. Natomiast gdy pojawia się sygnał sterujący to rezystor 10k i 3,3k tworzą dzielnik napięcia i na bazie tranzystora PNP pojawia się niższe napięcie niż na emiterze i tranzystor zaczyna przewodzić. Podobnie jest z tranzystorem NPN, gdy górny tranzystor jest otwierany to rezystory 1k i 500 tworzą dzielnik i na bazie otrzymujemy napięcie wyższe niż na emiterze co powoduje że zaczyna płynąć prąd bazy i tranzystor się otwiera.

Dokładne wartości prądów w tym układzie nie są ważne, prądy bazy tranzystorów muszę być tylko na tyle duże żeby w pełni otworzyć tranzystory ale również na tyle małe żeby ich nie uszkodzić

Link do komentarza
Share on other sites

No dobra tak też przypuszczałem tylko, że przecież gdybym nie użył tych rezystorów

10k i 1k to układ też by działał prąd płynący przez 3,3k byłby na tyle duży by otowrzyć

tranzystor PNP ?

Dlaczego jednak lepiej ich użyć ?

Link do komentarza
Share on other sites

nes86 a czy czasem dla stanu wysokiego na wyjściu nie ma napięcia normalnie? Bo mi się wydaje że jest. Częściej się jednak wykorzystuje stan niski jako efektywny w tym uC. Porty posiadają budowę podobną do OD, czyli dla stanu niskiego na pinie, sprowadzają go na masę (można bawić się większymi prądami). Według mojej analizy jako aktywny sygnał wykorzystuję się właśnie sprowadzenie na masę układu, (dla tranzystorów PNP prąd płynie od bazy). Rezystory są tu po to by zapewnić odpowiedni spadek napięcia i ograniczyć prąd by nie uszkodzić 8051, a także odciąć tranzystor. A drugi dzielnik zapewnia progi napięciowe i prądowe dla drugiego tranzystora (ustala odpowiedni punkt pracy tranzystora). Dlatego też lepiej byłoby zastosować te rezystory, bo bez nich mogłyby się dziać dziwne rzeczy 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Punkt pracy to zbiór wartości dla poszczególnych napiec i prądów w tranzystorze, więc dla kluczujących tranzystorów też można go określić. A pisząc że zapewnia odpowiedni punkt pracy miałem właśnie na myśli że albo nasycony albo zatkany.

Link do komentarza
Share on other sites

adam30010, nie wszystkie porty w uC 8051 posiadają tzw. pull-up.

Elektryk0, bez tych rezystorów dasz radę otworzyć tranzystor ale może się okazać, że nie dasz rady ich zamknąć, szczególnie gdy będziesz używał portu bez podciągania do +5V. Wtedy nawet gdy ustawisz port w stan wysoki może płynąć niewielki prąd który spowoduje że tranzystor nie będzie zamknięty i będą występować na nim straty mocy.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.