Skocz do zawartości
Komentator

Kurs STM32 F4 - #7 - Komunikacja przez UART

Pomocna odpowiedź

(edytowany)

Z moich uwag, poza tym, co wcześniej opisał Elvis odnośnie końca linii i buforowania, to dorzuciłbym problematyczne działanie przykładu z 10 znakami w buforze. Na moim kompie RealTerm wyrzucał krzaczki na końcu stringa (w sensie 10 znaków normalnie i potem jakieś randomy). Wydaje mi się, że wynikało to z faktu braku zamknięcia tablicy znakiem '\0' (10-znakowy bufor i 10 znaków zapisanych). Jak uzupełniłem ten znak na dodanym przeze mnie 11. miejscu problem zniknął i wypisywanie odbywało się normalnie.

Edytowano przez PrimeSoul
  • Lubię! 1

@PrimeSoul dzięki za sygnał. Na pewno będziemy za jakiś czas aktualizować ten kurs, aby wstawić zrzuty z aktualnych wersji Cube i poprawić część tematów merytorycznie. Będę dawał znać na forum, gdy kurs będzie już zaktualizowany 🙂

Mam, pytanie jak stworzyć program który będzie przesyłał dowolną, różną ilość znaków, czyli żeby w terminalu pokazywały się słowa o różnej długości a nie np o stałej wartości 10 znaków?

@rizone1234 a na czym dokładnie utknąłeś? Jaki program udało Ci się napisać i co dokładnie w nim nie działa?

/* USER CODE BEGIN PV */
/* Private variables ---------------------------------------------------------*/
uint8_t Received[10];
/* USER CODE END PV */

/* USER CODE BEGIN PFP */
/* Private function prototypes -----------------------------------------------*/
void HAL_UART_RxCpltCallback(UART_HandleTypeDef *huart) {

uint8_t Data[40]; // Tablica przechowujaca wysylana wiadomosc.
	uint16_t size = 0; // Rozmiar wysylanej wiadomosci

size = sprintf(Data, "Odebrana wiadomosc: %s\n\r",Received);

HAL_UART_Transmit_IT(&huart1, Data, size); // Rozpoczecie nadawania danych z wykorzystaniem przerwan
	HAL_UART_Receive_IT(&huart1, Received, 10); // Ponowne włączenie nasłuchiwania
	HAL_GPIO_TogglePin(LED_BLUE_GPIO_Port, LED_BLUE_Pin);
}
/* USER CODE END PFP */

/* USER CODE BEGIN 2 */
HAL_UART_Receive_IT(&huart1, Received, 10);
/* USER CODE END 2 */

Kod jest taki jak w kursie o stm32 f4. Ja chciałbym, żeby mi każde słowo się wyświetlało w Real Term, nie tylko o długości 10 znaków, ale także po 8 znaków czy 6 znaków. Reasumując, chciałbym o dowolnej ilości znaków słowo wysłane przez UART, zobaczyć w terminalu. Piszę słowo "pies" chciałbym zobaczyć to słowo, później napisze np. "dzwoneczek" też chciałbym aby to słowo się pojawiło w terminalu.