Skocz do zawartości

Ładowarka do LiPo


Superziom3340

Pomocna odpowiedź

Witam Wszystkich

Chciałbym zrobić ładowarkę do baterii typu LiPo (http://electropark.pl/dualsky/2020-pakiet-li-pol-dualsky-7-4v-220mah-25c.html ) kupiłem już nawet moduł sterujący którym jest MCP73213 (http://www.farnell.com/datasheets/554364.pdf ) Chciałbym zbudować jakiś schemat ładowarki do tej baterii niestety nie za bardzo się orientuję jak to podłączyć . Pomożecie ? 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Czytałem ale nie był on dla mnie wystarczająco zrozumiałby zrobić schemat w eaglu .

Pisze tam też o doborze rezystora którym reguluje się prąd dostarczany do baterii . (lik do datasheet jest w opisie)

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Superziom3340, ale liczysz, że ktoś zrobi to za Ciebie, czy jak? Zadaj jakieś konkretne pytanie, albo odpuść sobie budowę i kup normalną ładowarkę...

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Którą wersję napięciową kupiłeś? Podaj pełną nazwę. Do czego chcesz ten scalak przylutować i jak? To prosta ładowarka liniowa wytracająca moc poprzez ciepło. Musi mieć bardzo dobrze zrobiony radiator na płytce wielowarstwowej. Nawet na drogim, 4-warstwowym PCB wciąż ma 62°C/W a to oznacza, że zasilając ładowarkę z 12V i mając na wyjściu 2S uzyskasz nie więcej jak 0.5A prądu. Jeśli zrobisz płyteczkę w domu, będzie 4 razy gorzej (120mA?) a i tak scalak będzie parzył (150°C to wewnętrzny limit zabezpieczenia termicznego). To oznacza ze 3-4 godziny ładowania tego Twojego aku. Warto robić taką rzeźbę żeby potem tyle czekać? Moim zdaniem stanowczo nie. Przykro mi, nawet dzisiaj elektronika nie polega jedynie na znalezieniu scalaka, który nazwą pasuje do tego co chcesz robić.

A opornik wstawiasz taki jaki wyjdzie ze wzoru podanego otwartym tekstem w danych katalogowych - str. 18. Nawet jeśli nie kumasz tego równania, pod spodem jest tabelka z wartościami opornika dla kilkunastu różnych prądów (szacun, przewidzieli Twój przypadek..).

Link do komentarza
Share on other sites

Kupiłem MCP73213-B6 tylko dlatego, że w electro parku nie mieli gotowej ładowarki - bardzo zależy mi na czasie 🙁 . Myślicie że da się jakoś rozsądnie zrobić pod to płytkę ? ( w warunkach domowych oczywiście) uwzględniając ciepło wytwarzane przez ten układ ?

Link do komentarza
Share on other sites

Jedno oszacowanie już Ci napisałem, mało? Dopóki nie podasz parametrów jakie chcesz uzyskać, jedyna odpowiedź brzmi: "nie wiemy".

EDIT: Pomijając fakt, że musisz zrobić bardzo precyzyjny footprint pod DFN10. Ja bym się nie porywał na rysowanie padów co 0.5mm plus jeden duży "pod brzuszkiem" - to ten odpowiedzialny za chłodzenie. Montaż obowiązkowo w piecu. Takie płytki to chyba tylko na zamówienie. Nie wiem, bo ostatnią płytkę trawiłem w kwasie jakieś 20 lat temu.

Link do komentarza
Share on other sites

Jedynie z własnego modelarskiego doświadczenia polecam kupno gotowej ładowarki.... Nie wiem, jakie tutaj prądy ładowania chcesz osiągnąć, ale z li-polami trzeba uważać 😉.

Kup taką ładowareczke:

Ładowarka iMAX B6 50W Li-Pol, Li-Fe, Ni-MH użytkownika: avifly

http://allegro.pl/ladowarka-imax-b6-50w-li-pol-li-fe-ni-mh-i5807611309.html, a wystarczy Ci na kilka ładnych lat użytkowania pakietów.

Mniejszy, większy prąd, różna ilość celi - wszystko możesz sam ustawić, a przynajmniej jesteś pewien, że nie uszkodzisz pakietu i nie spalisz domu.

Skoro pakujesz się w li-pole - zaopatrz się w dobrą ładowarkę do nich 😉.

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.