Skocz do zawartości

Kurs elektroniki II - #9 - czujnik przeszkód, sterownik serwa


Komentator

Pomocna odpowiedź

Mam pytanie odnosnie servo motorka, dlaczego przy kreceniu potencjometrem, w jedna strone do oporu serwo mocno drzy i robi szybkie ruchy lewo prawo natomiast po przeciwnej stronie pokretla od potencjometru mam juz plynny ruch, od czego to zalezy ?

Link do komentarza
Share on other sites

@Maticz drżenie serwa wynika z niedoskonałości tego elementu oraz z tego, że przy maksymalnym skręceniu potencjometru prawdopodobnie wychodzisz już trochę poza jego zakres. W środku serwa znajduje się przekładnia, mechaniczna blokada i potencjometr, który sprawdza jego aktualną pozycję. Może być tak, że wewnętrzny potencjometr informuje, że do osiągnięcia skrajnej pozycji jeszcze trochę brakuje, silnik próbuje się jeszcze trochę obrócić, ale blokuje go mechaniczna blokada i stąd drżenie. W praktyce taki problem niweluje się przez minimalne ograniczenia zakresu ruchu serwa, można też kupić 2-3 razy droższe serwa, które są wykonane precyzyjniej i wtedy taki efekt będzie zminimalizowany - jednak do większości testów wystarczają takie standardowe microserwa. Do zestawów dodajemy obecnie serwa SG-90, czyli jeden z najpopularniejszych modeli 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Układ czujnika przeszkód działa z odległości około 10 cm, ale nie wiem czemu przestaje działać, kiedy zbliżam przeszkodę nawet o 2-3 cm. 

Układ z serwem też działa, przy czym przy zmniejszaniu rezystancji potencjometru poniżej 0,3 kΩ serwo zaczyna kręcić się dookoła. Dołożyłem szeregowo z rezystorem 1 kΩ rezystor 330 Ω i problem kręcenia się dookoła zniknął, ale jest to kosztem zmniejszenia kąta obrotu serwa o jakieś 20-30 stopni. Czy taki efekt to coś normalnego?

Edytowano przez szeryf
Link do komentarza
Share on other sites

13 godzin temu, szeryf napisał:

Układ czujnika przeszkód działa z odległości około 10 cm, ale nie wiem czemu przestaje działać, kiedy zbliżam przeszkodę nawet o 2-3 cm. 

@szeryf to wszystko jest kwestią tego jak ułożony jest względem siebie nadajnik i odbiornik. Nawet drobne zmiany położenia będą tutaj odgrywały duże znacznie. Większość gotowych czujników odległości ma też jakiś minimalny zakres działa. Po prostu, jeśli obiekt jest zbyt blisko to wiązka z diody "nie ma miejsca", aby odbić się i polecieć do odbiornika. Jeśli chcesz coś tutaj poprawić to możesz delikatnie zmienić położenie diody i/lub regulować kartonową przesłonę, która jest między elementami.

13 godzin temu, szeryf napisał:

Układ z serwem też działa, przy czym przy zmniejszaniu rezystancji potencjometru poniżej 0,3 kΩ serwo zaczyna kręcić się dookoła. Dołożyłem szeregowo z rezystorem 1 kΩ rezystor 330 Ω i problem kręcenia się dookoła zniknął, ale jest to kosztem zmniejszenia kąta obrotu serwa o jakieś 20-30 stopni. Czy taki efekt to coś normalnego?

To znak, że w Twoim zestawie trafił się trochę inny serwomechanizm (z wyglądu i oznaczenia identyczny jak ten z kursu, ale czasami producenci zmieniają coś w środku). Konkretnie trafiłeś taki serwomechanizm, który nie ma mechanicznej blokady - to po prostu trochę inny element. Jeśli Ci to przeszkadza to zgłoś sprawę do Botlandu - na pewno będę mogli jakoś pomóc (np. wymieniając serwo na takie z blokadą).

Link do komentarza
Share on other sites

 

15 minut temu, enikan napisał:

to będzie 0,075%?

Żle liczysz albo masz jakiś kłopot z procentami. Sygnał aktywny przez 1.5ms okresu 20ms ma wypełnienie 7.5%, a w przypadku standardowych serwomechanizmów impuls może zmieniać się w granicach od 1 do 2ms (czyli wsp. wypełnienia 5 do 10%).

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

No tak mi się właśnie zdawało, że coś z tymi procentami... Dzięki @marek1707 😉

Bo w innym dziale tego kursu (Kurs elektroniki II – #6 – sterowanie sygnałem PWM) przeczytałem zdaniem:

Cytat

Widać tutaj sygnał o częstotliwości 20,2 kHz, w którym stan wysoki trwa 14,6 μs, a stan niski 34,8 μs. Z tego wynika więc, że okres sygnału to 49,4 μs, a jego wypełnienie to 14,6 / 49,4, czyli ~30%.

