Skocz do zawartości

Kurs elektroniki II - #9 - czujnik przeszkód, sterownik serwa


Komentator

Pomocna odpowiedź

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@Cuby_92_ jeśli przewody od wyprowadzeń 2 i 4 są podłączone poprawnie to wszystko powinno działać. Ewentualny problem może wynikać z tego, że NE555 nie styka się dobrze z płytką stykową. W takiej sytuacji warto:

  • Sprawdzić napięcie, które dochodzi do układu - przy włączonym zasilaniu zmierz napięcie między nóżkami 1 i 4 układu NE555.
  • Jeśli napięcie będzie poprawne to spróbuj docisnąć mocniej NE555.
  • Jeśli dociśnięcie nie pomoże to odłącz zasilanie i za pomocą miernika (np. w trybie pomiaru oporu) sprawdź, czy jest elektryczne połączenie między każdą nóżką układu, a innym elementem z danego rzędu na płytce stykowej.

Pamiętaj też, że poprawnie działająca dioda w tym układzie może świecić słabiej niż dioda, która była zasilana prosto przez rezystor, więc może być trudniej zauważyć jej działanie. 

Link do komentarza
Share on other sites

@Zaksiu odpowiedź na Twoje pytanie znajduje się na wcześniejszych stronach tego tematu - zwróć uwagę na ten post oraz odpowiedź, która znajduje się tuż pod nim: https://forbot.pl/forum/topic/9229-kurs-elektroniki-ii-9-czujnik-przeszkod-sterownik-serwa/?do=findComment&comment=159289

 

Link do komentarza
Share on other sites

Witam  mam pytanie co do czujnika przeszkód w tym kursie. Oczywiście czujnik działa  i zmieniając  parametry rezystorów udało uzyskać się zasięg  do~ 0.4m

Pytanie dotyczy częstotliwości  36kHz, przy założeniu  R2 1,66k   R3  1k  i C 10nF   według obliczeń  uzyskamy  stan wysoki 0,018 ms  stan niski 0,00693 ms  a czas cyklu to   0,0025 ms    z tego wynika że  f wynosi około  39,5 kHz   a nie  36 KHz . a gdy chcę uzyskać zbliżone  36kHz  zmienność  rezystancję R 2 i R3 to układ nie działa .Czy ma z tego rozumieć  ze obliczenia obliczeniami ale dokładne zgranie nadajnika i odbiornika  to metoda prób i błędów lub jeszcze jest coś czego nie wiem .  

pozdrawiam K

Link do komentarza
Share on other sites

Czujnik przeszkód. wzmocniłem zasięg diody iR za pomącą tranzystora NPN. moje złożenia było takie  : stan wysoki ładuję kondensator  , a baza tranzystora zasilana jest z kontestatora  gdy na wyjściu  jest stan  niski .Nie wiem czy tak można ale układ działa  -wzmocnienie jest duże ( do 70mA na mierniku ).Na schemacie elementy które dołożyłem do układu kursu .

 

schemat. 1.jpg

Edytowano przez Kolumb
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Witam bardzo fajny kurs :) ale mam pytanie odnośnie tego czujnika z ne555 czy można go jakoś przekształcić aby zamiast diody led dać silniczek 6v i co jeżeli bym ją usunął i ten rezystor obok niej i na jej miejsce umieśił silnik może jest artykuł w forbot o takim czujniku bo zależy mi na zbudowaniu czujnika w którym będzie kręcił się silnik do przodu a jak napotka przeszkodę to w tył. Przepraszam jeżeli coś źle napisałem ale jestem zielony już nie kompletnie bo ukończyłem 1 kurs podstaw elektroniki 😉 teraz zaczynam 2 kurs ale przeszkoczyłem na ten temat na chwile bo zależy mi na zbudowaniu takiego układu pozdrawiam proszę o odpowiedz :)

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.