Skocz do zawartości

Kurs STM32 F4 - #1 - Czas poznać HAL, spis treści kursu!


Pomocna odpowiedź

Dzięki za świetną robotę w przyogotowywaniu kursów.

Przymierzam się do skorzystania z kursuy STM32, mam jedno pytanie - mam Mac (i nie mam na nim Windowsa) - czy ktoś ma doświadczenie w korzystaniu Maca do programowania tego kontrolera?

Dzięki z góry za odpowiedzi.

Link do komentarza
Share on other sites

Na Mac-u programuje się wszystkie STM32 bardzo wygodnie. Można używać Eclipse + plugin dla STM32, nie jest potrzebne TrueSTUDIO, czy inne OpenSTM32 - chociaż ten drugi jest dostępny i jakiś czas temu działał całkiem nieźle. Prawdę mówiąc znaczna część kursu STM32 F1 dla StdPeriph powstawała właśnie na macu 🙂

Natomiast problematyczne może być używanie Cube MX, czyli tego strasznego generatora kodu napisanego w Javie. Nawet pod windows-em jest on niestabilny i działa kiedy chce oraz jak chce. Na innych platformach (linux i mac) to prawdziwy koszmar. Pamiętam że właśnie na Mac-u nabrałem jak najgorszego zdania o Cube MX oraz umiejętnościach programistycznych jego twórców. Niby Java daje niezależność od platformy, ale jak widać najpierw trzeba umieć programować - a w ST chyba z tym nie najlepiej. Na szczęście chociaż mikrokontrolery robią całkiem niezłe.

Link do komentarza
Share on other sites

Natomiast problematyczne może być używanie Cube MX, czyli tego strasznego generatora kodu napisanego w Javie. Nawet pod windows-em jest on niestabilny i działa kiedy chce oraz jak chce.

Osobiście nie mogę tego potwierdzić. Używam CubeMX na co najmniej dwóch komputerach (Win 10 i 7) i nie mam z nim żadnego kłopotu.

Może moje działania nie są zbyt wymagające, nie mniej jednak uważam, że praca z tym narzędziem jest całkiem przyjemna no i przydatna.

Link do komentarza
Share on other sites

Jak napisałem pod windowsem jest trochę lepiej - jak się jest wytrwałym to można używać, niestety pod makiem, czy linuksem narzędzie sypie się pod własnym ciężarem. Inna sprawa, że błędy pojawiają się i znikają w zależności od wersji. Niedawno wybrałem się na szkolenie i u części osób działały wszystkie przykłady, u innych co drugi - w zależności od posiadanej wersji (jak ktoś uaktualnił to już nie działało...).

Od biedy można na CubeMX wygenerować pierwszą wersję projektu. Ale później najlepiej usunąć wszystko co automat przygotował i zrobić to samemu. Po pierwsze uniknie się problemu z licencjami (bo oczywiście nikt nie usuwa tych wymaganych copyright-ów na dwie strony, prawda?), a przy okazji można poprawić to co narzędzie popsuło - jak chociażby brak inicjalizacji wszystkich pól struktury.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dzięki wielkie za odpowiedź. Mam pewne doświadczenie w programowaniu (włączając w to c/C++) więc wydaje mi się, że nie potrzebuję generatora kodu.

Wygląda na to, że nie mam przeszkód, by się zagłębić w świat mikrokontrolerów 😉

pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

@Krzysiek321 ciężko powiedzieć, my skupialiśmy się na konkretnym zestawie, który użyty jest w kursie. Może być sporo różnic, więc wykonywanie ćwiczeń na innej płytce jest ryzykowane. W tym wypadku najpewniej trafisz na najgorsze możliwe problemy tj. "niby wszystko tak samo, ale jednak nie działa". Do tego problemem będą aktualizację Cube, które trochę namieszały i niektóre rzeczy aktualnie są w nim teraz uszkodzone (trzeba poczekać na aktualizację środowiska). Nie będziesz więc wiedział czy trafiłeś na problem wynikający z użycia innej płytki, czy to jednak jakiś błąd środowiska.

Link do komentarza
Share on other sites

Chyba coś w tym jest. Udało mi się odpalić na STM32F429I-DISC0 obie diody (u mnie są one pod pinem PG13 i PG14) razem ze zgaszeniem po pół sekundy wg poradnika po adekwatnych przeróbkach kodu, jednak już na przykład na hal_gpio_togglepin w pętli while nie reaguje w ogóle 😞

Link do komentarza
Share on other sites

No niestety - kurs, który działałby na dowolnej platformie musiałby być koszmarnie długi i rozbudowany. Lepiej skupić na jednej platformie, bo więcej można wtedy omówić. Eksperymenty na innych płytkach mogą generować wiele problemów 😞

Link do komentarza
Share on other sites

@ghost1313 z aktualnością tego kursu może być różnie, bo bazuje on na Cube, a interfejsy graficzne lubią się zmieniać, ale ogólnie z kursu nadal można śmiało korzystać 😉 Jeśli chodzi o brak zestawu to jest to tylko tymczasowa niedostępność, a nie stałe wycofanie produktu. Z drugiej strony, jeśli dopiero chcesz zacząć przygodę z STM32 to polecam również kurs dotyczący F1: Kurs STM32 F1, migracja na HAL – #1 – wstęp, spis treści. Na pewno będziesz z niego zadowolony 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dear Admin
I have reviewed hundreds of sites on similar topics on the web. The site with the most beautiful narration among the sites I have reviewed is your site. Moreover, although I wrote it in your original language, I got clear and understandable results even in my translations with Google Translate. I want to thank you. I am waiting for your more detailed and more subject courses.

Note: Since I do not speak English, the text has been translated by Google Translate.

 

Alaattin Akın 

Turkey

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.