Skocz do zawartości

Kurs lutowania - #7 - przerzutnik bistabilny, tranzystory


Pomocna odpowiedź

@Treker staram się poprawnie lutować, ale wzrok już nie ten co kiedyś 😁😁. Zainwestowałem nawet w okulary powiększające dla majterkowiczów z własnym oświetleniem, ale nie spełniają moich oczekiwań. Muszę chyba zainwestować w mikroskop, albo nową 3 rękę z większą lupą i oświetleniem Led w obudowie 😁😁. Masz jakieś sugestie dla mnie co można kupić, aby poprawić pole widzenia? Bo ta lupa z zestawu jest dla mnie za słaba. Takie okulary sobie kupiłem jak na zdjęciu. 

16743198123028090516137653102231.thumb.jpg.a5de6f2c6ef10470cdccba193709df10.jpg

@Treker mam nadzieje że teraz luty były troszkę lepsze 😁? Cały czas się uczę 😁 

20230121_195405.jpg20230121_195449.jpg

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ja tam kiedyś dostałem kilka kamerek USB VGA, niby "słabe", ale można się pobawić odsuwając obiektyw dalej i ustawiając ostrość przy odległości kamery, żeby nie przeszkadzało przy lutowaniu. Najlepiej inny obiektyw dać, ja od starego telefonu - trzeba rozwiercić tuleję obiektywu kamerki - M12. jest "większy", na większą matrycę (fizyczny rozmiar) i z mniejszą kamerki działa tak, że jest dość duży zoom przy standardowej odległości od matrycy. Trochę odkręcić obiektyw dalej i efekt jak wyżej, ale można dalej mieć obiektyw oddalony, więcej miejsca do lutowania. Na Windowsie otwarte urządzenie przez MPC-HC (odtwarzacz wideo/audio) - minimalne opóźnienia, praktycznie na żywo.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ja zrobiłem sobie lupę z najtańszej kamerki do rpi, wyjętego z szuflady RPi zero w (bez tego w też by się obeszlo), nieużywanej trzeciej ręki  i apki na telefon. Sprawdza się, tylko musiałem kupić wersję pro apki bo się reklamy pokazywały tam gdzie chciałem lutować.  Wsad do RPi znaleziony na instructables.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Świetny pomysł. Że też na to nie wpadłem, a męczę się niemiłosiernie, oczy już wykończone od tych telefonów.

Mam kilkanaście starych kamer, niektóre ze świetnymi obiektywami z zoomem. Wszystkie z demontażu mojego starego monitoringu. Wyjście analogowe, zasilanie 12V, monitor na biurku. 

Musze jakiś statyw wykombinować.

Dzięki.

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Kup składany telefon, to będziesz oszczędzał zawias xD Gdzieś na forum wstawiłem apkę pod IP Webcam, co strumień MJPG na pełny ekran daje, ale to w sumie tak pod siebie robione, da się zmienić IP na swoje, tylko trzeba za każdym uruchomieniem wklepywać. jak znajdę pliki projektu, chwilę czasu, to zrobię na bardziej ogólną.

Edytowano przez matsobdev
Link do komentarza
Share on other sites

20 godzin temu, zibi391 napisał:

@Treker mam nadzieje że teraz luty były troszkę lepsze 😁? Cały czas się uczę 😁 

Tak, teraz wygląda to już dużo lepiej 🙂 

20 godzin temu, zibi391 napisał:

Muszę chyba zainwestować w mikroskop, albo nową 3 rękę z większą lupą i oświetleniem Led w obudowie 😁😁. Masz jakieś sugestie dla mnie co można kupić, aby poprawić pole widzenia?

Może warto spróbować z lampą warsztatową, która ma wbudowane oświetlenie? Coś tego typu (model przykładowy): https://botland.com.pl/oswietlenie-warsztatowe/11942-lampa-do-blatu-z-lupa-8d-i-podswietlaniem-led-8595563722794.html

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Treker napisał:

lampą warsztatową, która ma wbudowane oświetlenie

😁😂 

Dałbyś linka do lampy która nie ma wbudowanego oświetlenia...😁

Właśnie wróciłem zawiedziony z warsztatu. Kamera 600 lini, obiektyw z zoomem optycznym 12x, jakość tragiczna. To się zupełnie nie nadaje do tego celu.

Chyba jednak skończy się na LUPIE z wbudowanym oświetleniem.

Edytowano przez SOYER
Link do komentarza
Share on other sites

Bardziej o optykę się rozchodzi pewnie. Goła matryca z SE Xperii X10 i obiektyw z SE C905 plus śruba i nakrętka obiektywu z dostanej kamerki:

731837392_photo(9).thumb.png.098aa18ed25a115b2ac42d149e5771e6.png,

choć to nie do lutowania, choć na wideo (IP Webcam strumień w przeglądarce, czy innym takim) też by się nadawało, kwestia jakie powiększenie. Stopka od "i", szerokość ok 0,9 mm. Zdjęcie 8 MP, połowę przeskalowane w dół. Dla porównania z kamerki VGA z takim samym combo-obiektywem (wycięte VGA bez przeskalowania):

skala.png.4ba0c3098c2d58e6057be36dc1b744a1.png.

Nie wygląda, ale z powodzeniem nadaje się do lutowania, no przecież to mniej niż 1 mm obiekt.

Edytowano przez matsobdev
Link do komentarza
Share on other sites

Przełącznik bistabilny działa u mnie jak trzeba, ale zauważyłem, że jak wyłączę układ, nacisnę odpowiedni przycisk, to po ponownym podłączeniu świeci druga dioda. Zostawiłem nawet na dłuższą chwilę, przed naciśnięciem guzika, rozładowałem kondensator i...nadal układ odczytuje zmianę diody po naciśnięciu guzika na odłączonym zasilaniu. Bez naciśnięcia guzika za każdym razem świeci ta sama dioda po włączeniu. Zastanawia mnie, dlaczego niezasilany układ odczytuje naciśnięcia guzików.

Link do komentarza
Share on other sites

@deltajastrzab kondensatory to nie jedyne elementy, które mają w sobie pojemność. To dość złożony temat, dlatego celowo pomijaliśmy takie zagadnienia w kursie elektroniki. Znacznie, znacznie mniejsze pojemności występują też w innych elementach elektronicznych, mogą one podtrzymywać lub zmieniać stan układu. Szczególnie w przypadku takiego przerzutnika bistabilnego, który jest stosunkowo wrażliwy 🙂 

Link do komentarza
Share on other sites

Wykonałem lutowanie płytki układu : Przerzutnik bistabilny. Po zmontowaniu miałem problem z jednym tranzystorem.  Obudowa jest popękana i pewnie jest uszkodzony. Zachowałem go do sprawdzenia na próbniku elementów ,gdy go zmontuję. A tak wygląda już działający układ :   Pozdrawiam

1705941361057.jpg1705941279332.jpg1705940980262.jpg1705940980322.jpg1705940980399.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

@Piotr66 takie delikatne, zewnętrzne pęknięcie/zarysowanie obudowy nie musi oznaczać jeszcze nic strasznego 🙂 Dobrze, że ostatecznie cały układ działa poprawnie!

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.