Kursy • Poradniki • Inspirujące DIY • Forum
Autorem tego projektu jest użytkownik Thingiverse, który posługuje się pseudonimem MnMakerMan. Majsterkowicz ten postanowił zrobić porządek ze swoimi jednorazowymi szkłami kontaktowymi, które tworzyły stertę kartoników. Niestety, dostępne w sprzedaży rozwiązania były stosunkowo drogie.
Tak narodził się projekt miniaturowych uchwytów na jednostkowe opakowanie szkieł kontaktowych. Pierwsza wersja urządzenia powstała bardzo szybko - od projektu w Fusion 360 do wydruku 3D nie minęło wiele czasu. Okazało się jednak, że wszystko działa, ale mało wygodne jest ręczne pobieranie opakowań z dwóch uchwytów. W związku z tym powstała kolejna, automatyczna wersja urządzenia.
Autor zastosował dwa serwa modelarskie. Każde z nich odpowiada za wydawanie soczewek z jednego słupka. Pobieranie szkieł kontaktowych odbywa się w sposób bezdotykowy. Na spodzie urządzenia znajduje się prosty czujnik złożony z fototranzystora i diody IR - wystarczy podstawić rękę, a urządzenie rozpocznie sekwencję "wyrzucania" opakowań.
Całym urządzeniem steruje Node MCU ESP8266. Szkoda było jednak marnować potencjał płytki z WiFi wyłącznie do poruszania dwoma napędami. Do projektu dodany został więc popularny wyświetlacz OLED o przekątnej 0,96", na którym prezentowana jest aktualna, lokalna prognoza pogody.
Działanie ostatecznej wersji urządzenia widoczne jest na poniższej prezentacji wideo:
Autor projektu bardzo chętnie dzieli się swoim rozwiązaniem. Wszystkie niezbędne pliki dostępne są na Thingiverse. Oprócz tego przygotowana została również bardzo dokładna instrukcja budowy. Kto z Was korzysta z jednorazowych szkieł kontaktowych? Czy faktycznie takie urządzenie może być przydatne?
Zagraj w Tetrisa na wyświetlaczu elektromagnetycznym
Chyba każdy kto grywał w Tetrisa miło wspomina czasy, gdy tego typu gry były popularne. Niestety nowe wersje Tetrisa nie…... Czytaj dalej »
Źródła: [1], [2], [3]. Autor wpisu: Rafał Szczepaniak, redakcja: Damian Szymański.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
dyspenser, ESP, ESP8266, pogoda
Trwa ładowanie komentarzy...