A więc wydawało mi się, że analogicznym będzie, gdy policzę: 1,5 / 20 = 0,075 😄
A to przecież ma być jeszcze x 100...
Dziś już chyba za długo nad tym siedzę...

Edytowano przez enikan
Jeszcze mi w głowie miesza multimetr, bo ustawiony na "HZ Duty" pokazuje od 0,7% do 18,3%...
Link do komentarza
Share on other sites

@Fea no niestety, czasami trzeba trochę posiedzieć nad tym, aby wyeliminować pewne błędy. Fajnie, że ostatecznie się udało i nic się po drodze nie uszkodziło 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Hej,  mógłby mi ktoś pomoc przekształcić te wzory na stan niski i stan wysoki generatora a stabilnego bo męcze się pół dnia i chyba coś źle robię. Lubię wiedzieć skąd co się bierze,  wiem ze mógłbym użyć kalkulatora ale chce mieć gotówce pod ręką na Ra i Rb w układzie astabilnym. 

1.Ustalam częstotliwość

częstotliwość np. 36kHz to  1s/36000 ,wyjdzie mi liczba która jest stanem niskim + stanem wysokim

1s/36000=0.00002777s

2.Dziele ta liczbę na  stan wysoki i niski. Czyli ustalam sygnał PWM jaki chce mieć na wyjściu out, np. chce otrzymać 70% sygnału dodatniego i 30% sygnału ujemnego. 

0.00002777•70/100=0.000019439s stan  wysoki

0.00002777•30/100=0.000008331s stan niski

Dobierz rezystor stanu niskiego Rb wstawiając wybrany dowolny kondensator. 

Rb=s/In(2) •C za s wstawiam czas trwania sygnału niskiego

Rb=0.000008331s/0.693•10nF=

=1202ohm,  dlaczego w projekcie jest 1kohm?? 

 

4.Dobieram rezystor stanu wysokiego,  stan wysoki to  Ra+Rb więc muszę  odjąć czas wysoki od czasu ujemnego,bo stan ujemny już obliczylem.  

Ra=s(czas stanu wysokiego-czas stanu niskiego)/In(2) •10nF 

Ra=  0.000019439s - 0.000008331s / In(2) •C

Ra= 1602ohm

Bardzo prosze o poprawe wzoru, słaby bylem z matmy a zależy mi żeby iść dalej,  świetny kurs, Pozdrawiam ;) 

 
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

na wstępie napiszę, że udało się złożyć oba układy i oba działają (mniej lub bardziej prawidłowo).

Z czujnikiem przeszkód miałem identyczny problem co Fea - mianowicie dioda IR świeciła w sufit więc pomimo wielkich chęci ciężko było skierować wiązkę na odbiornik, który najlepiej reaguje od przodu. Sprawdziłem, że oba układy działają (pilot + kamera w telefonie), potem wartości rezystorów aby sprawdzić częstotliwość (też ok) i na samym końcu zobaczyłem zdjęcie układu ze zgiętą diodą. Zazwyczaj składam wszystko wyłącznie ze schematów dlatego chwilę mi to zajęło (może warto dodać w artykule, tam gdzie opisane są możliwe błędy, że dioda powinna być odgięta?). Zakładałem, że dioda porównywalna jest z tymi z pilotów, których używaliśmy w poprzednim ćwiczeniu, a wtedy wiązka odbija się nawet od ścian (doczytałem potem na forum jaka jest między nimi różnica bo ktoś pytał o to samo).

Z kolei serwo szaleje mi również przy skrajnej wartości potencjometru i wpada w drgawki (tak jak forumowiczowi Maticz), ale to zostało już wyjaśnione niedoskonałością mechanizmów. Zauważyłem jednak, że serwo wychyla się tylko o 90 stopni. Wszystko wydaje się działać prawidłowo bo w zależności od wychylenia potencjometru kąt zmienia się z 0 (maks lewo) na 45 (środek) i 90 stopni (maks prawo). Tak jakby zakres całego serwo wynosił tylko 0-90 stopni. Spotkaliście się może już z czymś takim? Przeleciałem przez układ jeszcze raz i wszystko wydaje się być odpowiednio podłączone. Jedyne co mi przychodzi do głowy to wysyłka złego serwo mimo, że na opakowaniu oznaczone jest prawidłowo jako 180 stopni (chociaż ciężko stwierdzić po samym serwo jaki ma zakres obrotu).

Ps. wydaje mi się, że znalazłem kolejny, mały błąd w kursie. Na tej grafice źle opisany jest prawy górny kondensator ceramiczny - wstawione jest 220 µF powinno zaś być 100 nF. Lewy górny kondensator ceramiczny także powinien być opisane skoro opisano wszystkie pozostałe.

Pozdrawiam!
Dawid

 

kondensator ceramiczny.PNG

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.