Skocz do zawartości

Kurs lutowania - #7 - przerzutnik bistabilny, tranzystory


Pomocna odpowiedź

Przed chwilą, Treker napisał:

@Rakragul to brzmi bardzo podejrzanie, bo do tej pory nikt nigdy nie zgłaszał takiego problemu, przekażę dalej temat do sprawdzenia. Najważniejsze, że udało Ci się rozwiązać ten problem 🙂

Nie jest to problem - zwłaszcza teraz, gdy już wiem, że coś takiego występuje 😄 Jest to także dobra nauczka, żeby nie wierzyć ślepo w oznaczenia 😛 

Załączam zdjęcie, może uda Ci się zauważyć

dioda.jpg

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Rakragul sprawdzono kilka zbiorczych paczek diod czerwonych z różnych dostaw i nie znaleziono takiego błędu. Odpakowano również kilkanaście zestawów z różnych serii i wszędzie było poprawnie. Nie możemy odnaleźć diod z takimi błędnymi wyprowadzeniami. Masz jeszcze woreczek, w którym te diody przyszły do Ciebie? Na małej etykiecie powinien być numer serii (ciąg znaków zaczynający się od 18 lub 19). Możesz podać te dane lub wstawić zdjęcie etykiety?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Wracam do nauki z Forbotowym kursem lutowania.

Standardowo chwilę popracowałem nad montażem układu na płytce stykowej (zdj. 1). Tranzystory nie są tak "oczywistym" elementem jak rezystory czy kondensatory i musiałem się chwilę zastanowić, by wpiąć je poprawnie. W ogóle czuję, że dobrze mi zrobi, jeśli przeskoczę do kursu elektroniki i dłużej przysiądę nad zrozumieniem ich działania. Nie czuję się jeszcze pewnie w tej dziedzinie, a nie chcę jej potraktować po macoszemu.

Lutowanie nie sprawiło dużo problemów- elementów jest mniej w porównaniu do poprzednich układów. Miałem kilka dni przerwy w ćwiczeniach, więc odrobinę wyszedłem z wprawy i nie wszystkie połączenia mogły wyjść idealnie. Także proszę o uwagi, jeżeli gdzieś narobiłem błędów (zdj. 2).

Układ zadziałał poprawnie przy pierwszej próbie uruchomienia (zdj. 3).

Pozwoliłem sobie ponownie odrobinę zmodyfikować układ i zastosować dwie różne diody: zieloną i czerwoną. To chyba odbiło się na działaniu układu, gdyż zaświecenie zielonej diody nie powoduje całkowitego zgaszenia czerwonej i vice versa, choć w mniejszym stopniu (zdj. 4). Ciekawi mnie, dlaczego tak się dzieje i jak to skorygować- może pomogłoby zwiększenie rezystancji na czerwonej diodzie?

IMG_20200122_200019.thumb.jpg.2ce4be2818f0884701246890cb305093.jpgIMG_20200122_213503.thumb.jpg.c457eadde430c5082797dcbe1bcb158e.jpgIMG_20200122_213351.thumb.jpg.afdae00dbee6ee3d53c048ad5d47bec3.jpgIMG_20200122_213341.thumb.jpg.579422fe7281acb7daf86cb158a96163.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Wiesz. Tranzystory to inna para kaloszy. Mi też dlugo zeszło ze zrozumieniem jak działają tramzystory. Co więcej nie widziałem dla nich praktycznego zastosowania. Świadomość, że znajdują się w procesorze komputera czy w jakimś scalaku nie wystarcza. Zrozumienie działania tranzystoraów dotarło do mnie kiedy próbowałem żonie na głos opowiedzieć jak działa ten układ. A praktyczny przykład znalazłem w kursie arduino 2 w rozdziale o multiplexingu. Zrozumienie po co są tam tranzystory pomogło w zrozumieniu jak działają.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

@mligiera super, bardzo fajnie to wygląda 😉 Doceniam też eksperymenty na płytce stykowej - dobra robota!

9 godzin temu, mligiera napisał:

Pozwoliłem sobie ponownie odrobinę zmodyfikować układ i zastosować dwie różne diody: zieloną i czerwoną. To chyba odbiło się na działaniu układu, gdyż zaświecenie zielonej diody nie powoduje całkowitego zgaszenia czerwonej i vice versa, choć w mniejszym stopniu (zdj. 4). Ciekawi mnie, dlaczego tak się dzieje i jak to skorygować- może pomogłoby zwiększenie rezystancji na czerwonej diodzie?

Tak, to kwestia wybrania diod o różnych kolorach. My dobraliśmy takie, aby efekt świecenia drugiej diody był mało widoczny. "Niestety" nowoczesne diody potrafią świecić już przy bardzo małym prądzie - stąd efekt, że zawsze ta druga dioda tez minimalnie emituje światło. Można pobawić się w zmianę rezystancji, ale na pewno lepszy efekt będzie przy dwóch takich samych diodach 🙂

9 godzin temu, mligiera napisał:

W ogóle czuję, że dobrze mi zrobi, jeśli przeskoczę do kursu elektroniki i dłużej przysiądę nad zrozumieniem ich działania. Nie czuję się jeszcze pewnie w tej dziedzinie, a nie chcę jej potraktować po macoszemu.

Tak, to dobry pomysł, bo warto opanować tranzystory - mają wiele zastosowań 😉

3 godziny temu, wilq_89 napisał:

Zrozumienie działania tranzystoraów dotarło do mnie kiedy próbowałem żonie na głos opowiedzieć jak działa ten układ. A praktyczny przykład znalazłem w kursie arduino 2 w rozdziale o multiplexingu. Zrozumienie po co są tam tranzystory pomogło w zrozumieniu jak działają.

@wilq_89 tranzystory mają ogrom zastosowań, ale tak w skrócie pisząc to najczęściej spotykamy się z nimi w sytuacjach, gdy chcemy sterować przepływem dużego prądu, a nasz sygnał sterujący nie może dostarczyć prądu o takim natężeniu (bo się uszkodzi) 🙂 Właśnie dlatego np. nie podłączamy silnika bezpośrednio do Arduino tylko korzystamy z układów pośrednich (tranzystorów lub scalonych mostków H). Cieszę się, że ta sprawa jest już dla Ciebie jaśniejsza!

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@zibi391 popracuj nad ilością cyny, które zużywasz w danym miejscu. Staraj się dawać jej znacznie mniej, zerknij jak wyglądają przykładowe luty, które znajdziesz na początku kursu. W tej chwili masz za dużo cyny.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.