Skocz do zawartości
Komentator

Kurs STM32 F4 - #6 - Liczniki, konfiguracja zegara, debugger

Pomocna odpowiedź

Dzień dobry.

Zacząłem przygodę z programowaniem STM32 (troszkę liznąłem Arduino) Zakupiłem zestaw startowy do kursu. Gdy chcę ustawić zegary to mam problem z HSE. Wszystko wcześniej jest OK. W HSE wpisuję wartość z kwarcu na płytce, i nie chce zapamiętać wpisanej wartości. Ciągle wraca na 0.0 lub 0.0000010 jak mam to wykonać aby zapisała się tam "8" Input Frequency 8MHz? I Main PLL mam ciągle 8 i nie chce się zmienić na 4. Płytka mam dokładnie taką jak w kursie STM32F411E-DISCO.

Proszę o pomoc.

Dnia 4.04.2019 o 11:23, rafcio_bed napisał:

W HSE wpisuję wartość z kwarcu na płytce, i nie chce zapamiętać wpisanej wartości.

@rafcio_bed a co dokładnie Ci się nie zapisuje? Masz na myśli, że wartość nie wpisuje się w pole tekstowe w GUI?

Przed chwilą sprawdzałem na wersji  CubeMX 5.1.0, którą instalowałem kilka dni temu na Win 10 i wszystko poprawnie się zapisuje.

Wpisuje wartość tak aby było 8MHz i gdy kliknę gdziekolwiek wartość zmienia się na 0.0 lub 0.0000010

Nie chce zapamiętać wartości 8 ani żadnej innej tylko te zera. 

@rafcio_bed tak jak napisał @Gieneq, sprawdziliśmy temat na najnowszej wersji Cube, odtworzyliśmy ten sam przykład i u nas w GUI informacja zapisuje się bez problemu. To raczej coś po Twojej stronie (może jakiś błąd instalacji, niekompatybilność programów itd). A jak wygląda u Ciebie kwestia z innymi polami? Czy informacje wpisywane w inne pola też znikają? 

Witam.

Tylko w tym jednym polu był problem. Reinstall programów i zadziałało 🙂 
Przepraszam za kłopot.

• Lubię! 2

@rafcio_bed super, najważniejsze, że problem rozwiązany 🙂

(edytowany)

Cześć,

Natrafiłem na identyczny problem jak koledzy wyżej, tj. przy korzystaniu z plug-in'u CubeMX'a do ac6 nie da się ustawić taktowania z HSE. Po wpisaniu do pola HSE 8, konwertuje liczbę na 8 Hz, tzn. 0.00..8. Jak wpisać 8 000 000, wtedy akceptuje wartość jako 8 MHz tylko po to, by po przejściu do innej karty lub kliknięciu innego pola od razu skonwertować powrotnie na 8 Hz. Przy czym problem jest o tyle gorszy, że po reinstallu nic się nie zmieniło, dalej plug-in zachowuje się tak samo. Korzystanie z zewnętrznego CubeMX'a rozwiązuje problem, ale jest dosyć... upierdliwe, bo za każdym razem muszę ręcznie ścieżki zmieniać, a przy plug-in'ie szło to z automatu. Da się coś z tym zrobić? Dodam, że plug-in najnowszy, ściągnięty ze strony ST.

EDIT: Cofam to, co pisałem o zewnętrznym CubeMX'ie. Owszem, można tam ustawić zegar, ale z kolei wyrzuca błąd przy generowaniu projektu. Więc problem zaczyna być bardzo uciążliwy.

EDIT2: Ok. Problem z CubeMX'em zewnętrznym rozwiązany. Nie pasował mu polski znak w ścieżce (cóż, taki użytkownik... ). Pozostaje więc jedynie kwestia plug-in'u.

Pozdrawiam

Edytowano przez PrimeSoul
  • Lubię! 1