Skocz do zawartości
Komentator

Kurs elektroniki II - #9 - czujnik przeszkód, sterownik serwa

Pomocna odpowiedź

Właśnie jestem w trakcie realizacji projektów. O ile pierwszy przebiegł bez najmniejszych problemów, to w drugim serwomechanizm zamiast obracać się razem z potencjometrem to nie obraca się wcale, a przy pewnym ustawieniu wariuje i obraca się bez przerwy w jedną i drugą stronę. Czym może być to spowodowane?

@wieczurex witam na forum 🙂 jakbyś miał jakiś mikrokontroler/Arduino to możnaby przetestować samo serwo. Ale jak nie to też damy radę. Czyli kręcąc potencjometrem jest jakaś pozycja gdzie serwo zaczyna wariować... hm.

Mógłbyś wrzucić zdjęcie?

11 godzin temu, wieczurex napisał:

bez przerwy w jedną i drugą stronę.

a jak duże są te wychylenia?

Witam,

U mnie z kolei nie zgadza sie prad na diodzie IR, przy uzyciu rezystora 330 OM prad wynosi 4,12 mA a nie 13mA tak jak jest w artykule, napiecie na diodzie wynosi 0.8V. Co robie nie tak ?

@Maticz powiedz proszę najpierw dla jasności - układ działa, czy nie działa? Bo nie wiem jak odnieść się do tych pomiarów (nie wiem czy to wstęp do analizy problemu).

Uklad dziala prawidlowo, dioda swieci w normalnie, po zmniejszeniu rezystorow przy diodzie IR do 200 OM zasieg sie powiekszyl. Poprostu nie wiem skad tak niski prad wyszedl, w artykule zaznaczono, ze powinno to byc 13mA. Pozdrawiam.

@Maticz teraz rozumiem. Prąd 13 mA to prąd, który został orientacyjnie obliczony na podstawie napięcia i rezystora, przez który zasilana jest dioda. W tej sytuacji ważne jest faktyczne napięcie zasilania układu, dokładna wartość rezystora i napięcie przewodzenia diody. Pamiętaj jednak, że w tym układzie dioda nie jest zasilana cały czas - tam jest sygnał z prostokątny o wypełnieniu mniejszym od 100%. W takiej sytuacji nawet sam miernik wprowadza jeszcze dodatkowe zakłamanie, bo trochę uśrednia pomiar, po drugie Twój egzemplarz diody może mieć inne napięcie przewodzenia niż to co my braliśmy pod uwagę. Wiem, że może być to mało intuicyjne, dlatego w nowej wersji tego kursu (która właśnie powstaje) ten fragment będzie poprawiony 🙂 Najważniejsze, że układ działa poprawnie, a podczas ewentualnego błędu nie spaliłbyś diody, bo ten rezystor (nawet przy zasilanu sygnałem o wypełnieniu 100%) jest bezpieczny dla diody.

14 godzin temu, Maticz napisał:

Uklad dziala prawidlowo, dioda swieci w normalnie, po zmniejszeniu rezystorow przy diodzie IR do 200 OM zasieg sie powiekszyl.

To dobra oznaka - mniejsze rezystory to większy prąd w układzie i dioda świeci mocniej 🙂

Mam pytanie odnosnie servo motorka, dlaczego przy kreceniu potencjometrem, w jedna strone do oporu serwo mocno drzy i robi szybkie ruchy lewo prawo natomiast po przeciwnej stronie pokretla od potencjometru mam juz plynny ruch, od czego to zalezy ?

@Maticz drżenie serwa wynika z niedoskonałości tego elementu oraz z tego, że przy maksymalnym skręceniu potencjometru prawdopodobnie wychodzisz już trochę poza jego zakres. W środku serwa znajduje się przekładnia, mechaniczna blokada i potencjometr, który sprawdza jego aktualną pozycję. Może być tak, że wewnętrzny potencjometr informuje, że do osiągnięcia skrajnej pozycji jeszcze trochę brakuje, silnik próbuje się jeszcze trochę obrócić, ale blokuje go mechaniczna blokada i stąd drżenie. W praktyce taki problem niweluje się przez minimalne ograniczenia zakresu ruchu serwa, można też kupić 2-3 razy droższe serwa, które są wykonane precyzyjniej i wtedy taki efekt będzie zminimalizowany - jednak do większości testów wystarczają takie standardowe microserwa. Do zestawów dodajemy obecnie serwa SG-90, czyli jeden z najpopularniejszych modeli 🙂