KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Automat wydający soczewki i stacja pogodowa w jednym

Automat wydający soczewki i stacja pogodowa w jednym

Osoby, które korzystają z jednorazowych szkieł kontaktowych z czasem mogą zacząć gubić się w stercie opakowań z nowymi soczewkami.

Oto ciekawe urządzenie IoT, które automatycznie dozuje opakowania. Stojak wyposażono również w wyświetlacz OLED, na którym prezentowana jest lokalna prognoza pogody.

Autorem tego projektu jest użytkownik Thingiverse, który posługuje się pseudonimem MnMakerMan. Majsterkowicz ten postanowił zrobić porządek ze swoimi jednorazowymi szkłami kontaktowymi, które tworzyły stertę kartoników. Niestety, dostępne w sprzedaży rozwiązania były stosunkowo drogie. 

Tak narodził się projekt miniaturowych uchwytów na jednostkowe opakowanie szkieł kontaktowych. Pierwsza wersja urządzenia powstała bardzo szybko - od projektu w Fusion 360 do wydruku 3D nie minęło wiele czasu. Okazało się jednak, że wszystko działa, ale mało wygodne jest ręczne pobieranie opakowań z dwóch uchwytów. W związku z tym powstała kolejna, automatyczna wersja urządzenia.

Autor zastosował dwa serwa modelarskie. Każde z nich odpowiada za wydawanie soczewek z jednego słupka. Pobieranie szkieł kontaktowych odbywa się w sposób bezdotykowy. Na spodzie urządzenia znajduje się prosty czujnik złożony z fototranzystora i diody IR - wystarczy podstawić rękę, a urządzenie rozpocznie sekwencję "wyrzucania" opakowań.

Całym urządzeniem steruje Node MCU ESP8266. Szkoda było jednak marnować potencjał płytki z WiFi wyłącznie do poruszania dwoma napędami. Do projektu dodany został więc popularny wyświetlacz OLED o przekątnej 0,96", na którym prezentowana jest aktualna, lokalna prognoza pogody.

Działanie ostatecznej wersji urządzenia widoczne jest na poniższej prezentacji wideo:

Autor projektu bardzo chętnie dzieli się swoim rozwiązaniem. Wszystkie niezbędne pliki dostępne są na Thingiverse. Oprócz tego przygotowana została również bardzo dokładna instrukcja budowy. Kto z Was korzysta z jednorazowych szkieł kontaktowych? Czy faktycznie takie urządzenie może być przydatne?

Zagraj w Tetrisa na wyświetlaczu elektromagnetycznym
Zagraj w Tetrisa na wyświetlaczu elektromagnetycznym

Chyba każdy kto grywał w Tetrisa miło wspomina czasy, gdy tego typu gry były popularne. Niestety nowe wersje Tetrisa nie…... Czytaj dalej »

Źródła: [1], [2], [3]. Autor wpisu: Rafał Szczepaniak, redakcja: Damian Szymański.

dyspenser, ESP, ESP8266, pogoda

Trwa ładowanie komentarzy...