Skocz do zawartości

Kurs elektroniki II - #9 - czujnik przeszkód, sterownik serwa


Komentator

Pomocna odpowiedź

@pt12lol przepraszam, gdzieś mi umknęło. Na bazę podajesz napiecie zbliżone do zasilania z wyjścia komparatora. Wtedy na emiterze będzie napięcie mniejsze o około 0,6V. Z tego możesz wyliczyć jaki będzie płynął prąd. Więc jeżeli jest tam mniejsze napięcie to najpewniej okres i wypełnienie jakoś się zmieni. Tylko jak tranzystor jest zatkany to efekt nie będzie zamierzony, bo część układu wisi w powietrzu i prąd nie płynie. Spróbuj dać jeszcze równolegle do tranzystora rezystor i daj znać jak działa taki układ.

Link do komentarza
Share on other sites

@Gieneq sukces! Dzięki za podpowiedzi! 😄 załączam filmik prezentujący układ.

To co mi się nie podoba, to fakt, że ten serwo ma lekkiego parkinsona. Nie wiesz może dlaczego tak się dzieje i jak można temu zaradzić?

Jeśli chodzi o zmiany jakich musiałem dokonać:
1. w układzie, który ostatnio uploadnąłem pomylił mi się tranzystor, chodziło mi oczywiście o BC556, ten z polaryzacją PNP, bo aktywowany jest prądem z potencjałem ujemnym
2. dorzuciłem dwa potencjometry: równoległy oraz szeregowy względem tranzystora - w ten sposób mogłem dopasować oporem położenie ramienia serwo zarówno jednego jak i drugiego stanu docelowego.

serwo_komparator.mp4.gz

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@miro88 witam, niestety nie masz zarejestrowanego zestawu do tego kursu, więc nie wiem czy użyte przez Ciebie elementy są na pewno poprawne. W każdym razie, aby czujnik działał dioda musi być skierowana w stronę przeszkody, a nie do góry - zobacz jak wygląda to na zdjęciach z kursu 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Potwierdzam, dioda musi być wychylona mocniej w kierunku pól masy i zasilania na płytce stykowej. Jak zrobiłem z niewielkim wychyleniem to odbierało tylko bliskie przedmioty a jak poprawnie to zasięg czujnika przeszkód dużo większy. Udało mnie się poprawnie zbudować ten układ. 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ten układ również jest oparty na NE555, lecz jego typowa aplikacja została poddana modyfikacjom. W typowej konfiguracji astabilnej za czas trwania stanu wysokiego odpowiada suma rezystancji R1 + R2, a za stan niski tylko R2. Podczas zmiany stanu wysokiego zmieniamy również czas stanu niskiego. Jest to pewna niedogodność w sytuacji, gdy stan niski powinien trwać zawsze tyle samo.

Witam, mam małe zastrzeżenie do tego zdania, nie wiem czy słuszne, bo dopiero sie uczę :). Mianowicie moim zdaniem zmieniając stan wysoki nie mamy wpływu na stan niski, gdyż nie zmieniamy R2. Diodę w kuładzie stosujemy tylko po to aby uzyskać odpowiednią wartość stanu wysokiego, którą dzięki diodzie ustawiamy tylko przez wartość R1. A tak w ogóle to super kurs, dzięki za wszystko i pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

17 godzin temu, Nergal napisał:

A tak w ogóle to super kurs, dzięki za wszystko i pozdrawiam.

Miło słyszeć, że kurs Ci się podoba 🙂

Jeśli chodzi o regulację to na wyjściu układu są tylko dwa stany - niski lub wysoki, nie ma nic pośredniego. Dlatego zmiana czasu trwania stanu wysokiego automatycznie wpływa na czas trwania stanu niskiego. Dzięki tej modyfikacji układ działa poprawnie, a zmieniamy tylko czas trwania jednego ze stanów.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Cuby_92_ niestety na tym zdjęciu nie widać wartości wszystkich elementów, więc ciężko zweryfikować montaż, ale tak czy inaczej radziłbym od testu samej diody. Spróbuj ją zasilić bezpośrednio z baterii przez jakiś rezystor typu 360R - 1k i sprawdź przez aparat fotograficzny, czy dioda świeci.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.